MENU

Mit gondolnak a szakértők az egri csillagról?

2023.03.08.
Győrfi Alexandra

Március 9. és 16. között rendezzük meg az Egri Csillag Hetet, melynek során országszerte számos étterem, borbár, borkereskedés és maguk az egri pincészetek is készülnek különféle programokkal: borkóstolókkal, borcsomagokkal, borvacsorával, bor-étel párosítással. Az Egri Csillag Hét elérkeztével megkerestük a résztvevőket, hogy mit is gondolnak magáról a bortípusról, szerintük miért ez a tavasz bora, és milyen izgalmas programokkal készülnek.

Miért illik a tavaszhoz az egri csillag?

Az egri csillag számomra a tökéletes tavaszi bor. Ilyenkor, jobb időben az ember szívesen iszik meg egy fröccsöt valamelyik kedvenc borozójában, amihez tökéletes választás bármelyik friss, 2022-es évjáratú egri csillag. Ugyanakkor hidegebb időben is lehet választani ezt a típusú bort. Én ilyenkor egy superior vagy egy grand superior csillagot kortyolgatnék, egy finom sajttállal az oldalán – Kele Ádám, a DiVino Gozsdu üzletvezetője.

Az egri csillag maga a tavasz. Nagyon szépen épülnek egymásra a borstílusok. A Bolyki classicusát megízelve érezhetjük a fák rügyezését, nagyon friss és üde, magában rejti a tavasz bájosságát, a napfényt, és enyhe melegséggel tölti meg a testünket. Abszolút mosolyt csal az ember arcára. A játékossága magában hordozza a márciust. Mintha a hosszú tél után ránk sütne a nap.

A Thummerer superior tétele elsőre szégyenlős, mint aki a téli bundát veti le magáról, aztán pár perc elteltével megmutatja az igazi arcát. Úgy, ahogyan a nap felmelegít minket már áprilisban. Lágy és kellemes, de a hordós aromákat megízlelve olyan, mintha a nap melegét éreznénk a bőrünkön. Mintha a napot szimbolizálná, itt már igazán erőteljes és karakteres, de mégis lágy.

A St. Andrea grand superior csillagának selymessége és összetettsége a virágzó fák élményét adja át számunkra. Megérkezett az örök napsütés. A karakteressége a nap erejét szimbolizálja, hogy életünkbe visszatért a fény. Megérkezett a május. Az új élet születésének a szimbóluma, amikor minden egység összeér. A Boldogságos épp ezért remek névválasztás – a Selection.hu csapata.

Az egri csillag a tavasz hírnöke is lehetne. Ez a háziasítás a hideg téli hónapok után azt adja nekünk, amit a természetben a madarak csicsergése, a nyíló virágok hoznak a lelkünknek. Kedvességét nem lehet firtatni, nagyon szerethető! A classicus, a superior és a grand superior pedig a különböző rétegeit, mélységeit mutatja meg – Nagy Henrietta, Borköltők Társasága Rendezvénypince.

A tavasz a megújulásé, a friss illatoké, a színeké és az üdeségé… No, pont ilyen az egri csillag. Rengeteg új, friss illatot rejt, magával hozza a megújulást! – Gál Gábor, a Trifla Ivó és Konyha étteremvezetője.

Igazán tavaszváró, friss, illatos, gyümölcsös fehérbor, a tavaszi, nyíló rét illataival, ígéretével – Szittnyai Zalán, a Zwack Izabella Borkereskedés borszakértője.

Az egri csillag összhangban van a tavaszi zöldségekkel, salátákkal, a szezonális spárgával kínált fogásokkal (pl. halak, könnyebb sajtok, csirkehúsok), illetve minden évben az egri csillagokkal állnak elő először a borászok, a tavasz borának nevezik frissessége, üdesége miatt is. A Macokban is kiemelt ajánlattal készülünk az Egri Csillag Hétre, több pincészet egri csillag borához illő fogások kerülnek az étlapra – Szternák Péter, a Macok Bisztró étteremvezetője.

Mit gondolsz az egri csillag bortípusról?

Szerintem az egri csillag egy nagy potenciállal rendelkező bortípus, hiszen különböző szintjeivel a piacon mindenki megtalálhatja a hozzá legjobban passzoló típust. Emellett reprezentálja azt az összefogást, ami jelenleg Egerben zajlik. Eger az egyik legjobban fejlődő régiók közé tartozik, köszönhetően a közös nevezőre jutásnak és egy szuper bormarketing-stratégiának. Számomra az egri csillag az összefogás megtestesítője a régióban – Kele Ádám, a DiVino Gozsdu üzletvezetője.

Házasított borokon keresztül lehet a legjobban kifejezni az Egri borvidéket. Együttesen a fajták nagyobb értéket alkotnak, mint külön-külön. Egy csillag számomra: friss, halványan florális, odaadóan gyümölcsös és szolidan ásványos. Stabil szerkezet egy élénk, gazdag belsővel – Birliba Tamás, az Imola Hotel Platán head sommelier-je.

Az egri csillag sokrétű és sokatmondó bor. Nem véletlen a sok szőlőfajta a borban, mindegyik hordoz magában valami igazán különlegeset, amit a fogyasztó is a kedvencének érezhet, de mégis együtt adnak ki egy kerek egészet. Némelyik egri csillag nagy testtel érkezik és lassan nyílik ki a pohárban, de a végén annál nagyobbat szól. Talán így vagyunk a tavasszal is. A hideg tél után olyan lassúnak tűnik a jó idő eljövetele, de ha egyszer megérkezik, nem akarunk kijönni belőle – Dávid Dániel, a Zengő bár egyik tulajdonosa.

Az Egri borvidék könnyen értelmezhető fehérbora, a mindennapok asztalára – Szittnyai Zalán, a Zwack Izabella Borkereskedés borszakértője.

Az egri csillag egy hiánypótló, fantasztikus lehetőségeket rejtő bor. A borvidéken régen sem fajtaborokat készítettek. Egybeszüretelték a szőlőt, és az ízeket, zamatokat, aromákat az egyes fajták dominanciájával határozta meg a bor. A környék igen sokrétű, színes fehérszőlő-fajtákat rejt, és ezt gyönyörűen be lehet mutatni a csillagon keresztül. Az ötlet amúgy történelmi jelentőségű, ami akár meg is határozhatja a borvidék jövőjét! – Gál Gábor, a Trifla Ivó és Konyha étteremvezetője.

Miért lesz izgalmas az Egri Csillag Hét nálatok?

Az Aqua Bisztróban egri csillag borok, illetve hozzájuk párosított ételek kerülnek terítékre egy háromfogásos menü keretében. Természetesen borleírást is mellékelünk hozzájuk, ezzel is segítve az egri csillag bor megismerését. Komplex gasztronómiai élményt kínálunk a testnek és a léleknek – Vella-Karkus Kinga tulajdonos, ügyvezető, Aqua Bisztró.

Rengeteg szuper akcióval készülünk a hétre. Számos egri csillagot kóstolhattok nálunk akár pohárral, akár palackkal kérve. Azok számára, akik otthon szeretnék megkóstolni borainkat a barátaik körében, vagy akár ajándékba szánják szeretteik számára, speciális borcsomaggal és az eddigi legnagyobb kedvezménnyel készülünk. Mindezek mellett a hét alatt két koncerttel is készülünk. Március 9-én a Dynamite Dudes, 16-án pedig az Écska és Huba duó szórakoztatja vendégeinket az Egy Korty Jazzpiknik és az Egri Csillag Hét közös szervezésében. Várunk mindenkit szeretettel! – Kele Ádám, a DiVino Gozsdu üzletvezetője.

Végigmegyünk a termékleíráson: classicus, superior és grand superior, és természetesen kóstoljuk is őket – Birliba Tamás, az Imola Hotel Platán head sommelier-je.

Az Egri Csillag Héten akciósan vásárolható Bolyki Jani egri csillaga a vásárlóink legnagyobb örömére, mintaboltunkban és webshopunkon is – Szittnyai Zalán, a Zwack Izabella Borkereskedés borszakértője.

Mi egész évben fontosnak tartjuk a borvidéki borok bemutatását, különös tekintettel a bikavérre és az egri csillagra. Jelenleg is szerepel az állandó borlapunkon 5-6 csillag, ezt szezononként további 2-3 pincészet boraival egészítjük ki. Az idén két pincészettel karöltve egy „forradalmi borvacsorával” is készülünk az új csillagok megünneplésére – Gál Gábor, a Trifla Ivó és Konyha étteremvezetője.

Kedveljük ezt a kezdeményezést, hiszen az embereknek valami különleges élményt tudunk nyújtani. Kedveljük az Egri borvidéket és az egri csillag borokat is. Öröm számunkra, hogy másoknak is meg tudjuk mutatni ezeket a borokat. Nemcsak kóstolni szeretünk, hanem beszélgetni is a vendégeinkkel, hogy kinek mi a véleménye az adott tételről. Ez az első nyitott kóstolónk, izgatottan válogattuk össze a borokat a hozzájuk passzoló sajtokkal. Bízunk abban, hogy ez másoknak is elnyeri a tetszését – a Selection.hu csapata.

Az Egri Csillag Hét keretében megrendezésre kerülő programokról IDE kattintva tájékozódhatsz.

További cikkek

Egri Borvidék a terítéken | Pár ötlet mindazoknak, akik a szőlőt nemcsak isszák hanem eszik is

2024.09.09.

Nem akarjuk siettetni az időt, de pár nap múlva megérkezik az ősz és vele együtt a Borvidék kiemelt eseménye, a szüret. Az egri szüret kezdete hagyományosan szeptember 29-hez köthető, Szent Mihály napjához, ám az időjárás és a szőlő érettségi állapota miatt ez a dátum mozgatható.

A szürettel elkezdődik a legújabb borok feldolgozása, ám ne felejtsük el, hogy a finom szőlőből nem csak minőségi italokat kóstolhatunk, hanem mennyei ételeket is készíthetünk. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük a kedvenc receptjeinket, hogy az Egri Borvidéket az asztalra csempészhessétek.

Minden főzés-sütés a minőségi alapanyagok beszerzésével kezdődik: a finom borokat megvásárolhatod borászainktól, a friss szőlőt pedig beszerezheted hétköznap Egerben a Katona téren található piacon, hétvégén pedig a Kisasszony piacon.

Az első recept ötletünk egy igazán könnyed szüreti sajtsaláta, ami egy kitűnő előételként szolgál:

Hozzávalók:

  • 1db alma
  • 1db körte
  • 1db narancs
  • 20 dkg szőlő
  • 2 dkg dió
  • 2 dkg kesudió
  • 20 dkg camembert sajt

Öntet:

  • 1.5 dl tejföl
  • 1db narancs
  • 2ek tej
  • 2 tk méz
  • 0.5tk currypor
  • 1kh őrölt fahéj

A gyümölcsöket apróra vágjuk, a camambert felszeleteljük, kistányérokba adagoljuk és megszórjuk a diófélékkel. Az öntethez a tejfölt krémesre keverjük, fokozatosan hozzáadjuk a narancslevet, a tejet és a mézet. Végül a curryvel és a fahéjjal pikánsra ízesítjük, tálkába töltjük, és külön kínáljuk a salátához.

A szőlő nem csak finom, hanem rengeteg jótékony hatással is rendelkezik! Rengeteg C- és B-vitamint, káliumot-, kalciumot-, magnéziumot-, és flavonoidokat tartalmaz, erősiti az immunrendszert, segíti az emésztést és lassítja az öregedést is!

Ezért következő receptnek egy olyat választottunk, amivel könnyedén kiegészítheted a család kedvenc húsételeit, miközben az egészségükről is gondoskodsz!

Szőlős chutney:

Hozzávalók:

  • 40 dkg szőlő
  • 10 dkg barna cukor
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 dl fehérbor
  • 1 db fahéj
  • 1 db csillagánizs

A szőlőt leszemezzük és kettévágjuk a szemeket. A cukrot száraz serpenyőben karamellizáljuk, majd rátesszük a vékonyra szeletelt hagymákat és összekeverjük a szőlővel. Felöntjük a borral, ízesítjük a fahéjjal és az ánizzsal. Kitűnően párosíthatjuk sült húsokkal, pirított burgonyával, párolt rizzsel, grillezett zöldségfélékkel.

Ne feledkezzünk meg a szőlő szárított formájáról sem, a mazsoláról, ami már önmagában is remek nassolnivaló, ám a belőle készült sütemények egyszerűen ínycsiklandozóak!

Túrós mazsolás villámsüti:

Hozzávalók:

A mazsolát lelocsoljuk rum aromával és félretesszük. Az összes többi hozzávalót csomómentesre keverjük, majd hozzáadjuk a mazsolát. A masszát beleöntjük egy kisebb tepsibe és 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük (35-40 perc). Porcukorral együtt tálalhatjuk is.

Egyetek finom szőlős ételeket, igyatok finom borokat és élvezzétek a hétköznapok örömteli perceit!

Források:

https://cookpad.com/hu/receptek/13680847-turos-mazsolas-villam-sut
https://www.mindmegette.hu/szureti-sajtsalata.recept/
https://www.mindmegette.hu/csirkemell-szolos-chutneyval.recept/

Képek forrása: egriborvidek.hu és pexels.hu

TOVÁBB

Időutazás az Egri Borvidéken – szüreti hagyományok

2024.09.04.

A szüreti időszak a borvidék egyik legvártabb és legkiemeltebb eseménye évszázadok óta, ami kicsiket és nagyokat egyaránt érintett Egerben.

De hogyan is zajlott a szüret a modern technológia előtt?

A szüret kezdő időpontját a városi tanács állapította meg, majd egy dobos segítségével két héttel korábban hirdették ki a városban.

A borvidék apraja-nagyja izgatottá vált és elkezdődtek a munkálatok: az eszközöket megtisztították, a hordókat kimostál és beáztatták. Mindenki résztvett a folyamatok előkészítésében és a munkában is.

A szüret igazi közösségi élménynek számított, ugyanis a kisebb szőlőbirtokosok a családtagok, barátok, szomszédok segítségével szedték a szőlőt, míg a nagybirtokosok a környék napszámosait is felfogadták.

A feladatokat igazságosan elosztották: a gyermekek és a nők szedőként dolgoztak, míg a férfiak a puttonyozást végezték el. 3-6 szedő munkáját egy puttonyos segítette – a szedők a puttonyba gyűjtötték a szőlőt, melyet a férfiak egy szüretelő kádhoz vittek. Az összegyűjtött gyümölcsöt megtaposták és elkészítették a mustot.

Az egri találmány

A taposók feladatát egy egri asztalosmester, Oberfrank Antal könnyítette meg, ugyanis a 19. század elején feltalálta a szőlőmalmot, mellyel forradalmasította a mustkészítést. A malom használata hatékonyabbá és gyorsabbá tette a szüretet, ugyanis percenként akár egy puttony szőlő őrlésére is képes volt.

Érdekesség a Borvidékről

Egerben a borászatokat, pincéket a városban és a város peremén helyezték el, ezért más borvidékekkel ellentétben külön figyelmet kellett szentelni a szőlő szállítására, ami nem csak költséges volt, hanem sokszor logisztikai kihívásokat is jelentett.

Szüreti mulatságok régen

A szüret végét egy hatalmas mulatsággal zárta a közösség, mely mindig egy ünnepélyes megnyitóval kezdődött. A szedők egy óriási, akár egy mázsás szőlő koszorút készítettek a szőlősgazdáknak, megünnepelve a szüretet és az új bor kezdetét.

Az ünnepség után hajnalig mulattak az egriek: cigányzenészek gondoskodtak a muzsikáról, maszkokban, álarcokban táncoltak és finom ételeket készítettek. Ezen a napon a lőszereket és fegyvereket korlátlanul lehetett használni, a mozsárágyúkkal úgynevezett rakétákat durrogtattak, így a vidék a lobogó tűz fényébe öltözött.

Szüreti mulatság napjainkban

A szüretet, mint minden évben, idén is megünnepeljük Eger legendás bornegyedében, a Szépasszony-völgyben. Borászaink a borvidék kiváló boraival, mennyei ételekkel, pincetúrákkal, mustkóstolással, szüreti felvonulással, koncertekkel és kézműves vásárral vár mindenkit!

A részletes programok az alábbi oldalon érhetőek el:
https://visiteger.com/programok/osszes/szuret-a-szepasszony-volgyben

TOVÁBB

THUMMERER 40 | Egy mindenkiért, mindenki egyért.

2024.09.03.

Egy mindenkiért, mindenki egyért. Az egy a történetünkben a Thummerer pincészet. Mindenki pedig a Thummerer család három generációjának tagjai és társaik – Vilmos, Kati, Ildikó, Éva, András, Tamás, Elza, Polett, Ede – no meg József. Ők a Thummerer birodalom test- és értékőrei.

A birodalom kifejezést most a szó legnemesebb értelmében képzeljük el. Ehhez a paradicsomi kis birodalomhoz – a Thummerer Pincészet és Szőlőbirtokhoz – tartozik 120 hektár szőlő ültetvény Noszvaj és a Nagy Eged térségében, 4400 nm pincerendszer kemencés kóstolóteremmel, egy lovastanya kövér mezőkkel és gyönyörű paripákkal, a noszvaji Magtár fogadó szállással és üveggyűjteménnyel. És egy nagy becsben lévő barlanglakás, ahol minden elkezdődött.

Thummererék története úgy indul, mint a népmesék, tündérmesébe illően folytatódik és reméljük, végtelen történet. A szegény, de igen talpraesett fiatalember Vilmos elindul Egerből, kitanulja a szőlész-gyümölcsész szakmát, megtalálja párját, Katit, akivel elindulnak az üveghegyen túlra. Bár a világ kételkedik, ők töretlenül haladnak előre, kézenfogva az élet rengetegében, számukra nincs áttörhetetlen üvegplafon. Vilmos útja eleinte erdőn vezet keresztül, majd már Katival közösen rózsákon és krizantémokon át eljutnak a szőlőtenger partjára. A kockázatot vállalva elmerülnek a szőlőben. Ennek közepén találnak egy szigetet, vagyis egy hatalmas ódon pincét egy 14 ezer literes ászok hordóval, (nyugalom, ez a szörnyeteg már csak dísz), ahol a szőlőt borrá alakíthatják. Megtanulják a borvarázslás minden csínját-bínját, Vilmos még az Óperencián túlra is elmegy híres régi borbirodalmakba tanulni és közben felépíti a sajátját. Hitük, tehetségük és szorgalmuk segíti őket mindenféle próbatételeken keresztül. A kis birodalom és a család is gyarapszik. A szomszéd borászok és mindenféle népek csodájára járnak a Thummerer birtoknak és nagy, testes boraiknak. Fennállásuk 40 éve alatt sok követendő, olykor igen izgalmas példával járnak elől. Vili Papa, ahogy unokái hívják a családalapítót, visszaszerzi az Egri Bikavér becsületét, dűlőit külön-külön is bátran felteszi a bortérképre, részt vesz az Egri Csillag születésében, mindenféle modern eszközöket bevet, egyszóval folyamatosan megreformálja a mesterséget. Ahogy nő a birodalom és a feladat, úgy lesz egyre nagyobb szükség hozzáértő segítségre. A próbákat végül József állja ki, aki azóta is hűséges fővezére, akarom mondani főborásza a Thummerer pincének.

Vili Papa évente párszor elutazik, hogy Magyarország más családi borbirodalmainak, vagyis szőlőbirtokainak alapítóival tanácskozzon, kvaterkázzon, megbeszéljék a világ folyásának irányát, a jókat és a rosszakat is. Közben elismerően kóstolgatják egymás borait és megmutatják, mennyit okosodtak az utódok és mit lehetne még tanítani nekik. Hiszen ezért alapították a Pannon Bormíves Céhet.

Gyermekeik is szeretik a bort, de még jobban a vendégeket, akik a világ minden tájáról sereglenek, hogy megkóstolják a mesés borokat és lássák a hatalmas pincét (és a barlanglakást, ahol minden elkezdődött). Éva és András vendégeiket igen jól tartják, jó borokkal, kemencés vagy épp gourmet étkekkel kínálják a birtok és Noszvaj legjavából. Szállást is adnak nekik. A birodalomhoz tartozik Ildikó lovastanyája. A vállalkozó szelleműek szépséges lovai hátán csodálhatják meg a környező hegyoldalakon hullámzó, végtelen (legalábbis annak tűnő, 120 hektáros) szőlőtengert. Jönnek is az emberek, hogy részesülhessenek ebből a sok jóból meg Thummererék életszeretetéből, szenvedélyéből. A legkisebb fiút, Tamást inkább a szőlő érdekli, mintsem a sok ember. Kedvesével, Elzával ők a szőlőtenger, vagyis a dűlők kapitányai. Vili Papa egy nap egy másik birodalomba költözik. A legkisebb királylány, Polett, akinek az alapító Vili Papa még életében átadta a birodalom kincstárának kulcsát, szóval ő meg nem átall mindenféle influenszereket is bevonni a bormarketingbe, akik hírét viszik Thummereréknek. Nem bánják a többiek, hiszen Polett csak hozzáteszi az örökséghez ezeket újdonságokat, miközben a főborász és a dűlők kapitánya viszik tovább a Thummererek alkotmányát. 40 éve rendületlenül készülnek a nagy borok, de az idők szavát meghallva már fehérek és pezsgők is. Mivel a családban nagy tisztelet uralkodik és mindenki másban mester, időről időre kupaktanácsot tartanak. Olyankor bezárják a birodalom kapuit és maguk kóstolgatják a borokat, mesélnek egymásnak, ki milyen újdonságot látott a világban, tanakodnak, mit kellene megfogadni ezekből, döntést hoznak és azonnal, nagy lendülettel el is kezdik megvalósítani. Pont, ahogy Vili Papa tette mindig. Így aztán csak jönnek az érmek, a legtöbb arany meg a vendégek 40 éve és a Thummerer név ma is fényes. Egy Egri Borvidéki csillag. Aki nem hiszi, járjon utána.

THUMMERER 40-4
THUMMERER 40-5
TOVÁBB