MENU

Jó látni, hogy a völgybe visszatér az élet

2022.12.02.
Szabó Edit

Román Péter Egerben nőtt fel, és nem is igazán érzi máshol jól magát. A szőlész-borász szakot a gyöngyösi főiskolán végezte, de a saját borászatig még hosszú volt az út. A Gergely Bástya Pincészet 2015-ben alakult, és boraikat méltó környezetben, az egri Szépasszony-völgy egyik régi pincéjében mutatják be az érdeklődőknek…

Furcsa ez a pince! A felszínről két külön bejáraton juthatunk le, ám a mélyben össze vannak kötve az ágak. Sok ehhez hasonló van itt a Szépasszony-völgyben?

Az Öregsoron található pincék többsége ilyen, éppen ezért nem is egyszerű az értékesítésük. Nehéz tisztázni a tulajdonviszonyokat. Nekünk szerencsénk volt, mert ennek a pincének az egyik részét az édesanyám férje építette.

Ott kezdtük a borászkodást, de mindig az volt a tervünk, hogy majd egyszer a mellette lévő ágat is megvesszük. Azt azonban nagyon sokáig nem akarták eladni az idős tulajdonosok. Végül 2019-ben csaptunk egymás tenyerébe. A régi részen maradt a feldolgozó, az új a vendéglátást szolgálja. 

Ez itt a Szépasszony-völgy eleje. A város felől érkezők itt haladnak el, ha tovább akarnak menni a völgy belseje felé. Ez előny vagy inkább hátrány? 

Nehéz eldönteni. Egy kicsit távolabb vagyunk a fősodortól, viszont a gyalog érkezőknek útba esünk jövet-menet. Ha sikerül az embereket megállítani, beinvitálni, már nyert ügyünk van, mert a borok minősége mindenkit meggyőz, csak jussunk el a kóstolásig. A vendéglátás lehetőségei adottak, melegkonyhánk ugyan nincs, de hidegtálat tudunk kínálni a borok mellé.

Eger környékén minden második borász úgy kezdi a történetét, hogy már a nagyszülei is szőlőt műveltek az egri dombokon. Ön is ilyen családban nőtt fel? 

Én nem dicsekedhetek ilyen felmenőkkel. Igaz ugyan, hogy a családunk egy része mezőgazdasággal foglalkozott, de szőlőnk és borunk nem volt soha. Elsőgenerációs borász vagyok, ami Eger környékén tényleg ritkaság.

A gyöngyösi főiskolán kaptam diplomát, és utána közel harminc évig az egyik legnagyobb helyi pincészetnél, az Egervinnél dolgoztam. Gyakornokként kezdtem, és eljutottam egészen a borászati igazgatói pozícióig. Rengeteg tapasztalatot szereztem a borkészítés és a kereskedelem terén egyaránt. 

Harminc év után jött el az Egervintől. Hol folytatta?

Elszegődtem egy borokat és borászati segédanyagokat forgalmazó budapesti céghez. Folyton úton voltam, hol külföldön, hol belföldön utazgattam. Jól ment a munka, de a budapesti életet nem tudtam megszokni.

A családom itt volt Egerben, én is visszavágytam, így amikor egy induló borászat felajánlott egy ügyvezetői pozíciót, nem sokat gondolkodtam. Sajnos ez az együttműködés nem bizonyult hosszú életűnek, három év múlva elváltunk egymástól, én pedig tovább kerestem a saját utamat.

Mikor találta meg?

2016-ban, amikor elhatároztam, hogy saját borászati vállalkozást építek. Egy dán barátommal együtt hoztuk létre a céget, aki a családi és baráti köréből még beszervezett néhány embert. Ők adták a pénzt, én pedig a szüleimtől örökölt pincét, az eszközöket és a know-how-t. Így jött létre a Gergely Bástya Pincészet. 

Miért éppen ez a neve?

Részben az egri vár monumentális bástyája miatt, részben pedig azért, mert Petra lányom mellett van egy Gergely nevű fiam is. 

Melyik volt a borászat első évjárata?

A 2015-ös. Kis lépésekkel haladtunk előre, de nagyon szép sikereket értünk el. A dán barátok mindig nagy örömmel jöttek, büszkék voltak a saját borukra, és adtak is el belőle valamennyit a dán piacon, de közel sem annyit, amennyire eredetileg számítottunk.

A fejlődéshez tőkebevonásra volt szükség. 2019-ben találkoztam egy magyar befektetővel, akinek megtetszettek a borok, és azonosulni tudott a filozófiánkkal. Beszállt a vállalkozásba, és a segítségével vettük meg az új pinceágat, amelyben végre ki tudtuk alakítani a kóstolótermet.

Mekkora a borászathoz tartozó szőlőterület?

Nincsenek szőlőültetvényeink, vásárolt gyümölcsöt dolgozunk fel. Az induláskor megállapodtam hosszú távra néhány szőlőtermelővel, és azóta is jórészt velük dolgozunk. Mindig megbeszéljük az elvárásokat, a tőketerhelést, a hozamot, a szüret időpontját, ők pedig ennek megfelelően végzik a munkát.

Ezt azzal köszönjük meg nekik, hogy az átlagnál jóval magasabb árat fizetünk a szőlőért. Az Eged-hegyről vesszük a kékfrankost, a Grőber-dűlőből a kadarkát, a pinot noirt és a portugiesert, a fehér szőlők pedig a Merengő-dűlőből és a kőporosi részről érkeznek. 

Milyen borok készülnek a pincénél?

A fehérborok között az egri csillag a legfontosabb, de van mellette egy másik házasításunk, ami chardonnay-ból és rajnai rizlingből készül. A chardonnay kiváló fajta, sokrétű, színes, de mivel elég sok van belőle a világban, nem palackozzuk önállóan. Rajnai rizlinggel házasítva azonban sikerült belőle egy emlékezetes bort készíteni.

A vörösborok között a bikavéré a vezető szerep, de palackozunk kadarkát és pinot noirt is. Van két superior borunk, a kékfrankos és a bikavér, és van egy grand superior is, a merlot. Ekkora a választékunk, és nem is szeretnénk bővíteni. Sokkal fontosabb, hogy a minőség jó legyen, ezért a meglévő borainkat igyekszünk csiszolni, finomítani, évjáratról évjáratra. 

Melyik borára a legbüszkébb?

A grand superior merlot-ra. Kivételes évjáratban, 2018-ban készült. A nyár meleg volt, sokat sütött a nap, mi pedig viszonylag későn szüreteltünk, így amikor a merlot-t szedtük, elég sok töppedt bogyó volt már a fürtökön. Koncentrált, mély, testes bor lett belőle, lekerekedett tanninokkal, dohányos, csokoládés zamatokkal.

Küzdöttünk a kierjesztésével, maradt is benne 3-4 gramm cukor a 15%-os alkohol mellett, de éppen ezért különleges. A merlot mindig nagy álmom volt, örülök, hogy ilyen szép bor született belőle a pincénkben. 

Ön szerint mikor jó igazán egy egri vörösbor?

Ha harmonikus, elegáns, fűszeres, gyümölcsös, viszonylag könnyen érthető és jó ivású. Ilyen például nálunk egy jó bikavér. Ezeket a borokat az ember szívesen előveszi esténként csak úgy, a maga kedvére, de ételekhez is nagyon jól lehet őket társítani. 

Hogyan látja a pincészet jövőjét?

Eger csodálatos város és rengeteg turistát vonz, akik szívesen jönnek el egy-két pohár borra a Szépasszony-völgybe. De az még örvendetesebb, hogy a helyiek is egyre gyakrabban járnak ki ide családi ünnepet megülni, céges összejövetelt tartani vagy csak úgy, együtt a barátokkal. Jó látni, hogy a völgybe visszatér az élet, és egyre több színvonalas borászat csábítja ide az embereket. Szeretném, ha a mi kis pincénk mindig ott lenne a leglátogatottabbak között.

További cikkek

Körbeér a segítség

2024.12.19.

Egri borászok ünnepi ajándéka a Markhot Ferenc Kórháznak.

Idén már ötödik alkalommal adott át boradományt az Egri Borvidék borász közössége az egri Markhot Ferenc Kórház dolgozóinak.

A kezdeményezés, amely a koronavírus-járvány idején indult, mára hagyománnyá vált.

Farkas László, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke 10-12 borászat prémium borait juttatta el az intézménybe.

„Ezekkel a borokkal szeretnénk kicsit ünnepibbé tenni a kórház dolgozóinak karácsonyát. Ez egy apró gesztus a részünkről, amivel hálánkat fejezzük ki a munkájukért.”

Az adományt dr. Mátrai Zsolt, a gyermekosztály vezető főorvosa vette át, aki az osztályon dolgozó minden munkatársának ajándékoz majd belőle.

A borok tehát nemcsak az ünnepi asztalt díszítik, hanem egy kicsit közelebb hozzák a borvidék közösségét és a kórház dolgozóit is.

Egy újabb példa arra, hogyan lehet a helyi értékeket és az összefogást az ünnepi időszakban kiemelni – mindezt egy pohár egri bor kíséretében.

TOVÁBB

Ízek Viadala eredmények, avagy hol kóstolhatod meg a nyertes fogásokat év végéig

2024.11.07.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva volt idén októberben.

10 különböző Egri Borvidéki étterem versengett egymással októberben a vendégek és a zsűri kegyeiért Egri Bikavérhez készített finomságokkal.
Célunk az volt, hogy bevonjuk az éttermekbe járó közönséget a kóstolgatásba, népszerűsítsük az Egri Bikavért és a helyi gasztronómiát, valamint növeljük a közösségi élményt és vendég számot az éttermekben, cukrászdákban.

Előétel kategória
Arany minősítés: 1552 Étterem
Ezüst minősítés: Flamingo Bistro Bár

Főétel kategória
Arany minősítés: Lumen Étterem
Ezüst minősítés: Forst-Ház Étterem

Desszert kategória
Arany minősítés: Zsenge inFúzió
Ezüst minősítés: Trakta by Nomád

Közönség kedvence
Arany minősítés: Macok Bisztró
Ezüst minősítés: Sulyom Tájétterem

Tekintsd meg galériánkat az ünnepélyes eredményhirdetésről

Szívből ajánljuk, hogy kóstoljátok meg a nyertes fogásokat, azokban az éttermekben, amelyek arany minősítést kaptak az idei Ízek Viadala Főzőversenyen.

A nyertes fogások 2024.12.31-ig kóstolhatóak.

TOVÁBB

Mutatjuk kik és miért kaptak idén Egri Bikavérért díjat

2024.11.06.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül, október 18-án rendeztük meg harmadik alkalommal az Egri Bikavér Vacsoraestet, amely során három személynek adtunk át Egri Bikavérért Díjat.

Az Egri Bikavér Vacsoraest megrendezésének egyik célja a díjátadás maga, túl azon, hogy szeretnénk megmutatni, mennyit fejlődött az Egri Bikavérek minősége, hogy milyen finom az Egri Bikavér.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Cseh-Andras

Cseh András és Cseh Andrásné

Az Egri Bikavér Ünnep ötlete 1996-ban született meg, és azóta az egri borvidék egyik legnagyobb hagyományőrző eseményévé vált. Az akkori Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján névre hallgató rendezvény alapítói Thummerer Vilmos, a Hegyközség elnöke; Dula Bence egri hegybíró; Bíró József, a Hotel Eger-Park igazgatója; Marosfalvi László, a Talizmán Étterem tulajdonosa; Barócsi Tibor, a Polgármesteri Hivatal irodavezetője; Bakondi Endre

Az első Bikavér Ünnep 1997-ben került megrendezésre Eger szívében, a Dobó téren, ahol 12 borászat és 12 étterem vett részt, bemutatva kézműves borokat és ételkülönlegességeket. Olyan ikonikus helyek is megjelentek, mint a Gundel Étterem, amelynek saját egri borászata és Bikavére volt Hagymási József vezetésével.
A rendezvény központi eleme az ételek és borok harmonizálása volt, amit egy szakértő zsűri értékelt. A fesztivál kizárólag Egri Bikavéreket mutatott be, és óriási sikert aratott. Ennek eredményeképpen döntés született a rendezvény évenkénti megismétléséről, amely hagyományt teremtett.

Ma azonban különösen fontos napot ünneplünk, hiszen olyan személyeket is köszönthetünk, akik kiemelkedő munkájával, elkötelezettségével és szenvedélyével gazdagították aktívan hosszú évtizedekig nemcsak az Egri Bikavér hagyományát, hanem a magyar borgasztronómia egészét is.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Gal-Lajos

Dr. Gál Lajos

Dr. Gál Lajos elévülhetetlen érdemeket szerzett az egri borok, ezen belül az egri bikavér eredetvédelmi rendszerének és szabályzatának kidolgozásában.
Évtizedeken keresztül volt meghatározó tagja a borvidék irányító testületének és a mai napig elismert szaktekintélye a borvidék termelői közösségének. Az általa javasolt eredetvédelmi rendszer és a termékleírások alapul szolgáltak minden magyarországi borvidék számára is.

Aktív pályája során több év tudományos kutatómunkát áldozott az egri bikavér fejlesztésére. Doktori dolgozatát AZ EGRI BIKAVÉR MINŐSÉGFEJLESZTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI címmel védte meg a budapesti Corvinus Egyetemen.
A bortermelés során is kiemelten foglalkozik az Egri bikavérrel. Az általa termelt és jegyzett borok magas minőségben, méltó módon képviselték és képviseli az egri borvidéket.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-04

Szívből gratulálunk a díjazottaknak,
EBHT

TOVÁBB