MENU

Így mesélnek a szüretről az egri borászok

2023.10.20.
Tóth Adrienn

A szüret a vége felé közeledik az Egri borvidéken. Több pince esetében már az összes szőlő a pincébe került, de vannak még gazdák, akik csak akkor nyugodhatnak meg, ha a késői érésű kék szőlők és a késői szüretelésű boroknak szánt alapanyag is beérkezik a pincekapukon. Hét egri borászat számolt be nekünk arról, hogy hol tartanak a munkával.

Drukkolj Janinak!

Bolyki Jani így vezetett be minket a szüreti időszak számára egyik legizgalmasabb kérdésébe: „Nagy tervvel vágtunk neki az idei szüretnek, szerettük volna, ha sikerül a késői hárslevelűnk utódját megtalálni ebben az évben.

Nos, ha minden jól alakul, akkor erre minden esélyünk megvan! Fantasztikus fajta a hárs, az idei szüretben készül belőle pezsgő, egri csillag, hordós hárs. Ezt a sort koronázhatja meg a késői, szóval szurkoljatok, hogy minden jól alakuljon!”

A fehérborok már kierjedtek

A Besenyei Borháznál október 15-én befejeződött a szüret a cabernet sauvignonnal. „A vártnál kevesebb, de jó minőségű gyümölcsöt szüreteltünk. A korai szőlőfajták minősége megfelelő, a közepes és a kései érésű fajtáké kiváló. A fehérborok kierjedtek, a korai vörösek préselése pedig épp jelenleg zajlik” – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a Besenyei család.

Milyenek az idei újborok?

A Varsányi Pincészet már az idei borokat értékeli: „„Mi a szőlőben nő, borban ébred fel” – emlékeztet Petőfi. Szeptemberben a természet trükkjei ellenére is megmutattuk: szenvedéllyel és odafigyeléssel kivételes borok születhetnek.

A fehér- és rozé újboraink elegáns savakat és kifinomult zamatokat mutatnak, míg a vörösborok színe már most lenyűgöző. Bár az évjárat nem ígér kiemelkedőt, boraink ízvilága magáért beszél majd.”

Az egyik kedvenc őszünk

A Napvölgy Borászattól Kovács Zsófia így foglalja össze számunkra az idei szüretet: „Különleges évjáratot tudhatunk magunk mögött, nem is emlékszünk már rá, hogy mikor volt utoljára ilyen hosszú, meleg ősz; ráadásul ez jól ellensúlyozta a hűvösebb, csapadékos júniust. A kék szőlő kifejezetten jól teljesített, a Pajadoson és a Nagy-Egeden gyönyörű merlot szőlőt szüreteltünk – 22 fölötti mustfokkal –, de büszkék vagyunk a chardonnay-ra is, aminek szintén a Nagy-Eged ad otthont.

A napokban szedjük az utolsó kékfrankosokat, majd innentől kezdve a munka frontvonala áthelyeződik a pincébe: a kék szőlőknél még csak most indul az erjedés, de a fehérek is csak épp egy kicsit járnak előttük.”

Ígéretes az Irsai az idei évjáratban is

Éppen ma ér véget a szüret az Ostoros Családi Pincészetnél, amikor a cabernet franc és a cabernet sauvignon utolsó fürtjei is lekerülnek a tőkékről. Az idei évben augusztus végén kezdődhetett meg a betakarítás a szőlőkben, az időjárás pedig szerencsére kegyes volt a szüretelőkhöz. A szőlőfajták 70%-a kifejezetten jól teljesített idén, főleg a pinot noir, az olaszrizling és a merlot szerepelt jól. A kékfrankos és a leányka azonban megsínylette a tavalyi aszályt. A leszüretelt szőlő mennyisége szinte azonos a tavalyival, a minőség pedig egészen kiválónak ígérkezik.

A fehér fajták nagy része már túl van az első fejtésen, a kék szőlők pedig az erjesztőkben vannak. Az Ostoros Családi Pincészetnél november folyamán minden fehér és rozé fajtából palackba kerülnek az újborok. „Külön öröm számunkra, hogy borászaink előrejelzése szerint az Irsai Olivér tavalyi nagyon szép sikereit az idei évjárat is hordozza, a fajta kifejezetten ígéretes. Reményeink szerint ez az évjárat is szép eredményekkel szerepel majd a hazai és a nemzetközi borversenyeken” – tekint már a jövőbe az Ostoros csapata.

A cabernet franc lesz a csúcs idén

A Petrény Winerynél is beérkeztek már a szőlők a pincébe. Petrény Dalma megosztja velünk, hogy látják az idei termést: „A szüret az az időszak, amire igyekszünk felkészülni, tervezni és szervezni, de persze mindig érkeznek váratlan „meglepetések”. De nézzük, mit is tartogatott nekünk a 2023-as év!

A battonage chardonnay esetében most ér végére az erjedési folyamat a hordóban. Az illatos szőlőfajtáink az elvártat hozzák. A kék szőlők a területeknek megfelelő minőséggel érkeztek a pincébe, és ami a legszebbnek ígérkezik közülük, az a cabernet franc.”

Kovács Nimród Winery: egészséges termés, gördülékeny szüret, kiváló évjárat

„Mind minőségben, mind mennyiségben pompás szüretet zárt az egri Kovács Nimród Winery: az idei csapadékosabb nyár okozta gombás megbetegedéseket sikerült teljes mértékben elkerülni és kivédeni a szőlészek kitartó munkájának köszönhetően, így egészséges, érett, kiváló minőségű szőlő került a feldolgozóba” – összegzett Polyák István főborász. Az egri történelmi Verőszalán működő borászat szeptember 18-án kezdte a szüretet a könnyű, gyümölcsös chardonnay alapanyagával, majd a rozé és a Chill merlot következett. A Battonage chardonnay és a Sky furmint folytatta a sort, majd a pinot noir és a bikavérek alapanyagául is szolgáló merlot, kékfrankos és syrah került a tartályokba a noszvaji területekről. Szokás szerint a legvégére maradt az ikonikus Nagy-Eged hegy legtetejéről származó kékfrankos és syrah. A szüretet október 13-án, pénteken fejezte be a KNW, de természetesen a vörösborok erjesztése még folyik, és eltart egészen október végéig, november elejéig.

Polyák István szavai szerint az idei szőlő minősége átlag feletti, a mennyiség pedig területenként eltér: van, ahol kevesebb, van, ahol több termett, mint más, átlagos években, és ennek a hektikusságnak a legfőbb oka a tavalyi aszály. Összességében azonban a főborász mind a minőséggel, mind a mennyiséggel elégedett, és úgy látja, kiváló évjárat várható a 2023-as szürettől.

A cikk kiemelt képét és az Ostoros Családi Pincészet fotóját Huszár Márk, a Petrény Winery fotóját Petrény Dalma készítette.

További cikkek

Ízek Viadala eredmények, avagy hol kóstolhatod meg a nyertes fogásokat év végéig

2024.11.07.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva volt idén októberben.

10 különböző Egri Borvidéki étterem versengett egymással októberben a vendégek és a zsűri kegyeiért Egri Bikavérhez készített finomságokkal.
Célunk az volt, hogy bevonjuk az éttermekbe járó közönséget a kóstolgatásba, népszerűsítsük az Egri Bikavért és a helyi gasztronómiát, valamint növeljük a közösségi élményt és vendég számot az éttermekben, cukrászdákban.

Előétel kategória
Arany minősítés: 1552 Étterem
Ezüst minősítés: Flamingo Bistro Bár

Főétel kategória
Arany minősítés: Lumen Étterem
Ezüst minősítés: Forst-Ház Étterem

Desszert kategória
Arany minősítés: Zsenge inFúzió
Ezüst minősítés: Trakta by Nomád

Közönség kedvence
Arany minősítés: Macok Bisztró
Ezüst minősítés: Sulyom Tájétterem

Tekintsd meg galériánkat az ünnepélyes eredményhirdetésről

Szívből ajánljuk, hogy kóstoljátok meg a nyertes fogásokat, azokban az éttermekben, amelyek arany minősítést kaptak az idei Ízek Viadala Főzőversenyen.

A nyertes fogások 2024.12.31-ig kóstolhatóak.

TOVÁBB

Mutatjuk kik és miért kaptak idén Egri Bikavérért díjat

2024.11.06.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül, október 18-án rendeztük meg harmadik alkalommal az Egri Bikavér Vacsoraestet, amely során három személynek adtunk át Egri Bikavérért Díjat.

Az Egri Bikavér Vacsoraest megrendezésének egyik célja a díjátadás maga, túl azon, hogy szeretnénk megmutatni, mennyit fejlődött az Egri Bikavérek minősége, hogy milyen finom az Egri Bikavér.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Cseh-Andras

Cseh András és Cseh Andrásné

Az Egri Bikavér Ünnep ötlete 1996-ban született meg, és azóta az egri borvidék egyik legnagyobb hagyományőrző eseményévé vált. Az akkori Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján névre hallgató rendezvény alapítói Thummerer Vilmos, a Hegyközség elnöke; Dula Bence egri hegybíró; Bíró József, a Hotel Eger-Park igazgatója; Marosfalvi László, a Talizmán Étterem tulajdonosa; Barócsi Tibor, a Polgármesteri Hivatal irodavezetője; Bakondi Endre

Az első Bikavér Ünnep 1997-ben került megrendezésre Eger szívében, a Dobó téren, ahol 12 borászat és 12 étterem vett részt, bemutatva kézműves borokat és ételkülönlegességeket. Olyan ikonikus helyek is megjelentek, mint a Gundel Étterem, amelynek saját egri borászata és Bikavére volt Hagymási József vezetésével.
A rendezvény központi eleme az ételek és borok harmonizálása volt, amit egy szakértő zsűri értékelt. A fesztivál kizárólag Egri Bikavéreket mutatott be, és óriási sikert aratott. Ennek eredményeképpen döntés született a rendezvény évenkénti megismétléséről, amely hagyományt teremtett.

Ma azonban különösen fontos napot ünneplünk, hiszen olyan személyeket is köszönthetünk, akik kiemelkedő munkájával, elkötelezettségével és szenvedélyével gazdagították aktívan hosszú évtizedekig nemcsak az Egri Bikavér hagyományát, hanem a magyar borgasztronómia egészét is.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-Gal-Lajos

Dr. Gál Lajos

Dr. Gál Lajos elévülhetetlen érdemeket szerzett az egri borok, ezen belül az egri bikavér eredetvédelmi rendszerének és szabályzatának kidolgozásában.
Évtizedeken keresztül volt meghatározó tagja a borvidék irányító testületének és a mai napig elismert szaktekintélye a borvidék termelői közösségének. Az általa javasolt eredetvédelmi rendszer és a termékleírások alapul szolgáltak minden magyarországi borvidék számára is.

Aktív pályája során több év tudományos kutatómunkát áldozott az egri bikavér fejlesztésére. Doktori dolgozatát AZ EGRI BIKAVÉR MINŐSÉGFEJLESZTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI címmel védte meg a budapesti Corvinus Egyetemen.
A bortermelés során is kiemelten foglalkozik az Egri bikavérrel. Az általa termelt és jegyzett borok magas minőségben, méltó módon képviselték és képviseli az egri borvidéket.

EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024-04

Szívből gratulálunk a díjazottaknak,
EBHT

TOVÁBB

Az Érsek Istállója

2024.10.04.

Már mutattunk pár képet a csodásan felújított Érsekudvarról és a Pátriárka Étteremről, ami az Egri Bikavér Ünnepi Napok vacsoraest és Grand Kóstolófesztivál programjainak ad helyet október 18-án és 19-én. Node ennek a barokk épületegyüttesnek a története sem mindennapi – megér egy posztot.

El tudjátok képzelni, hogy ezt a hatalmas boltozott csarnokot az 1770-es évek végétől 100 évig az egri püspököket, majd érsekeket és vendégekeit szállító hintók elé fogott paripák és egyéb gyönyörű lovak élvezhették? Ez volt ugyanis Eszterházy Károly, a líceumot is építtető, műgyűjtő érsek istállója.
Kapcsolódtak hozzá kocsiszínek és hintógarázsok. Amikor a hintókból kiszálltak a vendégek az érseki palota kapualjában, a kocsisok ide, az Érsekudvarba hajtottak át és pihentek meg. A Pátriárka étteremmel szembeni épületben lakott a palota személyzete. Nagy élet volt itt a 19. században. A 20. században az egyházmegyei gyűjtemény és levéltár, a Pátriárka helyén kegytárgybolt és más kisebb boltok, oktató helyiségek működtek. A parkosított udvar a szökőkúttal pedig kiváló randi helyszín volt. Majd sokáig zárva voltak a hatalmas vaskapuk, csendben várva a felébredést, ami ebben az évben jött el 6 évnyi felújítás után.

érsek udvar anno
Érsekudvar anno
érsekudvar_bartus jános
Érsekudvar felújítás után

A bor mindvégig jelen volt itt. A Pátriárka éttermet hatalmas pince tartja. Az érseki pincerendszer pedig a belváros jelentős része alatt kacskaringózik. A kommunista, majd szocialista időszakban pedig az érseki palotát az állam a borforgalmi vállalat használhatta.

Az Egri Bikavér Vacsoraesten és a Grand Kóstoló Fesztiválon járjátok be az Érsekudvart, borozzatok a szökőkútnál, fedezzétek fel a Pátriárka éttermet és feltétlenül simítsátok meg a csodás oszlopokat. Ünnepi alkalomhoz illő kiállítással és díszítéssel is készülünk.

TOVÁBB