MENU

Egernek lelke van!

2021.11.15.
Szabó Edit

Rajong a városért, a környékért, a helyi hagyományokért és a borokért. Dr. Gál Lajos az egri borvidék egyik legismertebb szereplője, éveken keresztül vezette a helyi szőlészeti–borászati kutatóintézetet, majd borászatot, borkultúrát tanított az Eszterházy Károly Egyetemen. Ma már nyugdíjas, de mellette a Tokaj-Hegyalja Egyetemen tanít, és öthektáros birtokáról izgalmas, egyedi tételekkel örvendezteti meg a közönséget.

Itt nőttél fel a borvidéken? 

A megyében, de nem a borvidéken. Hevesen születtem, ott is éltem az általános iskola végéig. Minden felmenőm parasztember, a szegénységünknél csak az egymás iránti szeretetünk volt nagyobb. A nővérem és a húgom között én voltam a fiú a családban, az egész gyerekkorom munkával telt, engem még az iskolából is hazaengedtek, ha meg kellett etetni az állatokat. 

Szőlőtök is volt?

Nem volt, de édesapám szerette a jó bort, és nagyon vágyott rá, hogy legyen egy kis saját ültetvényünk. Az egyik télen szőlővesszőkkel állított haza, ott vágták őket darabokra a konyhában. Azt mondta, jövőre telepítünk. De erre már nem került sor, mert jött a téeszesítés, és mindent elvettek. 

Később se lett szőlője?

De, később szerencsére lett, sőt amikor már szőlész–borász hallgató voltam, még a nagyapámnak is telepítettem szőlőt.

Hogyan lett belőled szőlész–borász hallgató? 

A debreceni vegyipari szakközépiskolában tanultam, a miénk volt az utolsó tiszta fiúosztály. Rettenetesen kemény volt, de olyan komoly alapokat adott, hogy a harmincfős osztályból mára már többen doktori fokozatot szereztünk. Bár szerettem oda járni, azt mégsem tudtam elképzelni, hogy vegyészi pályára lépjek, túl száraznak találtam. Így választottam a gyöngyösi főiskola szőlész–borász szakát, mert azt gondoltam, hogy ez a szakma majd biztosan izgalmasabb lesz. Hát ez bejött, mert a mai napig van miért izgulni.

A szőlészet vagy a borászat vonzott inkább? 

A kutatás. Gyöngyös után a Kertészeti Egyetemen szereztem mérnöki diplomát, de azt már csak borászatból. Lett volna hely számomra a tarcali szőlészeti–borászati kutatóintézetben, de valamiért határozottan azt éreztem, hogy nekem Heves megyében kell maradnom. Laborvezető lettem egy verpeléti palackozóüzemben. Onnan vittek el katonának, oda is mentem vissza. Engem soha nem a rang, hanem a szakmai fejlődés érdekelt, és amikor egyértelmű volt, hogy ott már nem tudok tovább fejlődni, átmentem Nagyrédére. Az volt a legjobb szőlővel és borral foglalkozó téesz az akkori Magyarországon. Főágazatvezető-helyettes lettem, két szüretet vittem ott végig, majd kaptam egy felkérést, hogy hozzak létre Egerszalókon egy borászati üzemet, és én elfogadtam. 

Visszautasíthatatlan volt az ajánlat?

Több szempontból is. Egyrészt vonzó volt a feladat, másrészt a feleségemet hívták tanítani az egri főiskolára. Fontos szakasza volt ez az életünknek. Több mint hét évig dolgoztam Egerszalókon, onnan hívott el aztán az egri Szőlészeti–Borászati Kutatóintézet, amelynek 1992-től borászati vezetője, 2001-től igazgatóhelyettese, majd 2004-től igazgatója voltam. Nagyon sikeresen működtünk, rengeteg pályázatot nyertünk, és már az első publikációnkkal berobbantunk a nemzetközi köztudatba. Csak akkor köszöntem el az intézménytől, amikor 2008-ban a gyöngyösi főiskolához csatolták.

Fel is adtad a tudományos karrieredet?

Utána még részt vettem egy szép termőhelyi kísérletben az Eszterházy Károly Főiskolán, majd Egyetemen. A borok azonosításának lehetőségeit kutattuk a kationtartalmukon keresztül. Most már nyugdíjas vagyok, az unokáim állnak az életem fókuszában, de azért még tanítok egy kicsit a Tokaj-Hegyalja Egyetemen, és közben a saját vállalkozásommal is foglalkozom. Örülök az oktatói munkának, mert azt a rengeteg tudást és tapasztalatot, amit az évtizedek során felhalmoztam, módomban áll átadni a következő generációknak.  

Mióta működik a saját borászatod?

1998-ban vettem meg a pincémet a Szépasszony-völgyben, és az évek során folyamatosan bővítettem. Az 1999-es volt az első saját, palackozott évjáratom, utána szőlőt telepítettem, és 2002 óta már elég széles szortimenttel jelenünk meg a piacon. A borokat kezdetben a gyerekeinkről neveztük el, volt Péter bora, András bora, Eszter bora, így jöttek sorban.

A nyomdokaidba lépett valamelyikük?

Péter fiam nyolcadikos korában már országos kémiaversenyt nyert, franciából meg országos második lett. Közgazdásznak készült, de a közgazdasági és európai uniós szakértői tanulmányai mellett elvégezte a szőlész–borász képzést is a Corvinus Egyetemen. Egyszerre szerezte meg a két diplomát. András fiam Prágában él a családjával, most született meg náluk az első lányunokánk, egyébként van már három fiú. Eszter lányunk óvodapszichológus, és mellette tanít az Eszterházy Egyetemen. Három okos gyerekünk van, meg fogják állni a helyüket az életben, de hogy melyikük viszi tovább a borászatot, vagy hogy valamelyikük továbbviszi-e egyáltalán, az már nem az én dolgom. Az a fontos, hogy boldog emberek legyenek.

Mi a te dolgod?

Sok minden, de leginkább az ismeretek átadása, és az, hogy a boraimon keresztül bemutassam az egri terroir, az egri dűlők értékeit. 

Hányféle borotok van?

Egri csillag, egri bikavér, olaszrizling, egy kevés rozé, és 2016 óta narancsbort is készítünk. Az olaszrizling régi szerelem. Egerszólát három dűlőjében terem, amelyek közül a Kántor-tag lett a leghíresebb. Különleges adottságairól a nagy öregektől hallottam először. Az egri csillag Péter fiam mániája volt, azt is ő tanácsolta, hogy a Kamra-völgybe csillagnak való fajtákat telepítsünk – azért az ültetvény több mint fele itt is olaszrizling lett –, Ostorosra, a Pajados-dűlőbe és Egerbe, a Sík-hegyre pedig bikavérnek való fajtákat. Így lehet mindig grand superior bort készíteni ezekről a területekről. 

A narancsbor viszonylag új a szortimentedben. Egyébként is vonz a természetesség a szőlőművelésben és a borkészítésben?

A natúrborok világa érdekel. A narancsbor nem más, mint vörösboros technológiával készített fehérbor, és Eger tökéletesen alkalmas rá, hiszen itt nagyon szép fehér szőlők teremnek, a vörösboros technológia pedig benne van minden borásznak az agyában és a kezében. Nem kötelező, hogy kénmentes legyen, de én így készítem. 2-3 ezer palackot töltünk belőle minden évben, és főleg a skandináv, a lengyel és a német piacra megy, de itthon is egyre többen érdeklődnek iránta. 

Minden szavadból kicseng, hogy imádod Egert. Mi a legjobb ebben a városban? 

Egernek lelke van. Emberi léptékű kisváros, szépek a nők és jók a borok. Izgalmas a gasztronómia, fantasztikus a történelmi, az építészeti és a kulturális örökség, és hihetetlen szépek a várost körülölelő szőlőültetvények. És ami a legfontosabb: egyre több a tehetséges, lelkes fiatal borász, akik szívvel-lélekkel, elkötelezetten, alázattal végzik a munkájukat. Úgy látszik, lesz kikre átörökíteni a hagyományainkat.

További cikkek

Gasztrokörút Eger | Reggeli

2024.03.25.

Egerben Május 1-én indul a Gasztrokörút Eger kampányunk, együttműködésben a VisitEger.com-al, amely keretén belül végig járhatod és kóstolhatod a város nevezetességeit.

Érdemes minél több vendéglátó helyre betérned, mert ha minimum 5 helyre becsekkolsz május 1. és október 31. között, akkor garantált ajándékot kapsz a VisitEger.com irodájában.

Ehhez a kulináris és történelmi kalandozáshoz készítettünk egy városfelfedező útitervet.

A reggeli a nap legkedveltebb étkezése lett

Reggeliző I.

Manooka kávézóban a világos pörkölésű kávék, a mennyei chai latte és a bagelek mellett több finomság közül is válogathatsz. A hely specialitása, a bababarát kialakítás, így a legkisebbek is szuperül érezhetik magukat, amíg a szülők megreggeliznek.

Ha a Manooka kávézót választod, megismerheted Eger rejtett belső udvarait, kalandozhatsz a zegzugos utcákon. Legyél figyelmes, ugyanis a kis átjárók meseszép freskókkal díszített tömbbelsőket rejtenek.

Reggeliző II.

Kávésdoboz Coffee Bar & Deli célkitűzése az, hogy amikor betérsz hozzájuk, megtapasztalhasd az élet apró örömeit. Kézműves finomságokkal, friss, helyben készült pékáruval várják a vendégeket. A kávézóban megkóstolhatod és meg is vásárolhatod az egri kávépörkölő (Coffee Líceum) különlegességeit is.

A finom reggeli után, irány a Kossuth Lajos utca, ahol szintén elrejtett kincsekre bukkanhatsz. A Kávésdoboztól 2 perc sétányira találhatóak a Fazola kapuk és a Sportmúzeum. A rokokó stílusú Fazola kapuk számtalan szimbólumot foglalnak magukba ezért jó játék ötlet lehet, hogy ki mennyi jelképet tud felfedezni a vasszerkezeten.

A játék után betekintést nyerhetsz a nagybetűs versenyzők életébe is. A Sportmúzeum 3 emeleten és 12 termen keresztül vezet minket a helyi és az egyetemes sporttörténelem fejezetein keresztül.

Reggeliző III.

Ha reggel egy nagy adag frissességre vágysz, akkor a Dopamin Juice&Spirit Barban a helyed, ahol szezonális gyümölcsökből, zöldségekből készült turmixokat, juiceokat és ételeket kóstolhatsz meg. A Dopamin este is nyitva van, Imi, a Bar lelke ínycsiklandozó koktélokat készít, így érdemes ekkor is betérni.

Eger központi helyszíne, az ikonikus Dobó tér könnyedén megközelíthető a reggeliző helyszíntől, ahol megtekintheted a Minorita templomot, valamint a tér mellett készíthetsz egy jó képet az Eger felirat előtt.

+ 1

Zsenge in Fúzió

Épp a napokban nyílik a belváros szívében egy új reggeliző, épp egy borbárban, így garantált, hogy borban, rostban, fehérjében és boldogságban gazdag reggeli kaphatsz. MEGNÉZEM

TOVÁBB

14 éves az Egri Csillag

2024.03.12.
Hagyomány. Egri Csillag Fellövés.
Minden év március 15-én ünnepeljük az Egri Csillag fehérbor megszületését.
2010-ben került palackba az első évjárat. Koccints ezen a napon Egri Csillaggal és találkozzunk hamarosan az Egri Csillag Weekenden Egerben.
 

A névválasztás nem véletlen, hiszen Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye közel áll történelmileg is a városhoz, a vidékhez. Eger sokszínű termővidék, amely egyaránt képes komoly vörös- és fehérborokat készíteni, a 16. században még döntően fehérszőlők voltak a vidéken.

Olvasd el röviden, amit az Egri Csillagról tudni érdemes:
Az Egri Csillag egy speciális házasítás, száraz fehérbor, amelyben a termőhely Eger, vagy dűlőnév használata esetén a dűlő jellege jelenik meg. A bor legalább fele részben Kárpát-medencei fajtákból kell hogy legyen házasítva és a muskotályos fajták aránya nem haladja meg a borban a 20%-ot.
Az Egri Csillag borok zöldes fehér színárnyalattól a zöldessárga, sárga színárnyalatig terjedő megjelenéssel rendelkező fehér borok. A komplexitás az egyik legfontosabb jellemzője, ami a házasításból ered. Elvárásunk hogy nem lehet meghatározó karaktere egyetlen szőlőfajta borjellege sem. A classicus minőségi szint esetében friss üde jellegű, gyümölcsillatokat és/vagy virágillatokat magában hordozó, intenzív gyümölcs ízekkel rendelkező száraz, reduktív fehérbor, amelynek a fahordós érlelés jellege nem lehet uralkodó jegye. Céljaink szerint ez a bor a mindennapok jó bora.
A superior borok esetében gazdag, telt ízű, gyümölcsillatokat és/vagy virágillatokat magában hordozó, fejlettebb, érettebb, esetenként fahordós jegyekkel bíró intenzív, komplex száraz fehérborokról beszélhetünk, amely az ünnepek bora.
A Grand Superoir Egri Csillag testes, gazdag, telt száraz fehérbor. Az érett szőlőtermés és az érlelés következtében kifejezetten érett illatokkal és ízekkel bíró, íztelt, hosszú ízű bor, melynek fahordós érlelésből származó jegyei is lehetnek, emellett mineralitással, dűlő jelleggel is rendelkezhet. Ezek a borok a nagy egri fehér borok.
 
Koccints Március 15-én Egri Csillaggal és találkozzunk hamarosan az Egri Csillag Weekenden Egerben.
TOVÁBB

EGRI BOR ÉS KALÓRIA

2024.03.10.

A kalória az ételek és italok energiatartalmának mérésére szolgáló egység. Fontos tényező az egészséges táplálkozásban, mert azt mutatja meg, hogy az adott étel mennyi energiát nyújt a szervezet számára. A kalóriabevitelt egyensúlyban tudjuk tartani megfelelő mennyiségű fizikai tevékenységgel, hogy megelőzzük a súlyproblémákat és támogassuk az egészséges életmódot. 

Mitől függ a bor kalóriatartalma?

Az nem meglepő, hogy a borban is található kalória. Egy pohár bor akár 92-300 kalóriát is tartalmazhat, ez átlagosan 120-150 kalóriát jelent. A bor kalóriatartalma függ a borfajtától, a cukor- és alkoholtartalmától, valamint az abból származó energiaértéktől. A kalóriatartalom a bor cukor- és alkoholtartalmával nő, így az édes borok általában, több kalóriát tartalmaznak a száraz boroknál. A bor fajtájtát vizsgálva, sok esetben a fehér és rozé borokban kevesebb a kalória, mint a vörösborokban. Egy másik fontos tényező az is, hogy hány százalék alkoholtartalommal rendelkezik a bor, mivel az alkohol is jelentős kalóriatartalommal bír. 

Így számold ki egy bor kalóriatartalmát!

Az alkohol nagyon magas kalória tartalmú grammonként. A kalóriadúsabb borok általában a magasabb alkoholtartalommal rendelkeznek, egy grammban 7 kcal található. A szénhidrátokat vizsgálva a bor esetében cukorról beszélünk, ez grammonként 4 kcal jelent. E két tényező befolyásolja leginkább a borokban található kalóriák számát. 

0,75l x 1000 = 750 ml 

Palack grammba átszámítva: 750ml x 0,8 ml/g (alkohol fajsúlya) = 600 g

Pohár/palack (gramm) x Alkohol % x 7 = alkohol kalóriatartalma

Cukortartalom x pohár/palack (liter) x 4 = szénhidrát (cukor) kalóriatartalma

Alkohol kalória + Szénhidrát kalória = összes kalória

Néhány példán keresztül tekintsünk meg, hogy az Egri Borvidék neves borászatainak különböző borai körülbelül mennyi kalóriát tartalmaznak. A számítások kimutatják, hogy egy palackban (0,75l) hány kalória található.

Ostoros Családi Pincészet

Birtok Egri Csillag 2023 (Száraz)
Alkoholtartalom: 12,07 % Alkohol kalóriatartalma: 506,94 kcal
Cukortartalom: 2,8 g/l  Cukor kalóriatartalma: 8,4 kcal
Össz. kcal: 515,34 kcal

Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok 

Egri Csillag 2023 (Száraz)
Alkoholtartalom: 12,34 % Alkohol kalóriatartalma: 518,28 kcal
Cukortartalom: 2,3 g/l  Cukor kalóriatartalma: 6,9 kcal
Össz. kcal: 525,18 kcal

Demeter Borászat 

Egri Csillag 2020  (Száraz) 
Alkoholtartalom: 13 % Alkohol kalóriatartalma: 546 kcal
Cukortartalom: 1,1 g/l  Cukor kalóriatartalma: 3,3 kcal
Össz. kcal: 549,3 kcal

Böjt Borászat 

Egri Csillag Superior 2022 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13 % Alkohol kalóriatartalma: 546 kcal
Cukortartalom: 4,3 g/l  Cukor kalóriatartalma: 12,9 kcal
Össz. kcal: 558,9 kcal

Bukolyi Marcell Wine Farm

KÖVES Egri Csillag Grand Superior 2022 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,31 % Alkohol kalóriatartalma: 559,02 kcal
Cukortartalom: 4,4 g/l  Cukor kalóriatartalma: 13,2 kcal
Össz. kcal: 572,22 kcal

Tarjányi Pince  

Egri Csillag Superior 2014 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,5 % Alkohol kalóriatartalma: 567 kcal
Cukortartalom:  3,2 g/l  Cukor kalóriatartalma: 9,6 kcal
Össz. kcal: 576,6 kcal

Havas & Tímár Pincészet

Egri Bikavér 2019 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,5 % Alkohol kalóriatartalma: 567 kcal
Cukortartalom: 1,2 g/l  Cukor kalóriatartalma: 3,6 kcal
Össz. kcal: 570,6 kcal

Szuromi Családi Birtok 

Egri Bikavér 2017 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,52 % Alkohol kalóriatartalma: 567,84 kcal
Cukortartalom: 1,5 g/l  Cukor kalóriatartalma: 4,5 kcal
Össz. kcal: 572,34 kcal

Gál Tibor Pincészet 

Síkhegy Bikavér 2017 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,84 % Alkohol kalóriatartalma: 581,28 kcal
Cukortartalom: 1,9 g/l  Cukor kalóriatartalma: 5,7 kcal
Össz. kcal: 586,98 kcal

St. Andrea Szőlőbirtok 

Agapé Nagy-Eged-hegy Dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2017 (Száraz) 
Alkoholtartalom: 15,19 % Alkohol kalóriatartalma: 637,98 kcal
Cukortartalom: 0 g/l  Cukor kalóriatartalma: 0 kcal
Össz. kcal: 637,98 kcal

Mivel egyezik meg a kalória mértéke?

Ostoros Családi Pincészet:
Birtok Egri Csillag 2023 (Száraz)
Össz. kcal: 515,34 kcal
Kettő db Hot-dog (266g)
Össz. kcal: 516 kcal
Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok
Egri Csillag 2023 (száraz)
Össz. kcal: 525,18 kcal
Egy tábla Milka tejcsokoládé
Össz kcal: 529 kcal
Demeter Borászat
Egri Csillag 2020 (Száraz)
Össz. kcal: 549,3 kcal
Egy Sajtos Mc Royal
Össz. kcal: 552 kcal
Böjt Borászat
Egri Csillag Superior 2022 (Száraz)
Össz. kcal: 558,9 kcal
150 g-os Pizzás csiga
Össz. kcal: 540 kcal
Bukolyi Marcell Wine Farm
KÖVES Egri Csillag Grand Superior 2022
Össz. kcal: 572,22 kcal
240 g Áfonya dzsem
Össz. kcal: 583 kcal
Tarjányi Pince
Egri Csillag Superior 2014 (Száraz)
Össz. kcal: 576,6 kcal
237 gramm Rántott sertéskaraj
Össz kcal: 576 kcal
Havas & Tímár Pincészet
Egri Bikavér 2019 (Száraz)
Össz. kcal: 570,6 kcal
170 g Gumicukor
Össz kcal: 571 kcal
Szuromi Családi Birtok
Egri Bikavér 2017
Össz. kcal: 572,34 kcal
Hét gombóc vanília fagylalt
Össz kcal: 580 kcal
Gál Tibor Pincészet
Síkhegy Bikavér 2017 (Száraz)
Össz. kcal: 586,98 kcal
200g-os Gyros pitában joghurtos öntettel
Össz kcal: 590 kcal
St. Andrea Szőlőbirtok
Agapé Nagy-Eged-hegy Dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2017 (Száraz)
Össz. kcal: 637,98 kcal
Két és fél csomag Lays sajtos chips
Össz. kcal: 600 kcal

Fontos figyelni az egészséges életmódra és a mértéktartásra, így a borfogyasztásban is fontos szem előtt tartani a kalória bevitelt, persze ez nem azt jelenti, hogy mindig alacsony kalória tartalmú bort kell fogyasztanunk, de nem árt tisztában lenni a kalóriatartalommal. Törekedjünk arra, hogy az egészséges életmód és a jó íz egyensúlyban legyen a mindennapjainkban. Mert mi az élet bor nélkül? És hogy az egészséges életmódra törekedőknek is jusson belőle, aki többet fogyaszt: sportoljon, hogy elégethesse a bevitt kalóriákat!

TOVÁBB