MENU

Bízunk benne, hogy a Sík-hegyen álló Gál Tibor emléktábla új zarándokhellyé válik minden borszerető számára

2023.08.16.
Koklács Kata, PBC

Hogyan lehet szavakkal leírni egy olyan eseményt, amelyet a több mint 100 jelenlévő vendég sem tud elmondani. Még mindig a hatása alatt vagyunk annak az élménynek, ami augusztus 14-én, Gál Tibor születésének 65. évfordulója alkalmából mindannyiunk szívében landolt.

Mind hálásak lehetünk, akik ott voltunk és átéltük. Hiába láttuk és hallottuk ezt a gyönyörű megemlékezést, valójában az érzés az ami magával ragadó volt. Örök élmény nekünk, gyermekeinknek és unokáinknak is.

A Pannon Bormíves Céh egyik alapítójának, Gál Tibornak, a világhírű egri borásznak a tiszteletére, Egyesületünk emlékét erősítve, a Sík-hegy dűlő tetejére emléktáblát helyezett. Sok fontos dolgot történt már a Sík-hegyen és bizonyos ez a nap is történelmi jelentőségű az egri borvidék életében!

Gál Tibor szakmai pályafutásának főbb állomásait:

1983-ban diplomázik a budapesti Kertészeti Egyetemen a család első egyemtemistájaként
1984. június 2-án feleségül vette Ibolyát. Házasságukat 4 gyermekkel áldotta meg az Isten és ezidáig 7 unokájuk született.
1983-1989. között az Egervinnél és Nagyrédén volt termelési vezető
1989-1998. között Olaszországban dolgozott, ahol a toszkán Ornellaia Birtok borászatát vezeti, majd szaktanácsadóként működik közre.
1993-ban GIA elnevezéssel megalapítja Egerben saját pincészetét, ezzel párhuzamosan azonban továbbra is közreműködik három olasz pincészetben, és számos magyar borászatban, mint szaktanácsadó.
1998-ban Magyarországon az Év Bortermelőjének választják
1999-ben alapító tagja a Pannon Bormíves Céhnek
2001-ben A Wine Spectator TOP 100-as listáján az általa megalkotott 1998-as Ornellaia bor a világelsőbor lett
2001-ben a Magyar Köztársaság Lovagkeresztje kitüntetésben részesült
2001-től elvállalja a dél-afrikai Capaia birtok szakmai irányítását és ugyanebben az évben közös birtokot vásárol Nagygomboson Szeremley Hubával
2002-ben a Pannonhalmi Apátság főborásza, a pincészet alap koncepciójának megálmodója
2004-ben az Olasz Köztársaság érdemrendjének lovagi kitüntetésében részesítették
2005. február 10-én hunyt el egy autóbaleset következtében Dél-Afrikában
2005-ben Eger Városától posztumusz díszpolgári címet kap
2005. márciusában jelölik a legrangosabb európai bortermelői elismerésre, a Bor Oscar díjra

Dr. Lőrincz György, a PBC elnöke így nyitotta meg a megemlékezést

„Mindannyiunknak van elképzelése arról, hogy hogyan szeretnénk bort termelni, milyen üzenetet szeretnénk elérni boraink által.

Biztos vagyok benne, hogy minden vidéken akad olyan tapasztalt, világot látott szakember, aki tudással rendelkezik ahhoz, hogy hiteles iránymutatást adjon a borvidékéről és annak borairól.

Gál Tibor számomra az az egri borász volt, aki különleges talentumainak, rátermettségének, lelkesedésének és szenvedélyességének köszönhetően korunk legnagyobb bortermelői tudásával és legszélesebb tapasztalatával rendelkezett. Iránymutató személyiség volt nem csak borai által, hanem közösségi szerepvállalása által is.

Tibor borvidékben gondolkodott. Igyekezett belehelyezni a magyar bort és az egrit a világ borstílusai közé úgy, hogy a termőhelyi adottságokhoz illő bor karaktereket fogalmazzunk meg.

Tudta, hogy a világ bortérképére tudatos és közös munkával lehet felkerülni és ennek érdekében részt vett a Pannon Bormíves Céh megalapításában és az Egri Céh megszervezésében is.

Tiborra a világ legelismertebb egri borászaként emlékezem, az iránymutatóra, a lámpásra. Ő most is az.”

Dr. Lőrincz György szavai után, Szívós Győző művész úr verset mondott, majd Dr. Pajtók Gábor, Országgyűlési képviselő beszédét hallhattuk. Ezután id. Heimann Zoltán, a szekszárdi Heimann Családi Birtok képviseletében, Gál Tibor jó barátjaként osztotta meg velünk kedves gondolatait.

Amikor pedig már azt gondoltuk, hogy nem lehet fokozni azt a torkunkban lévő szorongató érzést, ifj. Gál Tibor szívből jövő szavai hallatán valami nagyon különleges szomorkás, de ugyanakkor felemelő érzés kerítette hatalmába a sok borszerető vendéget.

Tibor gondolatai után, édesanyával, Gál Ibolyával leleplezték az emléktáblát, amelyet ezután Tóth Imre, református lelkész megáldott.

További cikkek

Ízek Viadala eredmények, avagy hol kóstolhatod meg a nyertes fogásokat év végéig

2024.11.07.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva volt idén októberben.

10 különböző Egri Borvidéki étterem versengett egymással októberben a vendégek és a zsűri kegyeiért Egri Bikavérhez készített finomságokkal.
Célunk az volt, hogy bevonjuk az éttermekbe járó közönséget a kóstolgatásba, népszerűsítsük az Egri Bikavért és a helyi gasztronómiát, valamint növeljük a közösségi élményt és vendég számot az éttermekben, cukrászdákban.

Előétel kategória
Arany minősítés: 1552 Étterem
Ezüst minősítés: Flamingo Bistro Bár

Főétel kategória
Arany minősítés: Lumen Étterem
Ezüst minősítés: Forst-Ház Étterem

Desszert kategória
Arany minősítés: Zsenge inFúzió
Ezüst minősítés: Trakta by Nomád

Közönség kedvence
Arany minősítés: Macok Bisztró
Ezüst minősítés: Sulyom Tájétterem

Tekintsd meg galériánkat az ünnepélyes eredményhirdetésről

Szívből ajánljuk, hogy kóstoljátok meg a nyertes fogásokat, azokban az éttermekben, amelyek arany minősítést kaptak az idei Ízek Viadala Főzőversenyen.

A nyertes fogások 2024.12.31-ig kóstolhatóak.

TOVÁBB

Mutatjuk kik és miért kaptak idén Egri Bikavérért díjat

2024.11.06.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül, október 18-án rendeztük meg harmadik alkalommal az Egri Bikavér Vacsoraestet, amely során három személynek adtunk át Egri Bikavérért Díjat.

Az Egri Bikavér Vacsoraest megrendezésének egyik célja a díjátadás maga, túl azon, hogy szeretnénk megmutatni, mennyit fejlődött az Egri Bikavérek minősége, hogy milyen finom az Egri Bikavér.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Cseh-Andras

Cseh András és Cseh Andrásné

Az Egri Bikavér Ünnep ötlete 1996-ban született meg, és azóta az egri borvidék egyik legnagyobb hagyományőrző eseményévé vált. Az akkori Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján névre hallgató rendezvény alapítói Thummerer Vilmos, a Hegyközség elnöke; Dula Bence egri hegybíró; Bíró József, a Hotel Eger-Park igazgatója; Marosfalvi László, a Talizmán Étterem tulajdonosa; Barócsi Tibor, a Polgármesteri Hivatal irodavezetője; Bakondi Endre

Az első Bikavér Ünnep 1997-ben került megrendezésre Eger szívében, a Dobó téren, ahol 12 borászat és 12 étterem vett részt, bemutatva kézműves borokat és ételkülönlegességeket. Olyan ikonikus helyek is megjelentek, mint a Gundel Étterem, amelynek saját egri borászata és Bikavére volt Hagymási József vezetésével.
A rendezvény központi eleme az ételek és borok harmonizálása volt, amit egy szakértő zsűri értékelt. A fesztivál kizárólag Egri Bikavéreket mutatott be, és óriási sikert aratott. Ennek eredményeképpen döntés született a rendezvény évenkénti megismétléséről, amely hagyományt teremtett.

Ma azonban különösen fontos napot ünneplünk, hiszen olyan személyeket is köszönthetünk, akik kiemelkedő munkájával, elkötelezettségével és szenvedélyével gazdagították aktívan hosszú évtizedekig nemcsak az Egri Bikavér hagyományát, hanem a magyar borgasztronómia egészét is.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Gal-Lajos

Dr. Gál Lajos

Dr. Gál Lajos elévülhetetlen érdemeket szerzett az egri borok, ezen belül az egri bikavér eredetvédelmi rendszerének és szabályzatának kidolgozásában.
Évtizedeken keresztül volt meghatározó tagja a borvidék irányító testületének és a mai napig elismert szaktekintélye a borvidék termelői közösségének. Az általa javasolt eredetvédelmi rendszer és a termékleírások alapul szolgáltak minden magyarországi borvidék számára is.

Aktív pályája során több év tudományos kutatómunkát áldozott az egri bikavér fejlesztésére. Doktori dolgozatát AZ EGRI BIKAVÉR MINŐSÉGFEJLESZTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI címmel védte meg a budapesti Corvinus Egyetemen.
A bortermelés során is kiemelten foglalkozik az Egri bikavérrel. Az általa termelt és jegyzett borok magas minőségben, méltó módon képviselték és képviseli az egri borvidéket.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-04

Szívből gratulálunk a díjazottaknak,
EBHT

TOVÁBB

Az Érsek Istállója

2024.10.04.

Már mutattunk pár képet a csodásan felújított Érsekudvarról és a Pátriárka Étteremről, ami az Egri Bikavér Ünnepi Napok vacsoraest és Grand Kóstolófesztivál programjainak ad helyet október 18-án és 19-én. Node ennek a barokk épületegyüttesnek a története sem mindennapi – megér egy posztot.

El tudjátok képzelni, hogy ezt a hatalmas boltozott csarnokot az 1770-es évek végétől 100 évig az egri püspököket, majd érsekeket és vendégekeit szállító hintók elé fogott paripák és egyéb gyönyörű lovak élvezhették? Ez volt ugyanis Eszterházy Károly, a líceumot is építtető, műgyűjtő érsek istállója.
Kapcsolódtak hozzá kocsiszínek és hintógarázsok. Amikor a hintókból kiszálltak a vendégek az érseki palota kapualjában, a kocsisok ide, az Érsekudvarba hajtottak át és pihentek meg. A Pátriárka étteremmel szembeni épületben lakott a palota személyzete. Nagy élet volt itt a 19. században. A 20. században az egyházmegyei gyűjtemény és levéltár, a Pátriárka helyén kegytárgybolt és más kisebb boltok, oktató helyiségek működtek. A parkosított udvar a szökőkúttal pedig kiváló randi helyszín volt. Majd sokáig zárva voltak a hatalmas vaskapuk, csendben várva a felébredést, ami ebben az évben jött el 6 évnyi felújítás után.

érsek udvar anno
Érsekudvar anno
érsekudvar_bartus jános
Érsekudvar felújítás után

A bor mindvégig jelen volt itt. A Pátriárka éttermet hatalmas pince tartja. Az érseki pincerendszer pedig a belváros jelentős része alatt kacskaringózik. A kommunista, majd szocialista időszakban pedig az érseki palotát az állam a borforgalmi vállalat használhatta.

Az Egri Bikavér Vacsoraesten és a Grand Kóstoló Fesztiválon járjátok be az Érsekudvart, borozzatok a szökőkútnál, fedezzétek fel a Pátriárka éttermet és feltétlenül simítsátok meg a csodás oszlopokat. Ünnepi alkalomhoz illő kiállítással és díszítéssel is készülünk.

TOVÁBB