MENU

Ünnepi gálaesttel tisztelegtek az egri bikavér előtt

2022.11.11.
Doros Judit

Az egri borvidéki termelők, szőlészek, borászok, borbarátok különleges eseményen, az először megrendezett gálaesten méltatták a térség ikonikus vörös házasítását az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dísztermében, ahol átadták az újonnan alapított „Egri Bikavérért” díjakat is.

Az először megrendezett, hagyományteremtő Egri Bikavér Gálaest középpontjában a borvidék ikonikus vörös házasítására épülő ünnepi vacsora állt, amelyet a Gundel-díjas egri séf, az időközben a MICHELIN Guide 2022 Bib Gourmand díjat is elnyert Macok Bisztró vezetője, Macsinka János álmodott meg és készített el csapatával.

A vendégek az ízes fogásokhoz két-két különleges tételt kóstolhattak a helyi borászok superior és grand superior bikavéreiből, a líceumi kerengőben pedig közel húsz pincészet mutatta meg borait a vendégeknek a történelmi falak között.

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára köszöntőjében felelevenítette, hogy az egri borász hagyományok kötődnek az egyházmegyéhez, hasonlóan Veszprém, Pannonhalma vagy a somogyvári apátság esetében, majd arról beszélt, hogy az Egri borvidéket két saját „brandje”, az egri bikavér és az egri csillag fémjelzi leginkább.

Szerinte e két márka kihasználja mindazt az előnyt, ami a borvidék rendelkezésére áll, segítve az útkeresést, amellyel ez a borvidék markánsan megkülönböztetheti magát másoktól. Úgy vélte, Eger jó után jár, még akkor is, ha ma a borpiac nehéz terep.

Az eredményeket jelzi, hogy létrejött a klasszifikáció, amely a classicus, a superior és a grand superior kategóriákba sorolja a borokat, odafigyelve palackra, minőségre, eredetvédelemre, s olyan feltételeket támaszt a borvidék számára, ami értéket ad, jövőt és lehetőséget teremt.

Kifejezetten előnyként könyvelte el, hogy az Egri borvidék különböző minőségi kategóriákban képes megmutatni az arcát, a borokban pedig nemcsak az ültetvények, a fajták, hanem a teremtő ember és a mögötte álló közösség is megmutatkozik.

Pajtók Gábor térségi országgyűlési képviselő nem csak a gálának helyet adó, lenyűgöző szépségű líceumi díszterem „genius loci” hangulatát méltatta, de felidézte eleink hitvallását, miszerint az egri bikavér mindenkor, idők és viszályok felett alkalmas volt arra, hogy „megbékítsen és nyugosztoljon”. 

Lőrincz György borász, az Egri Bikavér Borlovagrend elnöke szerint történelmi jelentőségű az Egri Bikavér Gálaest, hiszen a világon először rendezték meg, de hozzátette: reméli, hogy ez hagyományt teremt, és később is a város, a borkedvelők kiemelt ünnepe marad.

Az 1000 éves borvidék nagy örökség, nagy feladat – mondta –, az itteni gazdák, termelők, borászok pedig hálával és köszönettel tartoznak azért, hogy megélték az elmúlt éveket a szőlő- és borágazatban. Számos világdíj igazolja, hogy az egri termőhely egyéni, sajátos bora pedig nagy értékkel bír. A bortermelők közös gondolkodásában új időszámítás indult, miközben külföldön is egyre élénkebb a kereslet a bikavér iránt.

Az ünnepi köszöntők után az ételekhez felszolgált borokról árultak el néhány fontos információt, kulisszatitkot, érzést az azokat alkotó borászok. Böjt Gergő megemlítette: számára nagy öröm, hogy kis családi borászatként ott lehetnek egy ilyen rangos eseményen egy „ízig-vérig bikavérrel”, s az is boldogság, hogy ezt már a kifejezetten erre szánt, úgynevezett egri pohárban tudták kóstoltatni.

Bukolyi Marcell kiemelte: a Nagy-Eged-dűlő történetében az első, tanúsítottan organikus, vegyszermentes boruk került a poharakba, amely érett, egészséges szemekből készült, s érlelési jegyei csak fokozzák a minőségét.

Szuromi Mihály büszkén szólt a családtagjairól, akik a borászatuk működtetéséből oroszlánrészt vállalnak: szavai szerint öccse Magyarország legjobb szőlőtermelője, ő maga a feleségével pincemunkásként, adminisztrátorként és borászként is helytáll, édesanyja a séf, aki mindennap jobbnál jobb ételekkel kényezteti őket, míg édesapja a jolly joker, aki minden területen bizonyít: így együtt alkotják meg azokat a borokat, amelyeket szívvel-lélekkel mutatnak be a fogyasztóknak.

Gál Lajos felidézte: 1997-ben, amikor az első Bikavér Ünnepet rendezték Egerben, álmodni sem mert arról, hogy 25 évvel később egy ilyen, minden részletében remek és méltó gálaünneppel adóznak majd az ikonikus házasítás előtt. Csipetnyi humorral fűszerezve sorolta, hogy az emlékezetes nagy borok mind „b” betűvel kezdődnek: barolo, burgundi, barbaresco, bikavér…

Lamport József a Thummerer Pincészettől tisztelettel adózott a tavaly elhunyt borász, Thummerer Vilmos előtt, aki szavai szerint értő szemmel és szenvedéllyel választotta ki a Nagy-Eged hegy nyugati oldalán azt a 12 hektárt, amelynek gyümölcseiből most a legmagasabb minőségű, dűlőszelektált, grand superior besorolású, díjakkal elismert bikavérek alapanyagai teremnek. 

A borok mellé nagy gondossággal és fantáziával megálmodott, az ízek harmóniáját felerősítő ételeket a Macok Bisztró séfje, Macsinka János és csapata készítette, odafigyelve arra, hogy a regionális konyha legjobb tulajdonságait mutassák meg az újragondolt fogásokban, amelyeket az alkotó úgy jellemzett: egy csokor virág minden szépségét és jó tulajdonságát szerette volna felvillantani bennük. 

Az ünnepi eseményen első alkalommal adták át – étterem, borbolt és borkereskedés kategóriában – az „Egri Bikavérért” díjat azoknak a szakembereknek, akik munkájukkal kiemelkedően támogatták az egri bikavér ügyét. A díjazottak: Kertész Péter – Chicago Bowling Pub; Lakatos Szabolcs – Dűlő Chocolate & Wine; Kovács Pál – Borbolt.hu.

További cikkek

Igazi csapatmunka: Egri bikavér a Hungarikum Fesztiválon

2025.05.23.

Az egri bikavért – ahogy minden jó házasítást – az teszi kiemelkedővé, hogy a bennük lévő szőlőfajták együttműködése többet tud, összetettebb, több réteget felvonultató bort ad, mint amire az egyes alapborok önállóan képesek.

Pont ezért, bár az egri bikavérnek minden esetben kékfrankos alapra kell épülnie, a hozzá házasított legalább három másik szőlőfajtáknak köszönhetően a végső karakterében már nem egy szőlőfajta dominál. Új egység, új egyéniség jön létre: az egri bikavér.

A Hungarikum Bizottság hivatalosan 2017. március 21-én emelte a hungarikumok sorába az Egri Bikavért, és így a május 30 – június 1-e között megrendezésre kerülő Kecskeméti Hungarikum Fesztiválon az Egri Borvidék is képviselteti magát.

Hét kiemelkedő borászat kiváló Egri Bikavéreit kóstolhatják az odalátogatók:

A gasztronómiában, a színpadi műsorokban, a hagyományőrző programokban, bemutatókban is megelevenednek nemzetünk csúcsteljesítményei, a hungarikumok, amelyek különlegességük, egyediségük és minőségük folytán értékőrző- és teremtő üzenetet hordoznak, kifejezik a magyar életérzést.

TOVÁBB

Gál Tibor lett 2025-ben a Borászok Borásza

2025.05.13.

Ezzel az elismeréssel a Kárpát-medence legjobb borászait díjazzák, melynek egyedisége és hitelessége abban rejlik, hogy maguk a díjra jelölt borászok választják meg a legjobbat évről-évre.

A díjat idén 19. alkalommal adták át ünnepélyes gála keretében Budapesten, a New York Palotában, Sulyok Tamás köztársasági elnök fővédnöksége mellett. Gál Tibor a díjat Bárdos Saroltától, a tavalyi győztestől vehette át.

A díjátadón Rókusfalvy Pál, a nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos – egyben a díj alapítója – hangsúlyozta, hogy a bor elsősorban kultúrát, nem pedig alkoholt jelent, és a magyar bor túlélésének záloga a kulturált borfogyasztás népszerűsítése. Kiemelte a generációváltás fontosságát is, hiszen a fiatal borászok szerepe meghatározó a magyar borkultúra jövője szempontjából.

A Borászok Borásza díj odaítélésének menete is különleges: Magyarország 50 legjobb borászának listáját a korábbi évek győztesei állítják össze, majd ők két fordulóban, egymás közül választják ki a végső győztest.

Az idei döntőbe az alábbi öt borász került: Balassa István (Tokaj), Gál Tibor (Eger), Ipacs Szabó István (Villány), Maurer Oszkár (Délvidék), Szászi Endre (Badacsony).

Gál Tibor a díjjal együtt megkapja a 19. csillagot a Borászok Borásza Csillagok Sétányán, amely Budapest szívében, a Zrínyi utcában található.

A díjátadón további elismeréseket is kiosztottak:

  • Jövő Borásza ösztöndíj: Peszlen Tamás Sándor borászhallgató nyerte el, aki egymillió forintos ösztöndíjat kapott külföldi szakmai gyakorlatra.
  • Borászok Barátja díj: Kézdy Dániel borgyűjtő, borkereskedő, szakértő kapta, aki tevékenységével kiemelkedően segíti a magyar borászokat és a magyar bor ügyét.

Gál Tibor hisz a minőségben, az értékmegőrzésben és a megújulásban is. A Gál Tibor Pincészet Eger egyik meghatározó borászata, amely a hagyományok és a modern szemlélet ötvözésével évről évre kiemelkedő borokat készít. 

Tibor személyes története is példaértékű: 40 évesen, első alkalommal került a legjobb öt közé, és már most a legfiatalabb, aki elnyerte ezt a rangos, kicsit életműdíj jellegű elismerést. A díj számára is meglepetés volt, hiszen a szakma egyik legnagyobb presztízsű kitüntetését kapta meg.

Remek helyre került a díj, mi szívből gratulálunk neki és kívánunk még sok szakmai sikert, elismerést!

(Fotó: MTI/Purger Tamás)

TOVÁBB

Az Egri Vár Bora 2025

2025.04.02.

Az Egri Vár Bora 2025 pályázatot az Egri borvidék bortermelői számára hirdették meg, hogy az Egri vár látogatói megismerhessék a borvidék három kiemelkedő borát.

A pályázatra palackozott egri védett eredetű borokkal lehetett nevezni, amelyek megfelelnek a magyarországi termékelőírásoknak. A borkiválasztás célja, hogy Magyarország leglátogatottabb vidéki múzeumának vendégei az Egri várban is megvásárolhassák a borvidék legjobb borait.

Pályázat és bírálat

Idén nyolc pincészet összesen 19 tétellel nevezett, amelyek között 8 csillag, 7 bikavér és 4 rozé szerepelt.

A borokat vakbírálattal értékelték március 25-én, Tarsoly József egri hegybíró elnökletével. A zsűri a harmonikus ízvilágot helyezte előtérbe. A bikavérek főként 2018–2022 közötti évjáratokból származtak, míg a rozék és csillagok többsége 2024-ben került palackba.

Győztesek

A 100 pontos rendszer alapján kategóriánként egy győztest választottak:

  • Egri Csillag kategória: Varsányi Pincészet – Egri Csillag Classicus 2024
  • Egri Rozé kategória: Ostoros Családi Pincészet – Egri Rozé 2024
  • Egri Bikavér kategória: Szuromi Családi Birtok – Egri Bikavér Superior 2021

Ezek a borok jogosultak viselni az „Az Egri Vár Bora 2025” címet, amelyet később az évszám megjelölésével továbbra is használhatnak.

Fotók: Egri vár

TOVÁBB