MENU

Ezeket a borokat ne hagyd ki az Egri Csillag Weekenden

2023.04.21.
Győrfi Alexandra

Az Egri borvidékre hívnak április 28. és május 1. között az egri borászok, hogy a négynapos Egri Csillag Weekend rendezvényen mutathassák meg a borkedvelőknek a tavasz borát, az egri csillagot. A rendezvény közeledtével arra kértük a pincészeteket, árulják el, hogy melyik borukat érdemes mindenképpen megkóstolni a borkedvelőknek.

Itt vannak a legfrissebb egri csillagok!

Nyissuk meg a tavaszt Egerben egy igazán könnyed tétellel! A Varsányi Pincészet egy könnyed, gyümölcsös, fehér virágos borral, a 2022-es évjáratú Egri Csillaggal vár minden borkedvelőt az Egri Csillag Weekenden. A pincészetnél ott lesz még a Berliner Wine Trophyn aranyérmet nyert egri bikavér boruk és a Miklós-napi Országos Rozé Borverseny aranyérmes rosé cuveé-je is.

A Villa Völgy Pincészet 2022-es Egri Csillag bora egy fiatalos, könnyed, száraz tétel, mely hűen reprezentálja, milyen is lehet egy friss egri csillag. Harmonikus illat- és ízvilágát szépen emeli ki az élénk savgerinc. Jól behűtve nemcsak a tavasz, hanem a nyáridők kedvenc itala is lehet!

A Gróf Buttler Borászat és Rendezvényközpont csapata úgy gondolja, hogy a 2022-es évjáratú Egri Csillag borukat érdemes megkóstolni a borkedvelőknek, mert az hűen tükrözi az Egri borvidék kiemelkedő adottságait. Friss, gyümölcsös, komplex ízvilágú, száraz fehérbor, mely jól illik ehhez a tavaszi rendezvényhez.

A rendezvényen a Petrény Winery legfrissebb csillagát, a 2022-es évjáratú classicus Egri Csillagot is érdemes megkóstolni. A bor a friss, üde gyümölcsösség és a finoman rafinált savak összjátéka. Nyári teraszok jó ivású bora, szódavízzel fröccsként is kiváló szomjoltó.

Tippek a már érleltebb egri csillag superiorokra

A Juhász Pince csapata szerint a 2021-es évjáratú Egri Csillag Superior tételük egy minden szépségét magában hordozó, különleges házasítás. A bort hársfás, mézes illat, gazdag, gyümölcsös ízvilág jellemzi.

Kóstold meg a 2021-es évjárat superior Egri Csillagját a Tóth Ferenc Pincészet standjánál! Tengernyi különleges illat- és ízjegy fedezhető fel a borban, mint a hársméz, a cukordinnye és egy kis vajas kukorica. Ízében a friss szőlő zamata párosul a finomseprős vajasság mellé. Utóízében körte és egy nagyon pici kesernye gazdagítja az egyébként is összetett bort.

A Rege Birtok a 2021-es évjáratú Rege Egri Csillag Superior tételüket ajánlja a rendezvényre látogatóknak. A bornak a részben hordós és részben reduktív érlelésnek köszönhető egyensúlya és komplexitása vidámsággal tölti meg a szívünket még a borongós tavaszi estéken is. Olaszrizling, leányka, királyleányka, szürkebarát és ottonel muskotály házasítása. A vendégek ezen a tételen kívül a pincészet jó pár olyan borát is megkóstolhatják, amelyek nemrég kerültek forgalomba.

Dűlőszelektált egri csillag

Gál Lajos Pincészetének 2021-es évjáratú Kamra-völgy Egri Csillag Grand Superior tételét 2022-ben a legjobb egri csillagnak választották a borvidéken, és több teszten is a legjobb egri csillag lett. Ez egy nagyon izgalmas, modern bor finom fűszerességgel és kis bodzás jelleggel.

Egy személyes egri csillagos történet

„2002 volt az első év, amikor Eger Csillaga nevű bort készítettem. Azóta mondom folyamatosan, hogy az Egri borvidéken fehér cuvée-ben kell gondolkodni. Törekvéseim célba értek, hiszen 2010-ben megszületett a közös egri fehérbormárka, az egri csillag.

Minden borászat saját elképzelés szerint készíti saját cuvée-jét, meghatározott alapelvek szerint. Mi a classic csillagunkkal a közepesen testes/testes stílust szerettük volna bemutatni, amit szigorú terméskorlátozással alapozunk meg a szőlőültetvényben. A boraink fahordós érlelést kapnak, és végeredményben egy trópusi gyümölcsös ízvilágot hoznak el a borkedvelőknek. A csillaggal 2012-ben aranyérmet, 2014-ben ezüstérmet nyertünk a bordeaux-i borversenyen.

Úgy gondolom, minden borkedvelőnek érdemes megismerni és megkóstolni pincészetünk 2020-as évjáratú Egri Csillag tételét (is)” – osztotta meg velünk a pincészet egri csillagjának rövid történetét Demeter Csaba a Demeter Borászattól.

Érdekességek az egri csillagok mellett

A könnyed, tavaszi, 2022-es évjáratú Ostoros Egri Csillag mellett az Ostoros Családi Pincészet a Berliner Wine Trophy borversenyen aranyérmet szerzett 2022-es Irsai Olivérüket ajánlja kóstolásra. Pimasz, illatos, kirobbanóan gyümölcsös bor, tele energiával.

A Kovács Nimród Winery 2018-as évjáratú Chardonnay tétele egy kiegyensúlyozott fajta, amely különösen kedveli az Egri borvidék hűvös klímáját.

A pincészet a hordós erjesztést követően seprőfelkeveréses eljárással hazánkban elsőként készített battonage-t ebből a fajtából a 2000-es évek elején, azóta pedig a szőlőmunkák tökéletesítése, a speciális hordóhasználat finomhangolása és az így megszerzett két évtizedes tapasztalat még inkább egyedivé tette a KNW ikonikus burgundi stílusú fajtaborát, amely számos hazai és világversenyen szerepelt és szerepel kiválóan.

Komplex ízvilágát a grand superior besorolású Nyilas-már- és Nagyfai-dűlő vulkáni talaja, friss eleganciáját, élénk savait pedig a hűvösebb mikroklíma alakította. Zamatában élesztős, kalácsos, vajas, krémes jegyek, illatában pedig az érett körte és alma is felfedezhető.

A Thummerer Pincészet és Szőlőbirtok a 2022-es évjáratú Egri Rosé Cabernet Dorsa borukat javasolja a borkedvelőknek, mellyel a Le Mondial du Rose 2023 versenyen aranyérmet nyertek. A pincészet csapata szerint ez a tételük egy igazi különlegesség, és büszkék erre az eredményre, mert a 2022-es évjáratban igazi kihívás volt a szép aromatika megőrzése, azonban az aszályos nyár kedvezőtlen körülményei ellenére mégis sikerült.

A rosé maga a fiatalság és frissesség, a természet megújulása palackba zárva. A cabernet dorsa szőlőből készült rosé színeiben eperbe hajló, cseresznyés árnyalatokat, míg illatában és ízében intenzív gyümölcsös aromákat fedezhetünk fel.

A Dula Pincészet csapata szerint egyik borukat sem érdemes kihagyni a rendezvény során, hiszen így lehet teljes képet alkotni mind a pincészetről, mind az Egri borvidékről.

A nap zárásaként

A Korózs Szőlőbirtok és Pincészet az egri csillag boruk mellett a 2017-es és a 2018-as évjáratú Syrah tételüket ajánlja a borkedvelők figyelmébe, amelyek üde, kora nyári hangulatot idéző borok az év minden szakában. A két syrah jól bemutatja, hogy mi a különbség egy hűvös klímájú és egy mediterrán hangulatú év között.

A St. Andrea Szőlőbirtok csapata a nemrég megjelent és új címkét kapott, 2019-es évjáratú Merengő borukat ajánlja mindenképpen megkóstolni a vendégeknek, mert egy intenzív illatú, elegáns, izgalmas bikavér. A nap zárásaként ajánlott, hogy komplex ízaromái hazáig kísérjék a borkedvelőket.

Az eseménnyel kapcsolatos további információk elérhetők a Facebook-eseményben és a honlapunkon.

A rendezvény támogatója:

További cikkek

Gasztrokörút Eger | Ebéd

2024.04.15.

Egerben Május 1-én indul a Gasztrokörút Eger kampány, együttműködésben a Visit Egerrel, amely keretén belül amellett, hogy végig járhatod a város nevezetességeit, olyan helyeket is ajánlunk, ahol nagyon finomakat kóstolhatsz.

Érdemes minél több vendéglátó helyre betérned, mert ha minimum 5 helyre becsekkolsz május 1. és október 31. között, akkor garantált ajándékot kapsz a Tourinform irodájában.

Ehhez a kulináris és történelmi kalandozáshoz készítettünk egy városfelfedező útitervet.

Delet ütött az óra – Irány ebédelni!

Ebéd I.

Jó szívvel ajánljuk az ázsiai konyha szerelmeseinek a Vietnam Wok Bart, ahol – ha kevesebb időd van is – finomakat ehetsz: legyen szó egy pad thairól, pho levesről vagy egy kis édességről.

Az étterem a Líceum szomszédságában található, így az ebéd után megismerheted az egyetem fő épületét, a Csillagvizsgálót és a Főegyházmegyei Könyvtárat.

Ebéd II. és III.

Igazi élmény Eger fő terén, a Dobó téren ebédelni, ezért tökéletes választás lehet az Itt és Most Étterem vagy a Főtér Café Étterem. Mindkét helyen, mindenki garantáltan megtalálhatja az ízlésének megfelelő ételt. Kedves felszolgálók, friss finomságok, gyakran élő zene színesíti az ebédünket, így a város felfedezése után nincs más dolgod, csak élvezni a pillanatot és a belvárosi hangulatot.

Ebéd IV.

Az olasz ízek szerelmese vagy? Akkor Mamma Mia az ideális hely számodra! Olasz séfek, olasz ételek és mediterrán hangulat vár és ha ránk hallgatsz, akkor a Tiramisut mindenképpen megkóstolod.

A Mamma Mia a Minaret lábánál fekszik, melynek az a különlegessége, hogy ez Európa legészakibb Minarete. A bátrak 103 csigalépcsőn keresztül mászhatnak fel a legtetejére, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a városra.

TOVÁBB

Bukolyi Marcell, Organic Wines, Egri Borvidék | 2024

2024.04.05.

Bukolyi Marcival egy egri kávézóban beszélgettem, hisz célom volt kirobbantani a komfort zónájából és mivel szereti a finom kávét, így el tudtam csalogatni gyönyörű szép birtokáról.

Marci meghatározó alakja az Egri Borvidéknek, mégis keveset lehet őt látni. A fiatal generációt erősíti és bár bor termelésének nagy tömegét az Egri Csillag teszi ki – Borvidéki viszonylatban is – úgy látja, hogy a fehér házasítás még mindig kevésbé ismert széles körben. Szerinte az aki már hallott az Egri Csillagról, az is inkább az egyszerű szupermarketes reduktív Egri csillagokkal azonosítja. Ha Marcin múlik, akkor ez is szépen lassan változni fog. 

E.B. | Hogy indult Nálad az Egri Csillag termelés?

B.M. | Én tudatosan Csillagot szerettem volna készíteni, pont ezért ültettem 8 szőlőfajtát, hogy lehessen Egri Bikavért és Egri Csillagot is tartani a birtokon belül. Megvan a minimum 4 fajta, úgy hogy a Kárpát-medencei fajtákon legyen a túlsúly. De nem csak az előírás miatt fókuszálok Kárpát-medenceire, hanem egyébként is azt gondolom hogy külföld számára ez az izgalmas innen Magyarországról. Belföldön el lehet adni nemzetközi fajták borait is, de szerintem az az autentikus, hogyha Hárslevelűből, Furmintból, Olaszrizlingből, Király Leánykából készítjük el.

E.B. | Van még más termelő is akinek van Furmint a Csillagjában?

B.M. | Nem tudok róla. Egyébként nagyon kevés Furmint van az Egri Borvidéken. Azt hiszem a második legnagyobb Furmint termelő vagyok a borvidéken, 1,26 hektárral.

E.B. | Elégedett is vagy azzal ahogy itt él és ahogy viselkedik a Furmint?

B.M. | Nyilván a tavalyi év növényvédelmi kihívásairól ne beszéljünk, az nem volt jó, de egyébként összegségében én szeretem a borát, nagyon jó cucc. De én most már a Hárslevelűre fókuszálok inkább, nekem az szebb, közelebb áll hozzám talán. A furmintot is szeretem de a Hárslevelűt még jobban. Furmintból fajtabor valószínűleg a jövőben nem fog készülni, nem érzem azt hogy annyira nagyon jó lenne, mint amennyire jó a hárslevelű. Egyszerre a kettő párhuzamosan meg fölösleges, nem is akarom külön kommunikálni, legyen egy ilyen prémium csúcssorszámozott kis tételem, és akkor az Hárslevelűből fog készülni.

E.B. | Eddig te miért nem állítottál ki borászként az Egri Csillag Weekenden?

B.M. | Én nem csak az Egri Csillag Weekenden nem voltam kint, hanem sehol sem. Valamiért én az ilyen rendezvényeket azzal azonosítom, hogy itt sok ember sokat iszik. Nem olyanok körülmények között, amelyek mondjuk lehetővé tennék azt, hogy megfelelőlen élvezzék, megítéljék a bort. Ez nem nagyképűség vagy ilyesmi, hanem egész egyszerűen úgy gondolom hogy a food truckból kiáramló kolbász szag mellett nem lehet úgy kóstolni egy terroirt, mint ahogyan azt megilletné. Bár tudom, hogy idén már igényes gasztro kiállítók lesznek és nagyobb hangsúlyt kap a minőségi borkóstolás, bor-étel párosítás.
Ettől függetlenül az Egri Csillag Futamon nagyon szívesen elindulok, mert szeretek és szoktam is futni, ahogy időm engedi. Bár elengedtem tavaly ősz óta picit, mert a szüret nagyon megviselt fizikailag, de lassan újra kell kezdeni.

E.B. | Mi a célod, mint borász?

B.M. | Szeretnék a legjobbak közé tartozni, nem akarok megfeszülni, de szeretnék nagyon jó lenni.

E.B. | És hol tartasz ebben a törekvésedben?

B.M. | Szakmai szempontból elégedett vagyok azzal az úttal ahol járunk. Szerintem nem rossz, nyilván van mit csiszolni, finom hangolni, tökéletesíteni, de azt hiszem jó út ahol mi járunk. Ha végig gondolom hol lehetne a technológián javítani, változtatni, fejleszteni, elég kevés olyan pont van, amin őszintén szólva komolyan változtatnék. Tehát vehetnénk egy jobb minőségű szivattyút, ami lehet hogy valamennyit javítana, de ezek már apróságok.

E.B. | Ha valaki szeretne kóstolni Nálad a szép új pincében és kóstolóteremben, akkor ők hogyan találnak meg Téged? Nem hirdeted sehol ezt a szolgáltatást.

B.M. | 5 éve áll ez az új épület és az első néhány évben még a noszvajiak sem tudták hogy az ott mi. De a Google map-en szerepel a lokáció, így azok akik kifejezetten hozzám szeretnének jönni, megtalálják a módját. Olyan is van, aki autóval elsuhan és látja, hogy Organic Wines és ő fogékony, az megáll és lekanyarodik az útról. De a többség az az aki már találkozott valahol a borunkkal, tetszett neki és amiatt keres meg. Azt gondolom 90%-ban olyanok jönnek, akik rám vagy kifejezetten a borainkra kíváncsiak.

E.B. | És azok akik jönnek hozzád, lehet tudni, hogy honnan érkeznek? Főleg fővárosiak, vagy külföldiek is?

B.M. | Fú, már nagyon sok népnek a szülöttje volt nálunk, orosztól japánig, tényleg sorolhatnám, nagyon sokféle náció volt már, de jellemzően elsősorban olyanok akik a budapesti gasztronómiában találkoznak a borunkkal. 

E.B. | Hogy látod te most összességében az egri borvidéket 2024-ben?

B.M. | A borminőség mindenképpen fejlődött. Közösségi szempontból is kifejezetten jónak tartom Egert, ehhez szerintem én is kellettem, hogy változzak kicsit, a görcsösségből engedjek és nyissak úgymond az emberek felé. A fiatalokkal szinte mindenkivel jóban vagyok, de az idősebb generációval is. Gál Lajost például kifejezetten megkedveltem; a fehér borai nagyon jók, azokat nagyon tudom ajánlani. Tarnóczi Zolit is nagyon szeretem, de jóban vagyok Vámos Attilával is. A stílusuk nincs feltétlenül tökéletes összhangban az enyémmel, de ez csak stíluskérdés.

Kedves Borszerető Olvasó!
Szívből ajánlom Bukolyi Marcit, mert csupa olyan dologgal tud minket meglepni, amire egy nyitott borturista vágyik, még akár a húrok közé is csap, ha arra terelődik a beszélgetés.

TOVÁBB

Borban az egészség

2024.04.03.

A vörösbor világszerte népszerű és sokak által kedvelt alkoholos ital. A borkészítés és borfogyasztás hagyománya évszázadok óta jelen van az életünkben. Az ősi  rómaiak ismerték a bor egészségügyi előnyeit, és népszerűsítették azokat világszerte. A bor és az egészségünk két olyan dolog, amelynek látszólag semmi köze egymáshoz, azonban ezek kapcsolata ennél sokkal mélyebb és összetettebb. Az egészségesebb életmód részeként rendszeres borfogyasztással segíthetjük testünket és immunrendszerünk működését, továbbá meggátolhatjuk egyes betegségek kialakulását. 

Mi a polifenol és rezveratol?

A polifenol egy olyan vegyületcsoport, amely természetesen megtalálható sok növényben, különösen gyümölcsökben, zöldségekben, tea és kávéfajtákban, valamint vörösborban. Antioxidáns tulajdonságaik miatt a polifenolok hozzájárulhatnak az egészséges öregedéshez vagy a gyulladás csökkentéséhez. A polifenolok különböző formái közé tartoznak a flavonoidok, antociánok, resveratrol és kurkumin.

A rezveratrol egy növényi vegyület, amely elsősorban a vörösborban és a vörös szőlőben található meg. A rezveratrol számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, például antioxidáns hatással, gyulladáscsökkentő hatással és segíthet az érrendszer egészségének megőrzésében. Több kutatás is mutat rá, hogy a rezveratrol számos betegség megelőzésében és kezelésében is hasznos lehet, például a szív- és érrendszeri betegségek, a rák vagy az Alzheimer-kór esetében. A rezveratrol nevű vegyület nemcsak a szőlőben, hanem más növényekben is megtalálható, például a szilva, málna, szeder és földimogyoróban is. Sajnos a fehérborban vagy a rozéban, csak nagyon alacsony mennyiségben található meg ez az antioxidáns.

A vörösbor pozitív hatása az egészségre

A vörösbor rendszeres fogyasztása számos pozitív hatással lehet az egészségünkre. Az antioxidánsok és flavonoidok segítenek megelőzni a károsodást a sejtekben, javítják az érrendszer működését és erősítik az immunrendszert. Az érrendszer felelős a vér szállításáért az egész testben. Az érrendszer rugalmassága és egészsége határozza meg, hogy milyen hatékonysággal tudja ellátni a test szöveteit oxigénnel és tápanyagokkal, emellett a jó érrendszeri állapot segít fenntartani az energiaszintet, a mentális frissességet és az általános jó közérzetet. A vörösborban található rostok támogatják az emésztést. Segítenek a bélműködés szabályozásában, emellett hozzájárulnak a tápanyagok felszívódásához. Az emésztési folyamat során a rostok a bélflóra egészséges egyensúlyát is támogatják, ami javítja az általános emésztési egészséget. A rostok továbbá segítenek a testsúlykontrollban, mivel hosszabb ideig telítettségérzetet biztosítanak, és segítik a szervezet toxinoktól és salakanyagoktól való megtisztulását. A vörösbor jótékony hatása viszonylag rövid idő alatt kimutatható. Mindössze öt hét szükséges, hogy a  vastagbél baktériumflórája komplexebb és egészségesebb összetételű legyen és ezzel elkerülve az emésztési problémákat. A vas segíthet a vérszegénység megelőzésében, a fitonutriensek csökkentik a gyulladást és a polifenolok segítenek csökkenteni a koleszterinszintet. Mindezek mellett a vörösbor hozzájárulhat az egészséges bőr fenntartásához, az agy egészségének megőrzéséhez és az energiaszint növeléséhez is. Érdemes tehát odafigyelni a vörösbor rendszeres, mérsékelt fogyasztására az egészségünk érdekében. Egyes tanulmányok szerint a vörösbor fogyasztása összefüggésbe hozható a hosszabb élettartammal is. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás egészségügyi kockázatokkal járhat. Mindig ügyeljünk arra, hogy csak mérsékelten fogyasszunk vörösbort, és az egészséges életmód más elemeit se hagyjuk figyelmen kívül.

Mi az elfogadható italmennyiség?

Férfiak esetében az elfogadható alkoholfogyasztás a 4 vagy annál kevesebb átlagos mennyiségű ital naponta, és kevesebb, mint 14 átlagos italmennyiség, hetente. Mi számít átlagos italmennyiségnek? Az amerikai ajánlások szerint 0,17 dl tiszta alkohol számít átlagos mennyiségnek ez nagyjából 1,4 dl bort jelent. Kutatások kimutatták, hogy a nők szervezete kevésbé hatékonyan dolgozza fel az alkoholt, vagyis a férfiak ajánlásánál kevesebb mennyiség lesz a megfelelő a hölgyek számára. Ennek oka az alacsonyabb alkohol-dehidrogenáz aktivitás a nőknél, ami lassítja az alkohol lebontását és felszívódását. Nők esetében az elfogadható mennyiségű alkoholfogyasztás a 3 vagy annál kevesebb átlagos mennyiségű ital naponta, és nem több mint 7 átlagos mennyiségű hetente ez nagyjából 1 dl bort jelent.

Emlékezzünk arra, hogy a mértéktartás mindig az egészségünk legfontosabb szövetségese marad. Legyünk tudatosak az alkoholfogyasztásunkkal, és figyeljünk oda a saját testünk jelzéseire. Mindig fontos megtalálni az egyensúlyt az élvezetes és az egészséges életmód között.

TOVÁBB