MENU

Egyből nagyobb lesz a szerelem a bor iránt

2022.08.05.
Kriston Orsi

„Egyből nagyobb lesz a szerelem a bor iránt”
Szépasszony-völgyi vendégvárók

A köztudatban a Szépasszony-völgy egyet jelent az egri borral, és bár vannak, akik ezzel a kijelentéssel vitatkoznának, az utóbbi években az egri borászok mintha visszataláltak volna a völgybe, ahol ma egy helyen tapasztalhatjuk meg az Egri borvidék sokszínűségét.

Egymás mellett találunk itt kis termelői borkiméréseket és neves nagy borászatok kóstolóhelyiségeit, sőt nemrégiben egy butikborászat is nyílt a völgy peremén, melynek egy kis szőlőterülete is van itt. Három egri vendégváróval beszélgettünk arról, miért érdemes felkeresni a völgyet.

Tarnay Éva, a Szépasszony-völgyi Vendégvárók Egyesületének elnöke 2016-ban kezdett el intenzíven részt venni a völgy életében, amikor az Ostoros Családi Pincészet megnyitotta itt a pincéjét, de ekkoriban a kis pincészetek mellett már más, jelentős egri termelők is jelen voltak, köztük a Petrény Winery és Tóth Ferenc Pincészete.

Ez az időszak fordulópontot is jelentett egy olyan közös projektnek köszönhetően, melyben a völgy kisebb-nagyobb borászatai, termelői együtt szőttek terveket a jövőről, és közös célokat tűztek is, újragondolva az együttműködésüket egymással és a várossal is. 

„Talán meglepő – meséli Éva –, de a projekthez kapcsolódó kutatásból az rajzolódott ki, hogy a völgyet elsősorban az egriekhez és a belföldi turistákhoz kell közel hozni, a külföldiek számára evidens, hogy ide el kell jönni.” 

Nyitott pincék egész évben

Így született meg az éves programsorozat, mely azt szolgálja, hogy a látogatók megismerjék a völgyet, közben tanuljanak a borról, a borvidékről, és kedvük legyen újra visszatérni.

2017 óta rendezik meg az eseményeket, melyek nagy vonalakban a pincékben fejlődő borok alakulását is követik: a tavaszi Hungarikum Pikniket a Rozék és dallamok, az Egri Csillag Túra, majd ősszel a szüreti esemény és a nagy Bikavérkóstoló Pincetúra követi. Az ilyen alkalmakkor mutatkozik be igazán a völgy: pohárral a kézben végigjárhatók a pincék, ahol általában a borásszal, tulajdonossal lehet találkozni.

Aki még ennél is intenzívebb élményre vágyik, annak érdemes a kb. kétórás vezetett pincetúrára benevezni, amelynek során egy borásszal tematikus kóstoló formájában járják végig a pincészeteket „Ennek során tényleg mindent megtudsz a borról és a völgyről!” – ígéri Éva.

A nyár a családi turizmus ideje, elsősorban a kikapcsolódásról szól: a város által működtetett Márai Központ rendezvényei rengeteg látogatót vonzanak ide, sőt sok pincénél is van ilyenkor élőzene.

Szeptember–októberben viszont a komolyabb borturisták érkeznek, sokan egy teljes napot szánnak kóstolásra, a második nap pedig visszatérnek vásárolni. Az első őszi esemény idén is a szüreti program lesz, szeptember 17-én.

Tavaly, a pandémia első biztonságosnak tűnő nyarán rengetegen döntöttek a belföldi nyaralás mellett. „A belföldi turisták óriási arányát lehetőségként éltük meg, hogy megmutassuk magukat, és megváltoztassuk a Szépasszony-völgyről kialakult képet – meséli Éva. – Sikerrel: a rengeteg pozitív visszajelzés mellett a visszajáró vendégek is ezt igazolják”.

Az egyesület számára különösen fontos, hogy úgy tűnik, az egrieknek is egyre pozitívabb a véleményük a völgyről, szívesen ajánlják, mert tudják, hogy mindig van nyitva tartó pince, ahol találunk minőségi bort, és az igényes borturista közönség látogatja.

Új ízek a borok mellé

A közel ötven pince mellett tíz étterem is működik a völgyben. Sütő Gergely családjának Édeskert étterme szintén tagja a vendégváró egyesületnek. 

„Itt nőttem fel a völgyben” – meséli Gergely, akinek családja 2003-ban nyitotta meg az Édeskertet, mely 10 évig működött szezonális jelleggel, mint a völgy első fagyizó-kávézója, majd egy nagyobb bővítéssel átalakultak étteremmé, megtartva a korábbi cukrászda-vonalat is. „Teljesen más a völgy, mint a város – véli –, Eger gyöngyszeme, amit nem használnak ki eléggé az egriek.” 

A völgy átalakulása a szeme előtt zajlott: egyre nívósabb pincék nyíltak, és a nagy egri borászatok is megérkeztek a völgybe: a Juhász testvérek, az Ostoros, Tóth Ferenc Pincészete… Az éttermeknek is követni kellett a trendeket, de ez nem jelenti azt, hogy a hagyományostól eltávolodtak volna, inkább a kínálat változatosságára törekszenek.

„Sokan szívesebben választanak bor mellé nehezebb ételeket, a külföldiek, főleg a lengyel és a szlovák turisták is a magyaros ételeket keresik elsősorban – meséli Gergely. Próbáltuk ezeket a klasszikusokat is újragondolni, modernizálni, miközben új, különlegesebb ételek is kerültek az étlapra.”

Ahová mindenki borozni jön

A Szépasszony-völgyben a vendég az étteremben is szeretne bort kóstolni, nagyon ritka, hogy egy asztaltársaságnak akár csak egy tagja is legyen, aki nem iszik legalább egy pohár bort, pedig 48 pince működik körülöttük.

Az Édeskert étteremben így négy nagyobb egri pincészet tételeiből tartanak vörös, fehér és rozé bort is; van olyan menü, amelyet borajánlattal lehet rendelni, de sokan betérnek ide úgy, hogy a 3–4 fogásos vacsora mellé végig szeretnének kóstolni több tételt, ilyenkor a vendéggel alaposan átbeszélve állítják össze az étel- és bor sort. 

Az egri bortípusok közül továbbra is a bikavér a legismertebb (klasszikus ételpárosítása a bikavéres marhapörkölt), a külföldieknek az egri csillag még mindenképp újdonság, az étteremnek pedig hálás feladatot jelent, hiszen ezt a friss bort jól lehet párosítani a könnyedebb nyári ételekhez.

A tavaszi menü népszerű étele volt például a csirkemell zöldspárgával, hollandi mártással, amely mellé természetesen egri csillagot ajánlottak. Nyáron elsősorban a fehérbor, rozé és a fröccs fogy, sőt (gyengébb idegzetűek ne figyeljenek) az epres jeges rozéfröccsnek óriási sikere van – ha az olaszoknak készítenek proseccóból Hugót, miért ne lehetne Egerben ilyesmivel kísérletezni? 

Az egyesület tematikus programjaiba is bekapcsolódnak, ehhez ideális az elhelyezkedésük is, hiszen az étterem előtt indulnak a programok. Előfordul, hogy kifejezetten egy témához készítenek el egy új ételt, a tavalyi szüreti programra például mustban érlelt csirkemellet kínáltak a pincejáróknak, a Hungarikum Piknikre pedig Gundel-palacsinta készült, amely mellé édes bort kóstoltattak. 

Új pince nagy tervekkel

A Szépasszony-völgy egyik legújabb attrakciója a Nap-völgy Borászat, melynek egyik alapítója, Kovács Zsófia szintén régóta ismeri a Szépasszony-völgyet. 

„Egriként számomra is megvolt a Szépasszony-völgy »evolúciója«, hiszen aki Egerben nőtt fel, az tízen-huszonéves korában elég gyakori látogatója a völgynek, aztán ahogy telnek az évek, úgy változik az élmény, amit ott keres és kap.

Ha valakinek azt mondom, Eger, akkor Dobó István, az egri vár és a Szépasszony-völgy jut eszébe. Ennek ellenére sokáig mégsem kapta meg ez a hely a megérdemelt figyelmet. Szerencsére ez pozitívan változott, az elmúlt időszakban elindult összefogás, és az annak nyomán létrejött programsorozat szép számmal vonzza az embereket, legyenek akár borkedvelők, akár egyszerűen csak új programokra nyitott érdeklődők.”

Különleges lehetőség új borászatként megjelenni egy ilyen helyen: bár nagyon sok erős, nagy pincészet képviselteti magát, mégis az jelenti számukra a legtöbbet, hogy egy helyen együtt vannak, és erősítik egymást a pincészetek.

A Nap-völgy pincészetnek folyamatosan működő konyhája is van, ami egyelőre bejelentkezés alapján fogadja a vendégeket.

Zsófia maga is gasztronómia-rajongó, és úgy látja, ma már igény van arra, hogy kóstoláskor a gasztronómiai élmény ne csak a bor mellé kínált falatkában merüljön ki, hiszen egyre többen kezdik értékelni és érteni a bor-és étel párosítást, így az étterem elengedhetetlen ahhoz, hogy teljeskörű vendéglátást tudjanak nyújtani. 

Élmények nyomában

Zsófia elsősorban a völgy természetközeliségét emeli ki: bár szinte bent van a belvárosban, mégis „kettőt lépünk, és a tőkék között vagyunk”. Az ő tapasztalataik szerint körülbelül a látogatók fele jön kifejezetten a bor miatt, a többiek viszont az élményeket, új helyeket keresik, a bor pedig csak megkoronázza az élményt.

A pincészetük mediterrán hangulata külön vonzerőt jelent, a látogatók értékelik a nyugalmat, a slow life életérzést, úgy érzik, mintha egészen más dimenzióba érkeztek volna.

Ugyanakkor azoknak is lehet izgalmasat és újat mutatni, akik nem különösen érdeklődnek a bor iránt, hiszen azzal, hogy mesélnek az Egri borvidékről, és a pincelátogatás élményével „egyből nagyobb lesz a szerelem a bor iránt”

Számára a Szépasszony-völgy különlegessége az interaktív programokban és kezdeményezésekben rejlik, személyes kedvence volt az illatos borokhoz kapcsolódó program, melynek során a borok aromatikájában lehet elmerülni játékos feladatokon keresztül.

Ezek a programok a régióban is egyedülállóak, hiszen a kóstoláson túl ismeretek átadására is törekszenek. A Nap-völgy hitvallása tehát akár a völgyé is lehetne: minőség a borokban, kiszolgálásban, ízekben.

A Szépasszony-völgy programjairól aktuális információt az Egri Bornegyed Facebook oldalán találhatnak.

További cikkek

XXIX. Egri Borvidéki Borverseny eredmények

2025.03.03.

A XXIX. Egri Borvidéki Borverseny hagyományteremtő szándékkal idén is az év elején 2025. február 27-én került megrendezésre az egri Hotel Villa Völgyben.

A színvonalas helyszínen igen komoly szakmai munkával 29 borászat 159 nevezett tétele került megmérettetésre az OIV által is elfogadott 100 pontos borbíráló rendszer alapján. Idén hat bizottság hat fővel kóstolta a borokat.

Az ítészek a 30%-os oklevél díjazás tekintetében:

  • Nagy aranyéremből 3 db;
  • Aranyéremből 33 db;
  • Ezüstéremből 12 db minősítést osztottak ki.

A 30% ponthatáron idén pontegyenlőséggel több tétel is szerepel, így ezek a tételek is megkapják a megérdemelt oklevelet, így az ezüstéremből ennek megfelelően további 5 db kerül kioszásra.

A borversenyen az érmek kiosztása mellett a már jól ismert hét nevezhető kategória legjobbjai is kiválasztásra kerültek, melyeket a bizottsági elnökök szétlövéssel választottak ki.

XXIX. Egri Borvidéki Borverseny Kategóriagyőztes borok 2025:

I. Legjobb Fehér bor
Juhász Testvérek Pincészete – Juhász Olaszrizling – 2024

II. Legjobb Egri Csillag bor
Varsányi Pincészet – Egri Csillag superior – 2021

III. Legjobb Debrői Hárslevelű bor
Varga Pincészet Kft. – Debrői Hárslevelű késői szüret – 2019

IV. Legjobb Desszert bor
Hárs Pince – Gecse István – Hárslevelű 2022 „Mazsola” Késői – 2022

V. Legjobb Rozé bor
Varsányi Pincészet – Rosé cuvée – 2024

VI. Legjobb Vörös bor
Thummerer Pincészet – Egri Syrah Superior Válogatás – 2021

VII. Legjobb Egri Bikavér bor
Thummerer Pincészet – Egri Bikavér Superior – 2021

A szakmai nap egy szakmai vacsorával zárult a Gál Tibor Fúzióban, melyen a borversenyen résztvevő bírálók a borvidék szereplőivel együtt értékelhették a nap sikerességét.

A verseny hivatalos eredményhirdetésére és díjátadására az Egri Csillag Weekend megnyitóján kerül majd sor, ahol a borverseny hivatalos támogatói is díjazzák a sikeres borászatokat nagyértékű különdíjaikkal.

Fotók: TV Eger / facebook.com/tveger

Támogatóink:
amorin
Csuziker
Cellarius
szervin

Gratulálunk a szép eredményekhez!

TOVÁBB

Az Egri Vár bora 2025 I Felhívás

2025.03.01.

Magyarország leglátogatottabb vidéki múzeuma, a nemzetközi turizmusban is meghatározó Egri Vár keresi az egri borvidék legkiválóbb borát, hogy öregbítse az egri borgasztronómia hírnevét. 

A Vár számára fontos, hogy a borvidék emblematikus borai, a hungarikum Egri Bikavér, az Egri Csillag, valamint az Egri Rozé az Egri Várban is megjelenhessen és a látogatók az emlékek mellett ezeket a borokat is magukkal vigyék az otthonaikba.

Pályázni az Egri borvidék bortermelő vállalkozásai tudnak, palackozott Egri Védett Eredetű (OEM) boraikkal, amelyek a magyarországi előírásoknak megfelelnek és Magyarországon forgalomba hozatali engedéllyel rendelkeznek.

A meghirdetett kategóriák a következők:

  • Egri Csillag
  • Egri Rozé
  • Egri Bikavér

Az Egri Vár a fenti kategóriák nyertes tételeiből várhatóan 100 palackot vásárol az év folyamán, amiket a saját csatornáin keresztül értékesít.

A minták beküldésére 2025. március 3-21-e között van lehetőség.

Az eredményhirdetésre 2025. áprilisában kerül sor.

A részletes felhívás elérhető a www.egrivar.hu/hu/hirek/c/az-egri-var-bora-2025 oldalon.

TOVÁBB

29. Egri Borvidéki Borverseny | Felhívás

2025.02.17.

Második alkalommal kerül megrendezésre év elején – februárban – az Egri Borvidéki Borverseny. 

Nevezni az Egri Borvidéken termelt szőlőből készült borokkal lehet, melynek idén feltétele, hogy forgalomba hozatali engedéllyel rendelkezzenek a borok. A benevezett bormintákból a verseny rendezőjéhez (Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa) kell eljuttatni legalább 4 db 0,75 l-es palackot vagy ennek megfelelő űrmértékű mennyiséget palackosan legkésőbb 2025. február 21-ig és egyidejűleg kitölteni az online nevezési lapot az alábbi szövegre kattintva:

Minta online nevezése itt.

Verseny időpontja | 2025. február 27., csütörtök 09:00 
Helyszín | Hotel Villa Völgy, Eger, Tulipánkert u. 5.
Mintagyűjtés | 2025. február 21-ig | nyitvatartási időben

Rendező és a minták átvételének helyszíne | Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa, Kőlyuktető | EKKE Szőlészeti-Borászati kutató épülete

NEVEZÉSI DÍJ BORONKÉNT
1-4 bor esetén: 10.000 Ft
5-9 bor esetén: 7.500 Ft
10 vagy több bor esetén: 5.000 Ft

HÉT KATEGÓRIA BORAI KERÜLNEK BÍRÁLATRA

1. Fehér borok | 2. Egri Csillag | 3. Debrői Hárslevelű | 4. Desszert borok | 5. Rozé borok | 6. Vörös/Siller borok | 7. Egri Bikavér

AZ ÉRMEK AZ ALÁBBI PONTRENDSZER SZERINT KERÜLNEK ODAÍTÉLÉSRE

Nagy Aranyérem: 92,0 – 100 pont
Aranyérem: 87,0 – 91,9 pont
Ezüstérem: 82,0 – 86,9 pont

MIÉRT ÉRDEMES NEVEZNI

Az érmes pontszámot elért borok 30%-a oklevélben, továbbá kategóriánként külön a legjobb bor kiválasztásával különdíjban részesülnek melyek boros rendezvényünkön személyesen, akadályoztatás esetén postai úton kerülnek átadásra a díjazottaknak.

Az Egri Borvidéki Borversenyen aranyérmet nyert boroknak az EBHT támogatásként biztosítja az Országos Borversenyre történő nevezéséhez a nevezési díj felét, így a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának támogatásával együtt a nevezés ingyenessé válik.

Az Egri Bikavér kategóriában résztvevő borokból az Egri Bikavér Ünnepi Napok gálavacsoráján az akkor rendelkezésre álló, legmagasabb pontszámot elért Bikavérek közül kiválasztottak kerülnek majd bemutatásra.

Csak a Borvidéki Borversenyen nevező borászatok részesülhetnek kiállítói támogatásban azokon a borvidéki boros rendezvényeken, melyekre az EBHT a támogatás igénylésének a lehetőségét meghirdeti.

A beérkezett borok bírálását nagy gyakorlattal, hozzáértéssel és elismertséggel rendelkező szakemberekből álló bizottságok végzik.

Az Egri Borvidéki Borverseny, a térség legnagyobb és legfontosabb szakmai rendezvénye. Egyre többen kísérik figyelemmel ezeket a megmérettetéseket és a vásárlási döntésekben is egyre meghatározóbbak az elért eredmények.

Fő támogatónk az Amorim Cork Hungary Zrt.

Csúziker Kft.

Cellarius Kft.

TOVÁBB