MENU

Egri látnivalók borkedvelőknek

2021.12.09.
Ercsey Dániel

Mi köze van Egernek a Bizánci Birodalomhoz? Vagy éppen a török fürdőkultúrához? Vajon mivel itatta le Odüsszeusz a küklopszot, és hogy merül fel a szicíliai normann palotaépítészet a feldebrői templom kapcsán? Hogyan végezte be életét a hős Dobó István? És végezetül: hogy jön ide a bor? Tartsanak velünk ezen a nem mindennapi kultúrtörténeti utazáson!

Messziről indítok, de higgyék el, megéri! Tudják, mivel itatta le Homérosz hőse, a leleményes Odüsszeusz a küklopszot, hogy mentse társai életét? Az ókori világ leghíresebb borával, az iszmaroszival, ami annyira édes volt a leírások szerint, hogy csak hússzoros hígításban lehetett élvezni, és akkoriban a görög hajósok bizony tengervízzel higították a boraikat!

„én magam indultam tüstént, kiszemelve tizenkét
legderekabb társat, s bőrtömlőt töltve meg édes
éjszinü borral, amit nekem Euanthész fia nyujtott:
Phoibosz papja, Marón – Phoibosz volt Iszmarosz őre –,
mert megkíméltük feleségét és a fiát s őt,
félve az istentől: Phoibosz lombos ligetében
élt ugyanis.”

Az idézetből (Devecseri Gábor kiváló fordítása) kiderül az is, hogy a bor bizony vörösbor volt, valószínűleg a mediterráneumban ismert szalmaborok iskolapéldája, ahol a szőlőt teljes érettségben leszedték, majd szalmaágyra terítve aszalták a napon, hogy a cukor koncentrálódjon a bogyókban. Később az így kapott mazsolát felöntötték édes borral, majd az újbóli préselés során rendkívül édes és koncentrált bort kaptak.

Ha ismerősnek tűnik a metódus, nem véletlenül. Így készül a passito borok mindegyike Itáliában, amelyek közül kiemelkedik a passito di Pantelleria, mivel a szigetet a görögök után az arabok hódították meg, akik tökélyre fejlesztették a mazsolakészítést. És így készült egykor az egri aszú is (bizony!), azt leszámítva, hogy itt egy természetes folyamat részeként már a tőkén aszalódott a szőlő, szüret előtt.

A görög világ aztán lehanyatlott, bár sokkal később, mint hinnénk, hiszen Bizánc egészen az újkor hajnaláig őrizte vezető szerepét és a görög kultúrát Európában, erről tanúskodik a mai napig az isztambuli Hagia Sophia vagy éppen a szicíliai paloták és katedrálisok.

Apropó, Bizánc! Azt hinnénk, hogy a magyar uralkodók, élükön Szent Istvánnal a római katolikus hit mellett tették le a voksukat, ez azonban szintén nem olyan egyértelmű, legalábbis erről tanúskodik a feldebrői templom, ami eredetileg görög kereszt alaprajzú volt, vagyis centrális elrendezésű, öthajós épület, a közepén nagy kupolával.

Persze a templomot később átépítették, úgyhogy ma már csak az idegenvezető mesél az épület bizánci gyökereiről, illetve az altemplom Árpád-kori freskóiról. Ha pedig ez az alap, legalábbis a közös, kultúrtörténeti alapunk, hiszen mi máson is nyugszik az európai kultúra, mint a görög-zsidó gyökereken, akkor itt az idő, hogy bontsunk egy classicus bikavért mint kései mementóját a már az Árpád-korban ide telepedett szőlőművesek munkájának.

„Jaj úgy élvezem én a strandot!“

Az egri Török Fürdő központi épülete és medencéje – a művészettörténészek egybehangzó véleménye szerint – 1610 és 1617 között épült. Az ottomán fürdőkultúra azonban sokkal régebbi, mint hinnénk! Az Anatóliából kirajzó oszmán-törökök Konstantinápoly meghódításakor nem csupán a lófarkas zászlót tűzték ki a keresztény templomokra, de bizony fejlett közfürdőrendszert is találtak.

Hogyan volt ez lehetséges? Nos, igaz, hogy a Római Birodalom, ahol tökélyre fejlesztették a fürdőt mint intézményt, lehanyatlott 476-ban, de a Keletrómai Birodalom Bizánc néven még 1000 évig fennállt, pont amíg a törökök el nem foglalták.

Tudják hogy nevezték magukat akkoriban a helyiek? Rumi vagyis római. Nem véletlen, hogy az oszmán seregek később rettegett ruméliai hadteste is ezt a nevet őrizte meg, hiszen innen hurcolták el a sereget alkotó janicsárok zömét gyerekkorában. Ha pedig már ott voltak a fürdők, természetesen megőrizték, sőt használni is kezdték őket a derék törökök. Nem is tehettek másként, a Koránban, az iszlám vallás szent könyvében ugyanis ez áll:

„ … Allah vizet bocsát le az égből, és újjáéleszti vele a földet, miután az már meghalt … „ (2. szúra 164).

A víz tehát szent dolog, ami, ugye, nem csoda egy sivatagi kultúrában, ráadásul a napi öt ima előtt kötelező a rituális mosakodás is. Evlija Cselebi, a kor híres török utazója így írt az egri fürdőkről:

„A lelkeket megnyugtató gőzfürdők dicsérete. Összesen két darab fényes gőzfürdő van. Az egyik, Valide Szultán gőzfürdője a belső vár kapuja alatt, a híd végénél. A szívet nagyon felvidító, kellemes fürdő ez, vize és levegője jó, hat kamrája [halvet] van, minden kupoláját cserép fedi. Van egy másik gőzfürdő is a Felemet [ti. Felnémet] kapu mellett, ez egy kicsi, hasznos fürdőcske, kályhás gőzfürdőnek is nevezik.”

Az egri Török Fürdő őrzi a hagyományos hamamot, és tudtán kívül, a kupola belső aranymozaikos díszítésével a bizánci hagyományokhoz is kapcsolódik, és bár egy superior bikavér elmélyült kóstolást kíván, én mégis úgy gondolom, hogy a fürdő meglátogatása után jön el az igazi ideje ezeknek a boroknak!

Hősök a várfalon

Nem véletlen, hogy Strobl Alajos híres szobrán, ami egyébként a Dobó István téren található Egerben, a nevezett hős balján egy asszony látható, aki egy sziklát emel a feje fölé, hogy ledobja az ostromló törökök fejére. Egerben ugyanis a nők is kivették a részüket a védekezésből. Nem is tehettek másképp, hiszen a többszörösen megígért felmentő sereg soha nem érkezett meg, így nagyjából kétezer ember tartotta meg a várat a korabeli világ legfegyelmezettebb hadigépezete, az oszmán sereg negyvenezer katonájával szemben.

„Lám, sok köveket vártákra hordnak,
Nagy bátor szívvel ők hagyigálnak.
Aranyas zászlóját Ali basának
Hősek bényerék, igen vigadának.“

Írta Tinódi Lantos Sebestyén, aki bár nem volt jelen az ostromnál, de utána szinte elsőként érkezett a várba, hogy a kor oknyomozó újságírójaként megénekelje a várvédők hőstetteit és begyűjtse az információkat.

Ekkor keletkezett az a legenda is, hogy a várvédők – bátorításként – bort kaptak a csata előtt, ami vörös szalagokat színezett a szakállukba, a török ostromlók pedig, látván a védők hősiességét, azt kezdték beszélni, hogy a leölt bikák vérét isszák a várvédők, attól ilyen bátrak.

Ennyit a legendáról, ami ugyan fontos, mi lenne fontosabb egy ilyen történetnél a marketinges modern világban, de azért a hősök utóéletéről is érdemes szólni, akiket Gárdonyi regényéből megismertünk.

Bornemissza Gergelyt például később a törökök egy árulás miatt elfogták, Isztambulba vitték és kivégezték, a hős várkapitány, Dobó István, „a kereszténység Herkulese“ a féltékeny magyar főurak jóvoltából többször is börtönbe került, míg végül emberi roncsként halt meg a megaláztatások miatt. Az egri bikavér eredetvédelmi csúcsával, egy grand superior bikavérrel arra is koccintsunk, hogy ilyen igazságtalanságok többé ne fordulhassanak elő!

További cikkek

Gasztrokörút Eger | Reggeli

2024.03.25.

Egerben Május 1-én indul a Gasztrokörút Eger kampány, együttműködésben a Visit Egerrel, amely keretén belül amellett, hogy végig járhatod a város nevezetességeit, olyan helyeket is ajánlunk, ahol nagyon finomakat kóstolhatsz.

Érdemes minél több vendéglátó helyre betérned, mert ha minimum 5 helyre becsekkolsz május 1. és október 31. között, akkor garantált ajándékot kapsz a Tourinform irodájában.

Ehhez a kulináris és történelmi kalandozáshoz készítettünk egy városfelfedező útitervet.

A reggeli a nap legkedveltebb étkezése lett

Reggeliző I.

Manooka kávézóban a világos pörkölésű kávék, a mennyei chai latte és a bagelek mellett több finomság közül is válogathatsz. A hely specialitása, a bababarát kialakítás, így a legkisebbek is szuperül érezhetik magukat, amíg a szülők megreggeliznek.

Ha a Manooka kávézót választod, megismerheted Eger rejtett belső udvarait, kalandozhatsz a zegzugos utcákon. Legyél figyelmes, ugyanis a kis átjárók meseszép freskókkal díszített tömbbelsőket rejtenek.

Reggeliző II.

Kávésdoboz Coffee Bar & Deli célkitűzése az, hogy amikor betérsz hozzájuk, megtapasztalhasd az élet apró örömeit. Kézműves finomságokkal, friss, helyben készült pékáruval várják a vendégeket. A kávézóban megkóstolhatod és meg is vásárolhatod az egri kávépörkölő (Coffee Líceum) különlegességeit is.

A finom reggeli után, irány a Kossuth Lajos utca, ahol szintén elrejtett kincsekre bukkanhatsz. A Kávésdoboztól 2 perc sétányira találhatóak a Fazola kapuk és a Sportmúzeum. A rokokó stílusú Fazola kapuk számtalan szimbólumot foglalnak magukba ezért jó játék ötlet lehet, hogy ki mennyi jelképet tud felfedezni a vasszerkezeten.

A játék után betekintést nyerhetsz a nagybetűs versenyzők életébe is. A Sportmúzeum 3 emeleten és 12 termen keresztül vezet minket a helyi és az egyetemes sporttörténelem fejezetein keresztül.

Reggeliző III.

Ha reggel egy nagy adag frissességre vágysz, akkor a Dopamin Juice&Spirit Barban a helyed, ahol szezonális gyümölcsökből, zöldségekből készült turmixokat, juiceokat és ételeket kóstolhatsz meg. A Dopamin este is nyitva van, Imi, a Bar lelke ínycsiklandozó koktélokat készít, így érdemes ekkor is betérni.

Eger központi helyszíne, az ikonikus Dobó tér könnyedén megközelíthető a reggeliző helyszíntől, ahol megtekintheted a Minorita templomot, valamint a tér mellett készíthetsz egy jó képet az Eger felirat előtt.

TOVÁBB

14 éves az Egri Csillag

2024.03.12.
Hagyomány. Egri Csillag Fellövés.
Minden év március 15-én ünnepeljük az Egri Csillag fehérbor megszületését.
2010-ben került palackba az első évjárat. Koccints ezen a napon Egri Csillaggal és találkozzunk hamarosan az Egri Csillag Weekenden Egerben.
 

A névválasztás nem véletlen, hiszen Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye közel áll történelmileg is a városhoz, a vidékhez. Eger sokszínű termővidék, amely egyaránt képes komoly vörös- és fehérborokat készíteni, a 16. században még döntően fehérszőlők voltak a vidéken.

Olvasd el röviden, amit az Egri Csillagról tudni érdemes:
Az Egri Csillag egy speciális házasítás, száraz fehérbor, amelyben a termőhely Eger, vagy dűlőnév használata esetén a dűlő jellege jelenik meg. A bor legalább fele részben Kárpát-medencei fajtákból kell hogy legyen házasítva és a muskotályos fajták aránya nem haladja meg a borban a 20%-ot.
Az Egri Csillag borok zöldes fehér színárnyalattól a zöldessárga, sárga színárnyalatig terjedő megjelenéssel rendelkező fehér borok. A komplexitás az egyik legfontosabb jellemzője, ami a házasításból ered. Elvárásunk hogy nem lehet meghatározó karaktere egyetlen szőlőfajta borjellege sem. A classicus minőségi szint esetében friss üde jellegű, gyümölcsillatokat és/vagy virágillatokat magában hordozó, intenzív gyümölcs ízekkel rendelkező száraz, reduktív fehérbor, amelynek a fahordós érlelés jellege nem lehet uralkodó jegye. Céljaink szerint ez a bor a mindennapok jó bora.
A superior borok esetében gazdag, telt ízű, gyümölcsillatokat és/vagy virágillatokat magában hordozó, fejlettebb, érettebb, esetenként fahordós jegyekkel bíró intenzív, komplex száraz fehérborokról beszélhetünk, amely az ünnepek bora.
A Grand Superoir Egri Csillag testes, gazdag, telt száraz fehérbor. Az érett szőlőtermés és az érlelés következtében kifejezetten érett illatokkal és ízekkel bíró, íztelt, hosszú ízű bor, melynek fahordós érlelésből származó jegyei is lehetnek, emellett mineralitással, dűlő jelleggel is rendelkezhet. Ezek a borok a nagy egri fehér borok.
 
Koccints Március 15-én Egri Csillaggal és találkozzunk hamarosan az Egri Csillag Weekenden Egerben.
TOVÁBB

EGRI BOR ÉS KALÓRIA

2024.03.10.

A kalória az ételek és italok energiatartalmának mérésére szolgáló egység. Fontos tényező az egészséges táplálkozásban, mert azt mutatja meg, hogy az adott étel mennyi energiát nyújt a szervezet számára. A kalóriabevitelt egyensúlyban tudjuk tartani megfelelő mennyiségű fizikai tevékenységgel, hogy megelőzzük a súlyproblémákat és támogassuk az egészséges életmódot. 

Mitől függ a bor kalóriatartalma?

Az nem meglepő, hogy a borban is található kalória. Egy pohár bor akár 92-300 kalóriát is tartalmazhat, ez átlagosan 120-150 kalóriát jelent. A bor kalóriatartalma függ a borfajtától, a cukor- és alkoholtartalmától, valamint az abból származó energiaértéktől. A kalóriatartalom a bor cukor- és alkoholtartalmával nő, így az édes borok általában, több kalóriát tartalmaznak a száraz boroknál. A bor fajtájtát vizsgálva, sok esetben a fehér és rozé borokban kevesebb a kalória, mint a vörösborokban. Egy másik fontos tényező az is, hogy hány százalék alkoholtartalommal rendelkezik a bor, mivel az alkohol is jelentős kalóriatartalommal bír. 

Így számold ki egy bor kalóriatartalmát!

Az alkohol nagyon magas kalória tartalmú grammonként. A kalóriadúsabb borok általában a magasabb alkoholtartalommal rendelkeznek, egy grammban 7 kcal található. A szénhidrátokat vizsgálva a bor esetében cukorról beszélünk, ez grammonként 4 kcal jelent. E két tényező befolyásolja leginkább a borokban található kalóriák számát. 

0,75l x 1000 = 750 ml 

Palack grammba átszámítva: 750ml x 0,8 ml/g (alkohol fajsúlya) = 600 g

Pohár/palack (gramm) x Alkohol % x 7 = alkohol kalóriatartalma

Cukortartalom x pohár/palack (liter) x 4 = szénhidrát (cukor) kalóriatartalma

Alkohol kalória + Szénhidrát kalória = összes kalória

Néhány példán keresztül tekintsünk meg, hogy az Egri Borvidék neves borászatainak különböző borai körülbelül mennyi kalóriát tartalmaznak. A számítások kimutatják, hogy egy palackban (0,75l) hány kalória található.

Ostoros Családi Pincészet

Birtok Egri Csillag 2023 (Száraz)
Alkoholtartalom: 12,07 % Alkohol kalóriatartalma: 506,94 kcal
Cukortartalom: 2,8 g/l  Cukor kalóriatartalma: 8,4 kcal
Össz. kcal: 515,34 kcal

Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok 

Egri Csillag 2023 (Száraz)
Alkoholtartalom: 12,34 % Alkohol kalóriatartalma: 518,28 kcal
Cukortartalom: 2,3 g/l  Cukor kalóriatartalma: 6,9 kcal
Össz. kcal: 525,18 kcal

Demeter Borászat 

Egri Csillag 2020  (Száraz) 
Alkoholtartalom: 13 % Alkohol kalóriatartalma: 546 kcal
Cukortartalom: 1,1 g/l  Cukor kalóriatartalma: 3,3 kcal
Össz. kcal: 549,3 kcal

Böjt Borászat 

Egri Csillag Superior 2022 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13 % Alkohol kalóriatartalma: 546 kcal
Cukortartalom: 4,3 g/l  Cukor kalóriatartalma: 12,9 kcal
Össz. kcal: 558,9 kcal

Bukolyi Marcell Wine Farm

KÖVES Egri Csillag Grand Superior 2022 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,31 % Alkohol kalóriatartalma: 559,02 kcal
Cukortartalom: 4,4 g/l  Cukor kalóriatartalma: 13,2 kcal
Össz. kcal: 572,22 kcal

Tarjányi Pince  

Egri Csillag Superior 2014 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,5 % Alkohol kalóriatartalma: 567 kcal
Cukortartalom:  3,2 g/l  Cukor kalóriatartalma: 9,6 kcal
Össz. kcal: 576,6 kcal

Havas & Tímár Pincészet

Egri Bikavér 2019 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,5 % Alkohol kalóriatartalma: 567 kcal
Cukortartalom: 1,2 g/l  Cukor kalóriatartalma: 3,6 kcal
Össz. kcal: 570,6 kcal

Szuromi Családi Birtok 

Egri Bikavér 2017 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,52 % Alkohol kalóriatartalma: 567,84 kcal
Cukortartalom: 1,5 g/l  Cukor kalóriatartalma: 4,5 kcal
Össz. kcal: 572,34 kcal

Gál Tibor Pincészet 

Síkhegy Bikavér 2017 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,84 % Alkohol kalóriatartalma: 581,28 kcal
Cukortartalom: 1,9 g/l  Cukor kalóriatartalma: 5,7 kcal
Össz. kcal: 586,98 kcal

St. Andrea Szőlőbirtok 

Agapé Nagy-Eged-hegy Dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2017 (Száraz) 
Alkoholtartalom: 15,19 % Alkohol kalóriatartalma: 637,98 kcal
Cukortartalom: 0 g/l  Cukor kalóriatartalma: 0 kcal
Össz. kcal: 637,98 kcal

Mivel egyezik meg a kalória mértéke?

Ostoros Családi Pincészet:
Birtok Egri Csillag 2023 (Száraz)
Össz. kcal: 515,34 kcal
Kettő db Hot-dog (266g)
Össz. kcal: 516 kcal
Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok
Egri Csillag 2023 (száraz)
Össz. kcal: 525,18 kcal
Egy tábla Milka tejcsokoládé
Össz kcal: 529 kcal
Demeter Borászat
Egri Csillag 2020 (Száraz)
Össz. kcal: 549,3 kcal
Egy Sajtos Mc Royal
Össz. kcal: 552 kcal
Böjt Borászat
Egri Csillag Superior 2022 (Száraz)
Össz. kcal: 558,9 kcal
150 g-os Pizzás csiga
Össz. kcal: 540 kcal
Bukolyi Marcell Wine Farm
KÖVES Egri Csillag Grand Superior 2022
Össz. kcal: 572,22 kcal
240 g Áfonya dzsem
Össz. kcal: 583 kcal
Tarjányi Pince
Egri Csillag Superior 2014 (Száraz)
Össz. kcal: 576,6 kcal
237 gramm Rántott sertéskaraj
Össz kcal: 576 kcal
Havas & Tímár Pincészet
Egri Bikavér 2019 (Száraz)
Össz. kcal: 570,6 kcal
170 g Gumicukor
Össz kcal: 571 kcal
Szuromi Családi Birtok
Egri Bikavér 2017
Össz. kcal: 572,34 kcal
Hét gombóc vanília fagylalt
Össz kcal: 580 kcal
Gál Tibor Pincészet
Síkhegy Bikavér 2017 (Száraz)
Össz. kcal: 586,98 kcal
200g-os Gyros pitában joghurtos öntettel
Össz kcal: 590 kcal
St. Andrea Szőlőbirtok
Agapé Nagy-Eged-hegy Dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2017 (Száraz)
Össz. kcal: 637,98 kcal
Két és fél csomag Lays sajtos chips
Össz. kcal: 600 kcal

Fontos figyelni az egészséges életmódra és a mértéktartásra, így a borfogyasztásban is fontos szem előtt tartani a kalória bevitelt, persze ez nem azt jelenti, hogy mindig alacsony kalória tartalmú bort kell fogyasztanunk, de nem árt tisztában lenni a kalóriatartalommal. Törekedjünk arra, hogy az egészséges életmód és a jó íz egyensúlyban legyen a mindennapjainkban. Mert mi az élet bor nélkül? És hogy az egészséges életmódra törekedőknek is jusson belőle, aki többet fogyaszt: sportoljon, hogy elégethesse a bevitt kalóriákat!

TOVÁBB