Eger Superior: ezeket a borokat ne hagyd ki!
Január 26-án Budapestre látogatnak az Egri borvidék borászatai, hogy az Eger Superior rendezvényen mutassák be superior és grand superior boraikat. A kóstoló közeledtével nem csak a borászokat kérdeztük meg, hogy melyik az a bor, amit nem szabad kihagyni az asztaluknál, de a szervezőket is felkerestük pár kérdés erejéig.
A rendezvény előtti nagy sürgés-forgás közepette sikerült elcsípnünk a szervezőket is pár kérdéssel a kóstolóról – Nagy Sebestyén válaszol.
Milyen már másodjára megszervezni az Eger Superior rendezvényt?
Természetesen örömmel tölt el minket, hogy folyamatos a kapcsolat a borvidékkel, és szervezhetjük a superior borok budapesti bemutató rendezvényét a Borjourral. Azt látjuk, hogy évről évre javul a minőség, és ezt a fogyasztók értékelik is. Jó érzés, hogy ezeknek a folyamatoknak a részesei lehetünk.
Mit kell tudni az idei kóstolóról?
Át kellett tennünk a rendezvényt a Stefánia Palotába, mivel ott többen férünk el. Nagyon örülünk, hogy óriási az érdeklődés, és kinőttük a korábbi helyszínünket!
Milyen visszajelzéseket kaptok az egri borok kapcsán?
A Borjour közönsége alapvetően fiatal és középkori budapesti, többségük borkedvelő, de nem feltétlenül professzionális borértő. Ők valószínűleg értékelik a bikavérek megújult arculatát, és hogy az egri borok már frissebbek, gyümölcsösebbek és könnyebben fogyaszthatók, mint akár tíz évvel ezelőtt.
Az mindenképpen pozitív visszajelzés, hogy évről évre többen jönnek azokra a rendezvényeinkre, melyeken az Egri borvidék jelen van, népszerűek az egri mesterkurzusaink stb. A személyes visszajelzésekből pedig azt érzékeljük, hogy elsősorban a fiatalok körében megjelent egy olyan, egyelőre szűk réteg, akik kifejezetten az egri fehérborokat keresik, köztük is főleg az egri csillagot.
Melyik az a bor, amit nem szabad kihagyni a pincészetek asztalánál? A borászok válaszolnak.
Az összefogás bora
A kóstolón a Gárdonyi 100 összefogás borainak fehér tétele, a 2021-es évjáratú Gárdonyi 100 Egri Csillag Superior is bemutatkozik a budapesti nagyközönségnek. A kóstolón lehetősége nyílik a vendégeknek, hogy a borvidéki összefogás által megalkotott bort megkóstolják és meg is vásárolják.
A magas minőségű szőlőkből készült borok házasításából limitált mennyiség, összesen 1552 palack érhető el a nagyközönség számára, így kivételes lehetőség tárul a borkedvelők elé.
A díjazottak
A Varsányi Pincészet 5 superior tétellel készül a kóstolóra. „A hangulathoz most talán a vörösborok közelebb állnak, mint a fehérek. Amit mindenképpen kiemelnék, az a 2018-as évjáratú Egri Kékfrankos Superiorunk lenne. Kellően gyümölcsös, mégis szikár.
Debrecen városa úgy döntött, hogy klasszikus vörösbor kategóriában ezt a bort választja a legjobbnak. A fehérborok kedvelői se csüggedjenek, mert a 2022-es Winelovers TOP 100-as bora, a 2019-es Egri Csillagunk is velünk lesz” – osztotta meg Varsányi Katalin.
Hála
Gál Lajos Pincészete a 2021-es GRATIAE Kántor-tag Olaszrizling borukat ajánlja megkóstolni. Hogy miért? „Mert ezzel a borral búcsúzom a Kántor-tagtól. A Teremtő megadta, hogy egy nagy formátumú, izgalmas bor legyen a búcsúm, ezért nevezem gratiae-nak, azaz hálámnak” – fejti ki Gál Lajos.
Igazi ízélmény
A Szuromi Családi Birtok csapata úgy véli, az asztaluknál minden bort érdemes megkóstolni, de ha választani kell, az Egri Kékfrankos Superior Hordóválogatás 2018-as évjáratát ajánlják. Természetesen minden borukat jellemzi a hűvös elegancia és a kerek ízvilág, ezért aki kóstolja, annak igazi ízélményben lesz része.
Pompás évjárat
Kifogástalan terroir, egészséges szőlő, pompás évjárat. Ez a Kovács Nimród Winery 2017-es évjáratú Grand Bleu bora, amely a Nagy Eged-hegy legmagasabban fekvő grand superior területéről való. Illatában szeder, fekete cseresznye, ribizli és enyhén füstös aromák.
Szépen tükrözi a nagyon egyedi terroir mészköves, kovás ízvilágát, amit a különleges nagy-egedi savgerinc szépen kiemel. A fajtára jellemző savkészlet, szép tanninok – nagytestű kékfrankos, hosszú érlelési potenciállal.
A sík-hegyi bikavér
A Várvédő Egri Bikavér Superior 2018 a Tóth Ferenc Pincészet sík-hegyi bikavére. A pincészet klasszikus bordói házasítás mellé házasított sík-hegyi kékfrankost. A 2018-as évjárattól a pincészet legmagasabb szintű bikavére a Várvédő Egri Bikavér. Ha Tóth Katalinnak három szóban kellene elmondania, milyen ez a bor, azt mondaná, hogy „hűvös és elegáns”.
A különdíjas
Román Péter a Gergely Bástya Pincészettől mindenképpen ajánlja kóstolásra az Egri Merlot Grand Superior 2018-as évjáratú borukat, ugyanis ezt a tételt a XXVI. Egri Borvidéki Borversenyen a Bíráló Bizottság a „Legjobb vörösbor” kategóriagyőztes különdíjjal jutalmazta.
A természet ajándéka
Gecse István Hárs Pincészete a 2021-es késői szüretelésű, édes Debrői Hárslevelű borukat bátran ajánlja mindenkinek, amely a Nemzetközi Aranytőke borversenyen nagy aranyérmet nyert.
Gecse István elmondása alapján: „Ez nem egy utólag manipulált, édesített tétel, hanem a barna talaj és a természet, az időjárás, a sok napsütés és a kellő mennyiségű csapadék ajándéka. Mézes-barackos íz és illat jellemzi, és garantáltan bearanyozza mindenki napját!”
Igazi különlegességek
A Tóth és Tóth Debrői Borok pincészet a rendezvényen bemutatott mindhárom borukat ajánlja kóstolásra, mert a maga nemében mindegyik igazi különlegesség, a legnagyobb büszkeségük azonban a Corpus Delicti elnevezésű 2018-as Cabernet Franc Superior boruk, mely most került ki a nagyközönség és a vásárlók elé.
A kóstolóról további információ a Facebook-eseményben és a honlapunkon is elérhető.