MENU

Négy fesztivál vár egy időben Egerben

2023.07.21.

Most 5 napon keresztül tapasztalhatod meg Eger pezsgését, ugyanis július 26. és 30. között fesztiválok kavalkádja vár a belvárosban. Ne hagyd ki az Utcazenészek Versenyét, a Képzőművészeti és ÉTER Plusz Tehetségkutató Fesztivált, és persze a VINO Kóstoló Ünnep programjait!

A Képzőművészeti Utcafesztivál immáron 4. alkalommal csatlakozik festőkkel, szobrászokkal, képzőművészekkel. A VINO Kóstoló Ünnep keretében az egri borászok boraik széles választékát mutatják be az érdeklődőknek a Dobó téren. Első alkalommal csatlakozik a rendezvénysorozathoz Jakab Jácint szervezésében az ÉTER Plusz Tehetségkutató Fesztivál, melynek keretében egy szakmai zsűri a szombati napon 12 fiatal feltörekvő zenekart hallgat meg és díjaz.

A négy fesztivál szervezőjének összefogása egyedülálló Eger városának történetében, és a céljuk mindezzel az, hogy együttes erővel jelentős turisztikai attrakciót biztosítsanak Eger belvárosának annak érdekében, hogy minél többen látogassak el a végvári városba.

Utcazenészek Versenye

Az Utcazenészek Versenye egri belvárosi vállalkozók összefogásával és Eger MJV Önkormányzatának támogatásával indult útnak 2015-ben. Ábry Zoltán főszervező azóta is minden évben életre kelti a mára már országosan ismert könnyűzenei fesztivált. Az idei évben 90 zenei formáció jelentkezett, melyből az előzsűrizést követően 48 csapat indulhat el.

A rendezvény egyediségét az ún. like érmék adják. Az az utcazenész nyeri meg az Egriek kedvence elismeréssel járó 500 ezer Ft-os díjat, aki az 5 nap alatt a legtöbb like érmét gyűjti be a járókelőktől.

Emellett szakmai zsűri is díjaz. Ők a legjobb együttes, illetve a legjobb szóló/duó formációkat választják ki, 100-100 ezer forintos díjazással.

A szakmai zsűri tagjai:

Kollányi Zsuzsi – énekesnő
Szentmihályi Gábor – dobos, hangmérnök, zenei producer (Rapülők, Bon-Bon)
Szolnoki Péter – Artisjus-díjas zenész (Bon-Bon)
Nagy Zoltán – zenei vezető, karmester (Gárdonyi Géza Színház), főiskolai docens (Eszterházy Károly Katolikus Egyetem)

Képzőművészeti Utcafesztivál

A Képzőművészeti Utcafesztivál Teleki Klári egri művészetpártoló kezdeményezésére jött létre. Célja, hogy a tehetséges amatőr festők és szobrászok széles közönségnek mutathassák meg alkotásaikat. Ezzel együtt az utcára való kitelepülés fontos momentuma, hogy az alkotás folyamatába bevonják a járókelőket.

A legjelentősebb újdonság, hogy az idei évben nemcsak a zenészekre, hanem a képzőművészek alkotásaira is lehet like érmékkel szavazni. Így a járókelők nem csak az egriek kedvenc zenekarát, de az egriek kedvenc alkotóját is megválasztják; a díjat a vasárnapi zárógálán adják át.   

Az elmúlt 3 évben olyan mértékben megnőtt a jelentkező alkotók létszáma a Képzőművészeti Utcafesztiválra, hogy már nem csak egri alkotók állítanak ki, hanem az ország 17 városából érkeznek művészek (többek között Székesfehérvárról, Piliscsabáról, Budapestről, Debrecenből, Győrből, Balatonlelléről, Ózdról, Kalocsáról, Sárbogárdról és Veszprémből).

A megnövekedett létszám miatt ez a fesztivál az idei évben az Eszterházy térre költözik, ahol a fás-ligetes részben a sétányok mentén alakítanak ki kiállítótereket. Minden nap új alkotásokkal, hordófestés és zenére történő látványfestés programokkal várják az érdeklődőket.

Az alkotásokat előbíráló szakmai zsűri tagjai:

Simon Tünde – a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezető docense, festőművész
Határ Attila – az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézetének művésztanára, festőművész
Goschler Tamás – az egri Eventus Üzleti, Művészeti Iskola művésztanára, festőművész

A Hordófestés zsűrijének tagjai:

Dr. Lőrincz György – az Egri Borút Egyesület elnöke
Farkasné Varsányi Katalin – a Varsányi Pincészet marketingvezetője
Előházi Irén – az Egri Malom Zrt. vezérigazgatója
Andrási Beáta – a Franco Papírbolt tulajdonosa
Dr. Krajcsovicz Anita ügyvéd

ÉTER Plusz Tehetségkutató Fesztivál 

Az ÉTER Plusz Tehetségkutató Fesztivál Jakab Jácint kezdeményezésére indult útnak 18 évvel ezelőtt. Célja, hogy lehetőséget nyújtsanak az országban és a határon túl élő, szárnyaikat próbálgató amatőr magyar tehetségeknek a bemutatkozásra és a fejlődésre, és hogy olyan esélyt biztosítsanak a nálunk fellépő és győztesként távozó zenekarok, előadók számára, amivel az ismertség és a népszerűség útjára léphetnek.

A fesztivál az idei évben az Öröm a Zene tehetségkutató versennyel és az Utcazenészek Versenyével együttműködésben 2023. július 29-én, szombaton kerül megszervezésre az Eszterházy téren. Az előzsűrizést követően 12 zenekart hallgat meg az ÉTER zsűrije. Bár az Utcazenészek Versenye és az ÉTER Fesztivál két külön esemény, azért van átjárás. Az együttműködésüknek köszönhetően a 12 zenekarból 2 az utcazenészek közül kerül kiválasztásra.

Jakab Jácint, az ÉTER főszervezője szerint az együttműködés előnye számukra az, hogy az egri belvárosi helyszínnek köszönhetően minden eddiginél szélesebb közönség tekintheti meg a műsorukat. Ábry Zoltán az Utcazenészek Versenye oldaláról azt emelte ki, hogy az ÉTER Plusz minden eddiginél kiemelkedőbb előmeneteli lehetőséget biztosít az utcazenei mezőnyből az ÉTER Fesztiválra bekerülők számára.

VINO Kóstoló Ünnep

Az Egri borvidék borászai idén is szeretettel várják a borkedvelőket a VINO Kóstoló Ünnepre 2023. július 26. és 30. között. Az esemény helyszíne Eger legendás központja, a Dobó István tér!

A VINO Kóstoló Ünnep tökéletes alkalom arra, hogy megismerjük és megkóstoljuk az egri borokat, felfedezzük a borvidék sokszínűségét. A rendezvényen számos borvidéki pincészet mutatja be legjobb fehér-, rozé-, vörös- és pezsgőborait. Az ötnapos Ünnepen a borokhoz illő finom fogásokból is válogathatunk.

„A VINO Kóstoló Ünnep a borok szerelmeseinek szentelt esemény, ahol átfogóan ismerhető meg az Egri borvidék kínálata. Számos izgalmas és különleges bor vár az érdeklődőkre, amelyeket gondosan válogattak ki a helyi bortermelők.

A borásszal való találkozás során megismerhetőek a pincészetek történetei, a termőhelyek jellegzetességei, valamint az adott borok készítésének folyamata is, így a látogatók mélyebb betekintést nyerhetnek a borok világába, és még többet tudhatnak meg azokról az alkotásokról, amelyek a poharakba kerülnek. Ez az alkalom lehetőséget ad arra, hogy a közös érdeklődésünk, a bor szeretetében találkozzunk, és együtt ünnepeljük ezt a különleges világot!” – Lőrincz György borász

Eger mindig jó választás! A városban egymást érik, olykor pedig közös dátummal egymást erősítik a színes események. A VINO Kóstoló Ünnepet az Utcazenészek Versenye és a Képzőművészeti Utcafesztivál is kíséri, hogy az élmény még teljesebbé váljon. Míg a Dobó téren a boroké a főszerep, addig a macskaköves utcákat bohém zenekarok és fülbemászó dallamok lakják be július 26. és 30. között.

Élje át ezt a felejthetetlen élményt, látogasson el Egerbe július végén, és élvezze az egri nyarat, az egri borokat, az egri hangulatot! Az élmény köztünk születik! További információk az egriborvidek.hu és a visiteger.com weboldalakon.

További cikkek

Körbeér a segítség

2024.12.19.

Egri borászok ünnepi ajándéka a Markhot Ferenc Kórháznak.

Idén már ötödik alkalommal adott át boradományt az Egri Borvidék borász közössége az egri Markhot Ferenc Kórház dolgozóinak.

A kezdeményezés, amely a koronavírus-járvány idején indult, mára hagyománnyá vált.

Farkas László, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke 10-12 borászat prémium borait juttatta el az intézménybe.

„Ezekkel a borokkal szeretnénk kicsit ünnepibbé tenni a kórház dolgozóinak karácsonyát. Ez egy apró gesztus a részünkről, amivel hálánkat fejezzük ki a munkájukért.”

Az adományt dr. Mátrai Zsolt, a gyermekosztály vezető főorvosa vette át, aki az osztályon dolgozó minden munkatársának ajándékoz majd belőle.

A borok tehát nemcsak az ünnepi asztalt díszítik, hanem egy kicsit közelebb hozzák a borvidék közösségét és a kórház dolgozóit is.

Egy újabb példa arra, hogyan lehet a helyi értékeket és az összefogást az ünnepi időszakban kiemelni – mindezt egy pohár egri bor kíséretében.

TOVÁBB

Ízek Viadala eredmények, avagy hol kóstolhatod meg a nyertes fogásokat év végéig

2024.11.07.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva volt idén októberben.

10 különböző Egri Borvidéki étterem versengett egymással októberben a vendégek és a zsűri kegyeiért Egri Bikavérhez készített finomságokkal.
Célunk az volt, hogy bevonjuk az éttermekbe járó közönséget a kóstolgatásba, népszerűsítsük az Egri Bikavért és a helyi gasztronómiát, valamint növeljük a közösségi élményt és vendég számot az éttermekben, cukrászdákban.

Előétel kategória
Arany minősítés: 1552 Étterem
Ezüst minősítés: Flamingo Bistro Bár

Főétel kategória
Arany minősítés: Lumen Étterem
Ezüst minősítés: Forst-Ház Étterem

Desszert kategória
Arany minősítés: Zsenge inFúzió
Ezüst minősítés: Trakta by Nomád

Közönség kedvence
Arany minősítés: Macok Bisztró
Ezüst minősítés: Sulyom Tájétterem

Tekintsd meg galériánkat az ünnepélyes eredményhirdetésről

Szívből ajánljuk, hogy kóstoljátok meg a nyertes fogásokat, azokban az éttermekben, amelyek arany minősítést kaptak az idei Ízek Viadala Főzőversenyen.

A nyertes fogások 2024.12.31-ig kóstolhatóak.

TOVÁBB

Mutatjuk kik és miért kaptak idén Egri Bikavérért díjat

2024.11.06.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül, október 18-án rendeztük meg harmadik alkalommal az Egri Bikavér Vacsoraestet, amely során három személynek adtunk át Egri Bikavérért Díjat.

Az Egri Bikavér Vacsoraest megrendezésének egyik célja a díjátadás maga, túl azon, hogy szeretnénk megmutatni, mennyit fejlődött az Egri Bikavérek minősége, hogy milyen finom az Egri Bikavér.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Cseh-Andras

Cseh András és Cseh Andrásné

Az Egri Bikavér Ünnep ötlete 1996-ban született meg, és azóta az egri borvidék egyik legnagyobb hagyományőrző eseményévé vált. Az akkori Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján névre hallgató rendezvény alapítói Thummerer Vilmos, a Hegyközség elnöke; Dula Bence egri hegybíró; Bíró József, a Hotel Eger-Park igazgatója; Marosfalvi László, a Talizmán Étterem tulajdonosa; Barócsi Tibor, a Polgármesteri Hivatal irodavezetője; Bakondi Endre

Az első Bikavér Ünnep 1997-ben került megrendezésre Eger szívében, a Dobó téren, ahol 12 borászat és 12 étterem vett részt, bemutatva kézműves borokat és ételkülönlegességeket. Olyan ikonikus helyek is megjelentek, mint a Gundel Étterem, amelynek saját egri borászata és Bikavére volt Hagymási József vezetésével.
A rendezvény központi eleme az ételek és borok harmonizálása volt, amit egy szakértő zsűri értékelt. A fesztivál kizárólag Egri Bikavéreket mutatott be, és óriási sikert aratott. Ennek eredményeképpen döntés született a rendezvény évenkénti megismétléséről, amely hagyományt teremtett.

Ma azonban különösen fontos napot ünneplünk, hiszen olyan személyeket is köszönthetünk, akik kiemelkedő munkájával, elkötelezettségével és szenvedélyével gazdagították aktívan hosszú évtizedekig nemcsak az Egri Bikavér hagyományát, hanem a magyar borgasztronómia egészét is.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Gal-Lajos

Dr. Gál Lajos

Dr. Gál Lajos elévülhetetlen érdemeket szerzett az egri borok, ezen belül az egri bikavér eredetvédelmi rendszerének és szabályzatának kidolgozásában.
Évtizedeken keresztül volt meghatározó tagja a borvidék irányító testületének és a mai napig elismert szaktekintélye a borvidék termelői közösségének. Az általa javasolt eredetvédelmi rendszer és a termékleírások alapul szolgáltak minden magyarországi borvidék számára is.

Aktív pályája során több év tudományos kutatómunkát áldozott az egri bikavér fejlesztésére. Doktori dolgozatát AZ EGRI BIKAVÉR MINŐSÉGFEJLESZTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI címmel védte meg a budapesti Corvinus Egyetemen.
A bortermelés során is kiemelten foglalkozik az Egri bikavérrel. Az általa termelt és jegyzett borok magas minőségben, méltó módon képviselték és képviseli az egri borvidéket.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-04

Szívből gratulálunk a díjazottaknak,
EBHT

TOVÁBB