Hogyan legyen szüreti élménye egy tömegkerülő meditatív léleknek? | Szüretről szubjektíven az Egri Borvidéken
Maradjunk egy kicsit még az Nagy-Eged hegyen. Egy barátom mutatta nekem először, hogy a szüret az 536 m magas hegy tetejéről nézve igazán különleges élmény, kifejezetten jó szórakozás szemlélődő karaktereknek. Már az ősszel sárgától bordóig terjedő színorgiában pompázó cserszömörce bokrok között felvezető út is megalapozza a hangulatot. A hegy tetején, a kereszt alatti sziklákról egy Felsőtárkánytól Ostorosig tartó, erdőkkel és rengeteg szőlőültetvénnyel tarkított, 300 fokos panoráma tárul azok elé, akik felküzdötték magukat. Tiszta időben még az egerszalóki, verpeléti dombok is látszanak, sőt Kékestető is. Szüret idején, szeptembertől novemberig egy, de inkább több közelebbi dűlőben nyüzsögnek az emberek. A hegytetőre felhallatszik a metszőollók csattogása, a szüretelők zsongása, nevetése, sokszor éneklése. A különféle traktorok, hatalmas szüretelő gépek járnak lassan oda-vissza, mintha szarvasbogarak lennének egy hangyabolyban. Ha szerencsénk van, találkozhatunk néhány dűlők fölött repkedő siklóernyőssel is. Délre tekintve, a szembeni Tót hegy lábánál, a Noszvajra vezető út túloldalán a Bukolyi Marcell Winefarm fehér épületegyüttese látszik. Előzetes egyeztetéssel megkóstolhatók a Nagy Eged szoknyáján elterülő dűlőik terméséből készült organikus boraik. Nekik nem kell messzire vinni a szőlőiket. Nem úgy sok más borászatnak, mint pl. a szomszédos dűlőkből szüretelő, de a Verőszalai pincesori pincében feldolgozó, két ígéretes fiatal szőlész-borászának, Korózs Daninak és Soóváry Bencének.

Szüret és ünnep a városban és a faluban
Az egri borvidék másik érdekessége, hogy a szőlők a települések körüli hegyen vannak, de a pincészetek jelentős része a településeken belül. Egerben a város területén több helyen vannak tufába vájt vagy épített pincesorok.
Nekünk egrieknek ezért megszokott látvány a városban tele konténerekkel pöfögő traktorok és teherautók, amik húzzák maguk után az édes szőlő már mustba hajló illatát. Valljuk be, nem csak a kisgyerekek, hanem titokban mindannyian szeretjük a traktorokat, a kombájnokat és minden nagy munkagépet, ugye?
Az északi városrészben a Verőszala már említett borászati, a Belvárosban a Gál Tibor Fúzió és az érsekség pincéi ismertebbek, persze nem annyira, mint a Szépasszony völgy Eger nyugati részén, ahol ma már a nagyobb, minőségi pincészetek is várják az igényes borkedvelőket modern látványpincéikben. Ez a szüreti fesztivál fő helyszíne is. Itt lehet szeptemberben traktor felvonulásnak szurkolni, mustot kóstolni, koncerten táncolni. Ünnepelni a szüretet és a jó egri bort.
Eger szélén az Andornaktályára vezető Kistályai út – Losonczy-völgy háromszögben és az Ostorosra vezető Nagykőporoson lehet izgalmas rendezvényhelyszínként is szolgáló borászatokat találni a Google térképen. Ha már elindulunk Egerből, menjünk tovább a szintén kitűnő borászatokban gazdag agglomerációs falvakba. Mivel szeretem a sillert és a humort, az én kedvencem a Szuromi Birtok „Andornakon”, ahogy errefelé hívjuk röviden a borvidék nem csak leghosszabb nevű, de ténylegesen is leghosszabb faluját.
A borvidék más falvaiban is találunk izgalmas pincészeteket a településközpontokban, pl. Verpeléten a Varsányi Borházat, Feldebrőn az Árpád kori templom mellett a Hárs Pincét. Ezt a kettőt kerékpárral is összeköthetjük, védett kerékpárúton kerekezve.
Egerszalókon a St. Andrea Szőlőbirtok (https://standrea.com/) központját a fürdőhöz közel találjuk meg. Szalókon augusztus 31-én lehet csatlakozni a szüreti felvonuláshoz és a szüretindító bortúrához. Lesz mulatság, szüreti játékok és kézműves vásár is. Apropó Egerszalók. Gombászás közben fedeztem fel, hogy a hőforráshoz közeli Öreg hegyről éppoly csodásan belátni az Egerszalók körüli szőlőket, mint az egrieket az Egedről. Ősszel a legszínpompásabbak a szőlőhegyek, mert mindegyik szőlőfajta lombja másképpen színesedik.
Finom egyáltalán a borszőlő?
Ha már szüret, ne restelljük megszemlélni közelről is a szőlőt. Ilyenkor szüret idején a legínycsiklandóbbak. Az érett egészséges fürtök pompásak, különösen a terméskorlátozott ültetvényeken és ahány fajta, annyi forma és szín. Félve írom le azoknak, akik még nem kóstoltak borszőlőt, hogy ne várják tőlük a csemegeszőlők egyértelmű finomságát. A csemegeszőlő lédúsabb, magja kisebb. A borszőlő héja keményebb és különösen a kék fajták íze fanyarabb és savasabb a csemegeszőlőénél. Egyes borszőlő fajták azért frissen is jóízűek, mint pl. az egri borvidéken is elterjedt kékfrankos, kadarka és a pinot noir vagy a fehérek közül a hárslevelű. A legfinomabb mégiscsak a frissen préselt must. Jöjjenek el az Egri Borvidékre és kóstolják meg mielőtt hordóba illetve tartályba kerül.

További cikkek
Igazi csapatmunka: Egri bikavér a Hungarikum Fesztiválon
Az egri bikavért – ahogy minden jó házasítást – az teszi kiemelkedővé, hogy a bennük lévő szőlőfajták együttműködése többet tud, összetettebb, több réteget felvonultató bort ad, mint amire az egyes alapborok önállóan képesek.
Pont ezért, bár az egri bikavérnek minden esetben kékfrankos alapra kell épülnie, a hozzá házasított legalább három másik szőlőfajtáknak köszönhetően a végső karakterében már nem egy szőlőfajta dominál. Új egység, új egyéniség jön létre: az egri bikavér.
A Hungarikum Bizottság hivatalosan 2017. március 21-én emelte a hungarikumok sorába az Egri Bikavért, és így a május 30 – június 1-e között megrendezésre kerülő Kecskeméti Hungarikum Fesztiválon az Egri Borvidék is képviselteti magát.
Hét kiemelkedő borászat kiváló Egri Bikavéreit kóstolhatják az odalátogatók:
- Besenyei Borház
- Gál Tibor Pincészet
- Havas & Timár Pincészet
- Ostoros Családi Pincészet
- Thummerer Pincészet és Szőlőbirtok
- Tóth Ferenc Pincészet
- Szuromi Családi Birtok
A gasztronómiában, a színpadi műsorokban, a hagyományőrző programokban, bemutatókban is megelevenednek nemzetünk csúcsteljesítményei, a hungarikumok, amelyek különlegességük, egyediségük és minőségük folytán értékőrző- és teremtő üzenetet hordoznak, kifejezik a magyar életérzést.
Gál Tibor lett 2025-ben a Borászok Borásza
Ezzel az elismeréssel a Kárpát-medence legjobb borászait díjazzák, melynek egyedisége és hitelessége abban rejlik, hogy maguk a díjra jelölt borászok választják meg a legjobbat évről-évre.
A díjat idén 19. alkalommal adták át ünnepélyes gála keretében Budapesten, a New York Palotában, Sulyok Tamás köztársasági elnök fővédnöksége mellett. Gál Tibor a díjat Bárdos Saroltától, a tavalyi győztestől vehette át.
A díjátadón Rókusfalvy Pál, a nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos – egyben a díj alapítója – hangsúlyozta, hogy a bor elsősorban kultúrát, nem pedig alkoholt jelent, és a magyar bor túlélésének záloga a kulturált borfogyasztás népszerűsítése. Kiemelte a generációváltás fontosságát is, hiszen a fiatal borászok szerepe meghatározó a magyar borkultúra jövője szempontjából.
A Borászok Borásza díj odaítélésének menete is különleges: Magyarország 50 legjobb borászának listáját a korábbi évek győztesei állítják össze, majd ők két fordulóban, egymás közül választják ki a végső győztest.
Az idei döntőbe az alábbi öt borász került: Balassa István (Tokaj), Gál Tibor (Eger), Ipacs Szabó István (Villány), Maurer Oszkár (Délvidék), Szászi Endre (Badacsony).
Gál Tibor a díjjal együtt megkapja a 19. csillagot a Borászok Borásza Csillagok Sétányán, amely Budapest szívében, a Zrínyi utcában található.
A díjátadón további elismeréseket is kiosztottak:
- Jövő Borásza ösztöndíj: Peszlen Tamás Sándor borászhallgató nyerte el, aki egymillió forintos ösztöndíjat kapott külföldi szakmai gyakorlatra.
- Borászok Barátja díj: Kézdy Dániel borgyűjtő, borkereskedő, szakértő kapta, aki tevékenységével kiemelkedően segíti a magyar borászokat és a magyar bor ügyét.
Gál Tibor hisz a minőségben, az értékmegőrzésben és a megújulásban is. A Gál Tibor Pincészet Eger egyik meghatározó borászata, amely a hagyományok és a modern szemlélet ötvözésével évről évre kiemelkedő borokat készít.
Tibor személyes története is példaértékű: 40 évesen, első alkalommal került a legjobb öt közé, és már most a legfiatalabb, aki elnyerte ezt a rangos, kicsit életműdíj jellegű elismerést. A díj számára is meglepetés volt, hiszen a szakma egyik legnagyobb presztízsű kitüntetését kapta meg.
Remek helyre került a díj, mi szívből gratulálunk neki és kívánunk még sok szakmai sikert, elismerést!
(Fotó: MTI/Purger Tamás)
Az Egri Vár Bora 2025
Az Egri Vár Bora 2025 pályázatot az Egri borvidék bortermelői számára hirdették meg, hogy az Egri vár látogatói megismerhessék a borvidék három kiemelkedő borát.
A pályázatra palackozott egri védett eredetű borokkal lehetett nevezni, amelyek megfelelnek a magyarországi termékelőírásoknak. A borkiválasztás célja, hogy Magyarország leglátogatottabb vidéki múzeumának vendégei az Egri várban is megvásárolhassák a borvidék legjobb borait.
Pályázat és bírálat
Idén nyolc pincészet összesen 19 tétellel nevezett, amelyek között 8 csillag, 7 bikavér és 4 rozé szerepelt.
A borokat vakbírálattal értékelték március 25-én, Tarsoly József egri hegybíró elnökletével. A zsűri a harmonikus ízvilágot helyezte előtérbe. A bikavérek főként 2018–2022 közötti évjáratokból származtak, míg a rozék és csillagok többsége 2024-ben került palackba.
Győztesek
A 100 pontos rendszer alapján kategóriánként egy győztest választottak:
- Egri Csillag kategória: Varsányi Pincészet – Egri Csillag Classicus 2024
- Egri Rozé kategória: Ostoros Családi Pincészet – Egri Rozé 2024
- Egri Bikavér kategória: Szuromi Családi Birtok – Egri Bikavér Superior 2021
Ezek a borok jogosultak viselni az „Az Egri Vár Bora 2025” címet, amelyet később az évszám megjelölésével továbbra is használhatnak.
Fotók: Egri vár

