MENU

Igazi élménybirtok!

2022.07.11.
Szabó Edit

Végy egy nagy adag romantikát, fűszerezd elszántsággal, kitartással, teremtő energiával, szépérzékkel, adj hozzá egy kis innovációt, pergess bele hagyománytiszteletet és szakmai tudást, majd az egésznek ágyazz meg a szükséges tőkével, és figyeld, ahogy cseperedik. Ez a 2015-ben alapított Nap-völgy Élménybirtok receptje. Követni nem könnyű, tisztelni érdemes. Kovács Zsófival, az Élménybirtok egyik alapítójával beszélgettünk… 

Ha jól tudom, a családotokból senki nem foglalkozott korábban szőlővel és borral, most pedig itt van ez a csodálatos pincészet az egri Szépasszony-völgyben. Mi hívta életre?

Az egész egy kirándulással indult. A szüleim a Szépasszony-völgyben sétáltak, és megláttak egy telken egy „Eladó” táblát. Noha nincsenek boros gyökereink, apukám mindig arról ábrándozott, hogy nyugdíjas korára vásárol egy kicsi pincét és hozzá néhány sor szőlőt. Felhívták hát a táblán látható telefonszámot, és apukám az ötvenedik születésnapja alkalmából pincetulajdonos lett.

Ebből a régi házból nőtt ki a borászat?

Sajnos az eredeti épületet nem sikerült megtartani, muszáj volt új alapokra építeni, de amit csak lehetett, átmentettünk – legalább gondolatilag. Az üvegház azért épült, mert a néninek is volt egy üvegháza, ahol a zöldségeit tartotta, a kerti tűzrakóhelyén pedig kültéri kandallót alakítottunk ki. Megvan a régi madáretetője, a rózsakapu. Itt minden tele van emlékkel.

Kezdettől egy nagyobb borászat kialakítása volt a cél?

Amikor az első telket megvettük, még nem gondolkodtunk ilyesmiben. Szerelemprojekt volt, gazdasági elképzelések nélkül. Apukám az üzleti életben tevékenykedik, és szeretett volna a családunk számára valami kézzelfogható örökséget hagyni maga után.

Mi olyan munkakörnyezetből jövünk, ahol a materiális javaknak nagy az értéke, fontos, hogy hogyan jelenünk meg, hogyan beszélünk, és így tovább. Itt viszont elengedhettük magunkat, lazíthattunk, és az jutott eszünkbe, hogy erre talán másnak is igénye lehet. Egy békés, kultúrával átitatott térről álmodtunk, ahol az ember jól érezheti magát, kötöttségek nélkül.

Miért változott meg az elképzelés?

Mert apukám imád teremteni. Épületet, kapcsolatot, portfóliót, bármit, amihez fontos a kreativitás. Amikor már megvolt a pince, vettünk egy kis szőlőültetvényt a Szépasszony-völgyben, és apukámat elkapta a lelkesedés: egyik terület jött a másik után, és mivel a pincében is terjeszkednünk kellett, megvettük az éppen eladóvá vált szomszéd telket.

Jelenleg héthektáros a birtok, amiből négy hektár termő. Tizenhárom szőlőfajtával dolgozunk, az ültetvényeink többek között a Rác-hegyen, a Tót-hegyen, a Pajados-dűlőben és a Nagy-Egeden vannak. 

Ki készíti a borokat?

Gromon Tamás személyében egy igazán komoly, nagy tudású szakembert sikerült megnyernünk erre a feladatra. Tamás ugyanolyan értékközpontú szemlélettel dolgozik, ahogyan mi, minden szőlőtőkéhez úgy viszonyul, mintha az lenne az egyetlen. Azt mondja, hogy a szőlő olyan, mint az emberi szervezet, ezért nem használ komoly vegyszereket, és nem szeret beavatkozni a természetes folyamatokba. 

Milyen stílusú borokat készít a Nap-völgy Borászat?

Tamás abban hisz, hogy a bor élő anyag, és jobban érzi magát egy olyan természetes közegben, ahol lélegezni képes. Így nálunk alapvetően hordós érlelésű borok készülnek, 15-18000 palackot töltünk meg évente. A technológiának is megvan a maga szerepe a folyamatban, de a boraink stílusát egyértelműen a természetközeli szemlélet határozza meg.

Egyelőre főleg vörösborokat készítünk, túlnyomórészt házasításokat, de Tamás nagyon szereti a fehéret is. Mindig azt mondja, hogy a bor az fehér, abban van benne a legkoncentráltabban a napfény. Ennélfogva úgy tervezzük, hogy a következő évjáratokban megadjuk a kellő figyelmet a fehér fajtáknak is, és végül egyenlő arányban lesznek a vörösek és a fehérek a kínálatunkban.

Vannak kiemelt szőlőfajtáitok?

Kékfrankosból van a legnagyobb területünk, de mellette syrah, merlot, kadarka, a két cabernet, tramini, hárslevelű, sárga muskotály, olaszrizling, rajnai rizling, zengő és furmint terem az ültetvényeinken. Elég széles a paletta. 

Te mikor csatlakoztál a vállalkozáshoz?

A pince alapvetően a szüleim álma volt, és bár többször hívtak, úgy éreztem, hogy hasznosabb vagyok a saját területemen. Viszont a birtok növekedett, a feladat szaporodott, és egyre jobban láttam, hogy nem vonhatom ki magam a közös munkából. 2021 májusa óta dolgozom a birtokon.

Mi a szereped a Nap-völgy pincészetben?

A borok értékesítése, a marketing, a borászat vezetése és a vendéglátás tartozik hozzám, de én leginkább házigazdaként gondolok magamra. Minden látogatót úgy fogadok, mintha áthívtam volna a barátaimat. Harmincéves nőként cseppentem bele egy olyan csapatba, ahol nálam csak tapasztaltabb emberek voltak. Eleinte sokszor gondoltam, hogy talán mégsem volt olyan jó ötlet, hogy belevágtam, most meg már azt nem értem, hogy miért nem kezdtem el hamarabb. 

Egy csodálatos komplexumot építettetek fel, amiben jut elég hely a feldolgozónak, a boroknak, és a rendezvénytér is kényelmesen elfér. Folytatódik még az építkezés?

Egyszer majd egy hatapartmanos szálláshelyet is szeretnénk, de az még a jövő zenéje. Egyelőre a jelenlegi feladatainkra koncentrálunk. Szerencsére az emberek kezdenek felfedezni minket, és most már esküvők, családi és céges rendezvények szervezésekor is eszükbe jutunk.

A vendégeket az üvegházban vagy a teraszon várjuk, és a pincében is van egy hangulatos, száz főt befogadó rendezvénytermünk. A séfünk, Szeredi Tamás igazi gyöngyszem, jól működünk együtt. Egyelőre csak az előzetesen bejelentkezőket tudjuk meleg étellel kiszolgálni, az aktuális ételkínálatunkat mindenki megtalálja a weboldalunkon.

Van kedvenc borod a pincészet kínálatából?

Igen! A syrah. Hihetetlen gazdag, és nagyon komoly potenciál van benne. Szeretem a Nap-völgy névre keresztelt fehér házasításunkat is, szép emlékeket ébreszt, ugyanis ez volt a pincészet legelső palackozott tétele.

A kadarkánkat is szívesen kóstolom. Ez a borászunk, Gromon Tamás kedvenc szőlőfajtája, ezért is tettük az ő arcát a címkére. Elfogult vagyok a borainkkal, de látva a vendégek reakcióit, nyugodtan kijelenthetem, hogy felvettük a ritmust, és a borvidék kiváló tételei között is álljuk a próbát. 

Merre tart, hová halad a pincészet? Mi a cél, mi a vízió?

Lehet, hogy sziruposan hangzik, de a cél egyértelműen az értékteremtés. Szeretnénk, ha a Nap-völgy tényleg egy igazi élménybirtok lenne, ahová szívesen jönnek az emberek. Egy kellemes hely, távol a város nyüzsgésétől, ahol jól el lehet tölteni egy délutánt, egy estét, és feltöltődve hazamenni.

Úgy tervezem, hogy lesznek itt koncertek, szervezünk dűlőtúrákat a vendégeink igényei szerint, és egyszer talán lesz majd egy kedves, szerethető minifesztivál is. A borok kiváló minőségűek, a konyhánk színvonalas, és a gasztronómiában nagyon magasra tettük a lécet: szeretnénk Eger legjobbjai közé kerülni. Bízunk benne, hogy sikerül.

További cikkek

Az Egri Vár Bora 2025

2025.04.02.

Az Egri Vár Bora 2025 pályázatot az Egri borvidék bortermelői számára hirdették meg, hogy az Egri vár látogatói megismerhessék a borvidék három kiemelkedő borát.

A pályázatra palackozott egri védett eredetű borokkal lehetett nevezni, amelyek megfelelnek a magyarországi termékelőírásoknak. A borkiválasztás célja, hogy Magyarország leglátogatottabb vidéki múzeumának vendégei az Egri várban is megvásárolhassák a borvidék legjobb borait.

Pályázat és bírálat

Idén nyolc pincészet összesen 19 tétellel nevezett, amelyek között 8 csillag, 7 bikavér és 4 rozé szerepelt.

A borokat vakbírálattal értékelték március 25-én, Tarsoly József egri hegybíró elnökletével. A zsűri a harmonikus ízvilágot helyezte előtérbe. A bikavérek főként 2018–2022 közötti évjáratokból származtak, míg a rozék és csillagok többsége 2024-ben került palackba.

Győztesek

A 100 pontos rendszer alapján kategóriánként egy győztest választottak:

  • Egri Csillag kategória: Varsányi Pincészet – Egri Csillag Classicus 2024
  • Egri Rozé kategória: Ostoros Családi Pincészet – Egri Rozé 2024
  • Egri Bikavér kategória: Szuromi Családi Birtok – Egri Bikavér Superior 2021

Ezek a borok jogosultak viselni az „Az Egri Vár Bora 2025” címet, amelyet később az évszám megjelölésével továbbra is használhatnak.

Fotók: Egri vár

TOVÁBB

Ifj. Gál Tibor a Borászok Borásza díj várományosai között

2025.04.02.

A Borászok Borásza díj legszűkebb mezőnyébe kerülni hatalmas elismerés, a szakma ezzel a díjjal ismerheti el a munkát, amit Ifj. Gál Tibor és a Pincészet nap, mint nap elvégez.

A Borászok Borásza 50 fős jelöltlistáját február 28-án – a Borkonferencia keretein belül – hozták nyilvánosságra és azzal egyidőben, a Borászok Borásza Kóstoló Körön el is indították az elsőkörös szavazást.

A döntés joga az 50 jelölt kezében van, egy kétfordulós választási rendszerben ők választják ki maguk közül minden évben a Borászok Borászát.

Az Egri Borvidék szurkol Tibornak és izgatottan várjuk május 9-ét, amikor megismerhetjük a díjazottakat és a 19. Borászok Borászát.

További információk a versenyről ezen a linken keresztül érhetőek el:

borespiac.hu/2025/03/30/ok-oten-a-boraszok-borasza-dij-varomanyosai

TOVÁBB

XXIX. Egri Borvidéki Borverseny eredmények

2025.03.03.

A XXIX. Egri Borvidéki Borverseny hagyományteremtő szándékkal idén is az év elején 2025. február 27-én került megrendezésre az egri Hotel Villa Völgyben.

A színvonalas helyszínen igen komoly szakmai munkával 29 borászat 159 nevezett tétele került megmérettetésre az OIV által is elfogadott 100 pontos borbíráló rendszer alapján. Idén hat bizottság hat fővel kóstolta a borokat.

Az ítészek a 30%-os oklevél díjazás tekintetében:

  • Nagy aranyéremből 3 db;
  • Aranyéremből 33 db;
  • Ezüstéremből 12 db minősítést osztottak ki.

A 30% ponthatáron idén pontegyenlőséggel több tétel is szerepel, így ezek a tételek is megkapják a megérdemelt oklevelet, így az ezüstéremből ennek megfelelően további 5 db kerül kioszásra.

A borversenyen az érmek kiosztása mellett a már jól ismert hét nevezhető kategória legjobbjai is kiválasztásra kerültek, melyeket a bizottsági elnökök szétlövéssel választottak ki.

XXIX. Egri Borvidéki Borverseny Kategóriagyőztes borok 2025:

I. Legjobb Fehér bor
Juhász Testvérek Pincészete – Juhász Olaszrizling – 2024

II. Legjobb Egri Csillag bor
Varsányi Pincészet – Egri Csillag superior – 2021

III. Legjobb Debrői Hárslevelű bor
Varga Pincészet Kft. – Debrői Hárslevelű késői szüret – 2019

IV. Legjobb Desszert bor
Hárs Pince – Gecse István – Hárslevelű 2022 „Mazsola” Késői – 2022

V. Legjobb Rozé bor
Varsányi Pincészet – Rosé cuvée – 2024

VI. Legjobb Vörös bor
Thummerer Pincészet – Egri Syrah Superior Válogatás – 2021

VII. Legjobb Egri Bikavér bor
Thummerer Pincészet – Egri Bikavér Superior – 2021

A szakmai nap egy szakmai vacsorával zárult a Gál Tibor Fúzióban, melyen a borversenyen résztvevő bírálók a borvidék szereplőivel együtt értékelhették a nap sikerességét.

A verseny hivatalos eredményhirdetésére és díjátadására az Egri Csillag Weekend megnyitóján kerül majd sor, ahol a borverseny hivatalos támogatói is díjazzák a sikeres borászatokat nagyértékű különdíjaikkal.

Fotók: TV Eger / facebook.com/tveger

Támogatóink:
amorin
Csuziker
Cellarius
szervin

Gratulálunk a szép eredményekhez!

TOVÁBB