MENU

Rozékkal telik meg a Szépasszony-völgy

2023.07.07.
Győrfi Alexandra

Július 15-én ismét egri borok és borászok várnak Egerben! Látogass el a Rozék és dallamok a Szépasszony-völgyben rendezvényre, és kapcsolódj ki üde, gyümölcsös rozéborok társaságában! Ez alkalommal három egri pincészetet kerestünk fel, hogy meséljenek kicsit a rozékról.

Mi a jó rozé készítésének titka?

Juhász Ádám, Juhász Testvérek Pincészete: A jó rozé készítésének titka több tényező együttműködésén alapul. Az első és legfontosabb az alapanyag, vagyis a megfelelő szőlőfajta kiválasztása. A rozéhoz leggyakrabban olyan fajtákat használnak, amelyek jó savtartalommal rendelkeznek, például a merlot, a kékfrankos vagy a syrah. Ezek a fajták megfelelő sav- és cukortartalmat biztosítanak a rozé kiegyensúlyozott ízéhez.

Ostoros Családi Pincészet csapata: Az alapanyag szempontjából fontos a fajta és a termőterület ideális együttállása, a szüreti mód és időpont helyes megválasztása. Hasonló jelentőséggel bír a tudatos és jó technológia (gyors, kíméletes préselés, musttisztítás, irányított erjesztés, mielőbbi készrekezelés és palackozás) következetes végigvezetése, hogy minél több elsődleges, gyümölcsös jegyet és tulajdonságot tudjunk palackba zárni.

Filep Gergő, Tóth Ferenc Pincészet: A finom rozé készítésének titka szerintünk: a tökéletes időpontban szedett érett, de nem túlérett szőlő, gyors feldolgozás, bogyózás utáni közvetlen préselés és tökéletes irányított erjesztés.

Hogy látod, hogy alakul a rozétrend itthon?

Juhász Ádám: A rozéfogyasztás Magyarországon is folyamatosan növekszik. A könnyedebb, friss és gyümölcsös borok iránti kereslet világszerte nő, és Magyarországon sem marad el ez a folyamat. Egyre többen fedezik fel a rozék sokszínűségét és azok sokrétű étel-bor kapcsolatát. A hazai pincészetek is felismerték a rozé iránti kereslet növekedését, és egyre nagyobb figyelmet fordítanak erre a borstílusra. A változatos ízvilágú rozék és az egész rozékategória egyre inkább elterjed Magyarországon, izgalmas lehetőségeket kínálva a borkedvelőknek.

Ostoros Családi Pincészet csapata: Fontos a rozé továbbra is, mi úgy tapasztaljuk, jelenleg nincs számottevő növekedés, de csökkenés sem. Az általunk készített rozék fogyásából az is látszik, hogy nem a csontszáraz, hanem a száraz és a félszáraz kategória határán (4 g/l maradék cukor) egyensúlyozó rozék a legkelendőbbek. Illetve az is észrevehető, hogy nem egyévszakos a rozé fogyasztása – ugyan a nyár az mindig kiemelkedik, de az év többi részében is nagy a kereslet.

Filep Gergő: A fogyasztók egyre tudatosabbak, a tökéletesen tiszta, feszes, egyensúlyos, tartalmas rozék felé fordulnak, melyekben jó arányok, sok gyümölcs, vitalitás és szép savak vannak.

Mi teszi egyedivé az egri rozét?

Juhász Ádám: Az egri rozét az teszi különlegessé, hogy az Egerben termő szőlőfajták, például a kékfrankos, nagyon jó minőségben érnek. Az egri rozék rendszerint szép halvány rózsaszínűek, friss savakkal és gyümölcsösséggel rendelkeznek. Az egri pincészetek közös munkájának eredményeként az egri rozék elismertek és népszerűek nem csak Magyarországon, de külföldön is.

Ostoros Családi Pincészet csapata: Az Egri borvidéken jelenleg a kék szőlő van túlsúlyban, ezért nagy a merítési lehetőség, hogy mi alkalmasabb rozé- vagy vörösbor-alapanyagnak. Továbbá a hűvösebb borvidéki klíma, a talajadottságok pedig lehetővé teszik, hogy jó savösszetételű, zamatgazdag rozék születhessenek meg szinte minden évjáratban.

Miért jó fröccsalapanyag a rozé?

Juhász Ádám: A rozé kiváló fröccsalapanyag, mert frissességet, lendületet és könnyedséget visz a fröccsbe. Az enyhe savasság és gyümölcsösség kiválóan kiegészíti a szénsavval dúsított ásványvizet vagy szódát, így frissítő és könnyű italt eredményez. Emellett a rozé a többi fröccsfajtához hasonlóan könnyen fogyasztható és sokféle ízvariációban élvezhető.

Ostoros Családi Pincészet csapata: Az előzőekben említett jó savösszetétel, gazdag íz és gyümölcsös illatok az egyéni ízlésnek megfelelő hígítású fröccsökben is érezhetőek maradnak, és frissíteni tudnak főleg a nyári melegben, de természetesen egész évben is.

Az eseménnyel kapcsolatos további információk elérhetők a Facebook-eseményben és a honlapunkon.

További cikkek

Ízek Viadala eredmények, avagy hol kóstolhatod meg a nyertes fogásokat év végéig

2024.11.07.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva volt idén októberben.

10 különböző Egri Borvidéki étterem versengett egymással októberben a vendégek és a zsűri kegyeiért Egri Bikavérhez készített finomságokkal.
Célunk az volt, hogy bevonjuk az éttermekbe járó közönséget a kóstolgatásba, népszerűsítsük az Egri Bikavért és a helyi gasztronómiát, valamint növeljük a közösségi élményt és vendég számot az éttermekben, cukrászdákban.

Előétel kategória
Arany minősítés: 1552 Étterem
Ezüst minősítés: Flamingo Bistro Bár

Főétel kategória
Arany minősítés: Lumen Étterem
Ezüst minősítés: Forst-Ház Étterem

Desszert kategória
Arany minősítés: Zsenge inFúzió
Ezüst minősítés: Trakta by Nomád

Közönség kedvence
Arany minősítés: Macok Bisztró
Ezüst minősítés: Sulyom Tájétterem

Tekintsd meg galériánkat az ünnepélyes eredményhirdetésről

Szívből ajánljuk, hogy kóstoljátok meg a nyertes fogásokat, azokban az éttermekben, amelyek arany minősítést kaptak az idei Ízek Viadala Főzőversenyen.

A nyertes fogások 2024.12.31-ig kóstolhatóak.

TOVÁBB

Mutatjuk kik és miért kaptak idén Egri Bikavérért díjat

2024.11.06.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül, október 18-án rendeztük meg harmadik alkalommal az Egri Bikavér Vacsoraestet, amely során három személynek adtunk át Egri Bikavérért Díjat.

Az Egri Bikavér Vacsoraest megrendezésének egyik célja a díjátadás maga, túl azon, hogy szeretnénk megmutatni, mennyit fejlődött az Egri Bikavérek minősége, hogy milyen finom az Egri Bikavér.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Cseh-Andras

Cseh András és Cseh Andrásné

Az Egri Bikavér Ünnep ötlete 1996-ban született meg, és azóta az egri borvidék egyik legnagyobb hagyományőrző eseményévé vált. Az akkori Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján névre hallgató rendezvény alapítói Thummerer Vilmos, a Hegyközség elnöke; Dula Bence egri hegybíró; Bíró József, a Hotel Eger-Park igazgatója; Marosfalvi László, a Talizmán Étterem tulajdonosa; Barócsi Tibor, a Polgármesteri Hivatal irodavezetője; Bakondi Endre

Az első Bikavér Ünnep 1997-ben került megrendezésre Eger szívében, a Dobó téren, ahol 12 borászat és 12 étterem vett részt, bemutatva kézműves borokat és ételkülönlegességeket. Olyan ikonikus helyek is megjelentek, mint a Gundel Étterem, amelynek saját egri borászata és Bikavére volt Hagymási József vezetésével.
A rendezvény központi eleme az ételek és borok harmonizálása volt, amit egy szakértő zsűri értékelt. A fesztivál kizárólag Egri Bikavéreket mutatott be, és óriási sikert aratott. Ennek eredményeképpen döntés született a rendezvény évenkénti megismétléséről, amely hagyományt teremtett.

Ma azonban különösen fontos napot ünneplünk, hiszen olyan személyeket is köszönthetünk, akik kiemelkedő munkájával, elkötelezettségével és szenvedélyével gazdagították aktívan hosszú évtizedekig nemcsak az Egri Bikavér hagyományát, hanem a magyar borgasztronómia egészét is.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Gal-Lajos

Dr. Gál Lajos

Dr. Gál Lajos elévülhetetlen érdemeket szerzett az egri borok, ezen belül az egri bikavér eredetvédelmi rendszerének és szabályzatának kidolgozásában.
Évtizedeken keresztül volt meghatározó tagja a borvidék irányító testületének és a mai napig elismert szaktekintélye a borvidék termelői közösségének. Az általa javasolt eredetvédelmi rendszer és a termékleírások alapul szolgáltak minden magyarországi borvidék számára is.

Aktív pályája során több év tudományos kutatómunkát áldozott az egri bikavér fejlesztésére. Doktori dolgozatát AZ EGRI BIKAVÉR MINŐSÉGFEJLESZTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI címmel védte meg a budapesti Corvinus Egyetemen.
A bortermelés során is kiemelten foglalkozik az Egri bikavérrel. Az általa termelt és jegyzett borok magas minőségben, méltó módon képviselték és képviseli az egri borvidéket.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-04

Szívből gratulálunk a díjazottaknak,
EBHT

TOVÁBB

Az Érsek Istállója

2024.10.04.

Már mutattunk pár képet a csodásan felújított Érsekudvarról és a Pátriárka Étteremről, ami az Egri Bikavér Ünnepi Napok vacsoraest és Grand Kóstolófesztivál programjainak ad helyet október 18-án és 19-én. Node ennek a barokk épületegyüttesnek a története sem mindennapi – megér egy posztot.

El tudjátok képzelni, hogy ezt a hatalmas boltozott csarnokot az 1770-es évek végétől 100 évig az egri püspököket, majd érsekeket és vendégekeit szállító hintók elé fogott paripák és egyéb gyönyörű lovak élvezhették? Ez volt ugyanis Eszterházy Károly, a líceumot is építtető, műgyűjtő érsek istállója.
Kapcsolódtak hozzá kocsiszínek és hintógarázsok. Amikor a hintókból kiszálltak a vendégek az érseki palota kapualjában, a kocsisok ide, az Érsekudvarba hajtottak át és pihentek meg. A Pátriárka étteremmel szembeni épületben lakott a palota személyzete. Nagy élet volt itt a 19. században. A 20. században az egyházmegyei gyűjtemény és levéltár, a Pátriárka helyén kegytárgybolt és más kisebb boltok, oktató helyiségek működtek. A parkosított udvar a szökőkúttal pedig kiváló randi helyszín volt. Majd sokáig zárva voltak a hatalmas vaskapuk, csendben várva a felébredést, ami ebben az évben jött el 6 évnyi felújítás után.

érsek udvar anno
Érsekudvar anno
érsekudvar_bartus jános
Érsekudvar felújítás után

A bor mindvégig jelen volt itt. A Pátriárka éttermet hatalmas pince tartja. Az érseki pincerendszer pedig a belváros jelentős része alatt kacskaringózik. A kommunista, majd szocialista időszakban pedig az érseki palotát az állam a borforgalmi vállalat használhatta.

Az Egri Bikavér Vacsoraesten és a Grand Kóstoló Fesztiválon járjátok be az Érsekudvart, borozzatok a szökőkútnál, fedezzétek fel a Pátriárka éttermet és feltétlenül simítsátok meg a csodás oszlopokat. Ünnepi alkalomhoz illő kiállítással és díszítéssel is készülünk.

TOVÁBB