Borhétvégék az Egri Borvidéken | II. rész
Folytatjuk a Borhétvégék cikk sorozatunkat, amiben újabb helyeket és borgasztronómiai élményeket gyűjtöttünk össze. Ismerd meg az Egri Borvidék kincseit, kalandozásra fel!
Péntek:
A felfedező út a város szívéből, az ikonikus Dobó térről indul, ahonnan Eger főbb nevezetességei – mint a Vár, a Minaret vagy éppen a Csillagvizsgáló – pár perc sétával megközelíthetőek.
Igaz ez a belváros egyik legizgalmasabb borászatára is, a Gál Tibor Fúzióra, ami csupán 5 perc sétára található a főtérről. A Fúzióban szenvedélyesen dolgoznak azon, hogy olyan borokat készítsenek, melyek minden egyes kortya egyedi, harmonikus és izgalmas, legyen szó egy könnyed Egri Csillagról vagy éppen egy testesebb Egri Bikavérről. A pincészet életében meghatározó a hagyományok tisztelete, ám nyitnak az innovatív és környezetbarát megoldások felé is, ezért az elmúlt években az organikus szőlőtermesztés kiemelt szerepet kapott a borok elkészítésében.
A borászatban a vendégek nem csak különleges borokat, hanem a Zsenge in Fúzió ételeit is megkóstolhatják, így tökéletes választás egy finom ebéd elfogyasztásához is.
A vezetetett borkóstolók előzetes regisztrációhoz kötöttek a www.galtibor.hu weboldalon vagy a +36 20 852 5002 telefonszámon.
Nyitvatartás:
- Szerda-Csütörtök: 10:00-18:00
- Péntek-Szombat: 10:00-23:00
- Vasárnap: 10:00-12:00 (csak borvásárlás)
Weboldal: www.galtibor.hu
Eger nem csak a finom borokról, az 1552-es csatáról, hanem a vallási életről is híres, ugyanis városunkban található az ország második legnagyobb Bazilikája. A klasszicista stílusú épület nem csak a méreteivel, hanem a stílusával is kitűnik a barokk belvárosban. Utunk második megállója idevezet, ugyanis a Dula Pincészet nemrég a Bazilika mellett nyitotta meg új kóstoló termét az Eszterházy tér 9-es szám alatt.
A Dula Pincészet egy hosszú történelemmel rendelkező, családi vállalkozás. Hitvallásuk szerint a természetes, kíméletes technológia adja a szőlő-illat-íz harmóniáját, amely a borban úgy jelenik meg, hogy érezni lehet a táj, a fajta és a hagyomány szellemét. Egerben a legpatinásabb dűlőkben termesztenek, valamint több termőföldjük van Tokaj térségében is, ezért a hozzájuk látogató fogyasztók az egri borok mellett különleges aszúkat is kóstolhatnak.
A vezetetett borkóstolók előzetes regisztrációhoz kötöttek az info@dulabor.hu email címen vagy a +36 20 941 6795 telefonszámon.
Weboldal: www.dulabor.hu
A nap zárásaként tökéletes választás a Kovács Nimród Winery, amely Eger történelmi részén, a Verőszala utcai pincesoron található. A borászat könnyen megközelíthető gyalogosan vagy éppen az 5-ös és a12-es helyijárattal is. A Kovács Nimród Winery rendkívül büszke arra, hogy a borvidék legjobb termőterületeiből három részen is aktívan dolgozhatnak. A dűlők kincseit felhasználva világszínvonalú borokat készítenek, kínálatukban megtalálhatóak a chardonnay, a pinot noir, a syrah, a merlot, a cabernet franc és a hagyományos magyar borok is, mint a furmint és a kékfrankos.
Nyitvatartás:
- Hétfő-Péntek 8:00-16:00
A vezetetett borkóstolókon hétköznap és hétvégén is van lehetőség részt venni, ám minden esetben előzetes bejelentkezés szükséges az info@kovacsnimrodwinery.com email címen vagy a +36 36 537 232-es telefonszámon.
Weboldal: www.kovacsnimrodwinery.hu
A borkóstolók után az Egri Vár mellett több remek étterem, mint a Macok vagy éppen a Pont.Gasztroműhely ínycsiklandozó vacsorával várja a gasztronómiai élményekre éhező utazókat.
A borhétvége második napja egy lenyűgöző és egyedülálló helyszínen a Bolyki-völgyben indul, mely egy elsőgenerációs borászatnak a Bolyki Szőlőbirtoknak szolgál otthonául. Ahogy a borvidéken, úgy a pincészetben is hangsúlyosak a házasítások, de készítenek fajtaborokat is. Repertoárjukban válogathatsz a könnyedebb stílusú, de tartalmas fehérborok és a hordós érlelésű vörösborok közül egyaránt. A Bolykiban nem csak finom italokat lehet kóstolni, de előzetes egyeztetéssel étellel is készülnek a vendégeknek, ezért kitűnő választás a pincelátogatást egy ebéddel összekötni.
Nyitvatartás:
- Hétfő-Csütörtök: 10:00-16:00
- Péntek: 10:00-18:00
- Szombat: 11:00-22:00
- Vasárnap: 10:00-15:00
A vezetetett borkóstolók előzetes regisztrációhoz kötöttek az info@bolykipinceszet.hu email címen vagy a +36 70 603 9474 telefonszámon.
Weboldal: www.bolykipinceszet.hu
A belvárosból a Bolyki Szőlőbirtokot az a 6-os, a 3405-ös és a 2A helyijárattal vagy taxival érdemes megközelíteni.
A szombati nap második állomása Eger egyik tradicionális pincesorára a Kőlyukhoz vezet, ahol a Juhász Testvérek Pincészete található. A családi borászat egy másfél hektáros kertgazdaságból indult, ami napjainkra egy közel 350 hektárra nőtte ki magát. Ezen területek szőlőiből készítik boraikat, amelyek magas minőségükről, tiszta gyümölcsösségükről és összetéveszthetetlen fajtajellegükről ismerhetőek fel. A borászat rendkívül büszke arra, hogy az évek során több hazai és nemzetközi borverseny díjait is sikerült bezsebelniük. Bemutatótermük egy igazi, klasszikus boros pince hangulatát idézi, így a látogatók nem csak a borral, de az italok elkészítési helyével is megismerkedhetnek.
A vezetetett borkóstolók előzetes regisztrációhoz kötöttek a borkostolo@juhaszvin.hu email címen vagy a +36 20 215 1608 telefonszámon.
Nyitvatartás:
- Hétfő-Péntek: 8:00-16:00
- Szombat: 9:00-18:00
Weboldal: www.juhaszvin.hu
A Juhász Testvérek Pincészetéhez a Bolyki Szőlőbirtokról a 6-os és 4-es helyijárattal érdemes közlekedni.
A jó bor a lélekhez szól – vallja és hiszi a Szuromi Családi Birtok, ami 20 éves múlttal, nagy odafigyeléssel és hatalmas alázattal gazdálkodik az Egri borvidék területén. Időt és energiát nem kímélve minden nap a legjobb minőség eléréséért dolgoznak, legyen szó egy hordó kimosásáról, vagy éppen egy háziasítás elkészítéséről. Borkóstolóikon nem csak a kóstolt tételeket ismertetik, hanem bemutatják a család történetét, az egri szőlő- és borkultúrát, valamint a borkészítés rejtelmeit.
A vezetetett borkóstolók előzetes regisztrációhoz kötöttek a www.szuromibirtok.hu weboldalon.
Weboldal: www.szuromibirtok.hu
A Szuromi Birtok a Juhász Testvérektől helyközi járatokkal megközelíthető, de ebben az esetben inkább a taxit javasoljuk.
Hogyha utunk Andornaktályára sodor, érdemes ellátogatni a szomszédos településre, Maklárra, ahol a Stühmer csokoládék készülnek. A mintaboltban mennyei édességeket kóstolhatnak a vendégek, előzetes egyeztetéssel akár gyárlátogatáson is részt vehetnek, ami hatalmas élmény kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
További cikkek
Ízek Viadala eredmények, avagy hol kóstolhatod meg a nyertes fogásokat év végéig
Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva volt idén októberben.
10 különböző Egri Borvidéki étterem versengett egymással októberben a vendégek és a zsűri kegyeiért Egri Bikavérhez készített finomságokkal.
Célunk az volt, hogy bevonjuk az éttermekbe járó közönséget a kóstolgatásba, népszerűsítsük az Egri Bikavért és a helyi gasztronómiát, valamint növeljük a közösségi élményt és vendég számot az éttermekben, cukrászdákban.
Előétel kategória
Arany minősítés: 1552 Étterem
Ezüst minősítés: Flamingo Bistro Bár
Főétel kategória
Arany minősítés: Lumen Étterem
Ezüst minősítés: Forst-Ház Étterem
Desszert kategória
Arany minősítés: Zsenge inFúzió
Ezüst minősítés: Trakta by Nomád
Közönség kedvence
Arany minősítés: Macok Bisztró
Ezüst minősítés: Sulyom Tájétterem
Tekintsd meg galériánkat az ünnepélyes eredményhirdetésről
Szívből ajánljuk, hogy kóstoljátok meg a nyertes fogásokat, azokban az éttermekben, amelyek arany minősítést kaptak az idei Ízek Viadala Főzőversenyen.
A nyertes fogások 2024.12.31-ig kóstolhatóak.
Mutatjuk kik és miért kaptak idén Egri Bikavérért díjat
Az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül, október 18-án rendeztük meg harmadik alkalommal az Egri Bikavér Vacsoraestet, amely során három személynek adtunk át Egri Bikavérért Díjat.
Az Egri Bikavér Vacsoraest megrendezésének egyik célja a díjátadás maga, túl azon, hogy szeretnénk megmutatni, mennyit fejlődött az Egri Bikavérek minősége, hogy milyen finom az Egri Bikavér.
EGRI BIKAVÉRÉRT DÍJAZOTTAK 2024
Cseh András és Cseh Andrásné
Az Egri Bikavér Ünnep ötlete 1996-ban született meg, és azóta az egri borvidék egyik legnagyobb hagyományőrző eseményévé vált. Az akkori Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján névre hallgató rendezvény alapítói Thummerer Vilmos, a Hegyközség elnöke; Dula Bence egri hegybíró; Bíró József, a Hotel Eger-Park igazgatója; Marosfalvi László, a Talizmán Étterem tulajdonosa; Barócsi Tibor, a Polgármesteri Hivatal irodavezetője; Bakondi Endre
Az első Bikavér Ünnep 1997-ben került megrendezésre Eger szívében, a Dobó téren, ahol 12 borászat és 12 étterem vett részt, bemutatva kézműves borokat és ételkülönlegességeket. Olyan ikonikus helyek is megjelentek, mint a Gundel Étterem, amelynek saját egri borászata és Bikavére volt Hagymási József vezetésével.
A rendezvény központi eleme az ételek és borok harmonizálása volt, amit egy szakértő zsűri értékelt. A fesztivál kizárólag Egri Bikavéreket mutatott be, és óriási sikert aratott. Ennek eredményeképpen döntés született a rendezvény évenkénti megismétléséről, amely hagyományt teremtett.
Ma azonban különösen fontos napot ünneplünk, hiszen olyan személyeket is köszönthetünk, akik kiemelkedő munkájával, elkötelezettségével és szenvedélyével gazdagították aktívan hosszú évtizedekig nemcsak az Egri Bikavér hagyományát, hanem a magyar borgasztronómia egészét is.
Dr. Gál Lajos
Dr. Gál Lajos elévülhetetlen érdemeket szerzett az egri borok, ezen belül az egri bikavér eredetvédelmi rendszerének és szabályzatának kidolgozásában.
Évtizedeken keresztül volt meghatározó tagja a borvidék irányító testületének és a mai napig elismert szaktekintélye a borvidék termelői közösségének. Az általa javasolt eredetvédelmi rendszer és a termékleírások alapul szolgáltak minden magyarországi borvidék számára is.
Aktív pályája során több év tudományos kutatómunkát áldozott az egri bikavér fejlesztésére. Doktori dolgozatát AZ EGRI BIKAVÉR MINŐSÉGFEJLESZTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI címmel védte meg a budapesti Corvinus Egyetemen.
A bortermelés során is kiemelten foglalkozik az Egri bikavérrel. Az általa termelt és jegyzett borok magas minőségben, méltó módon képviselték és képviseli az egri borvidéket.
Szívből gratulálunk a díjazottaknak,
EBHT
Az Érsek Istállója
Már mutattunk pár képet a csodásan felújított Érsekudvarról és a Pátriárka Étteremről, ami az Egri Bikavér Ünnepi Napok vacsoraest és Grand Kóstolófesztivál programjainak ad helyet október 18-án és 19-én. Node ennek a barokk épületegyüttesnek a története sem mindennapi – megér egy posztot.
El tudjátok képzelni, hogy ezt a hatalmas boltozott csarnokot az 1770-es évek végétől 100 évig az egri püspököket, majd érsekeket és vendégekeit szállító hintók elé fogott paripák és egyéb gyönyörű lovak élvezhették? Ez volt ugyanis Eszterházy Károly, a líceumot is építtető, műgyűjtő érsek istállója.
Kapcsolódtak hozzá kocsiszínek és hintógarázsok. Amikor a hintókból kiszálltak a vendégek az érseki palota kapualjában, a kocsisok ide, az Érsekudvarba hajtottak át és pihentek meg. A Pátriárka étteremmel szembeni épületben lakott a palota személyzete. Nagy élet volt itt a 19. században. A 20. században az egyházmegyei gyűjtemény és levéltár, a Pátriárka helyén kegytárgybolt és más kisebb boltok, oktató helyiségek működtek. A parkosított udvar a szökőkúttal pedig kiváló randi helyszín volt. Majd sokáig zárva voltak a hatalmas vaskapuk, csendben várva a felébredést, ami ebben az évben jött el 6 évnyi felújítás után.
A bor mindvégig jelen volt itt. A Pátriárka éttermet hatalmas pince tartja. Az érseki pincerendszer pedig a belváros jelentős része alatt kacskaringózik. A kommunista, majd szocialista időszakban pedig az érseki palotát az állam a borforgalmi vállalat használhatta.
Az Egri Bikavér Vacsoraesten és a Grand Kóstoló Fesztiválon járjátok be az Érsekudvart, borozzatok a szökőkútnál, fedezzétek fel a Pátriárka éttermet és feltétlenül simítsátok meg a csodás oszlopokat. Ünnepi alkalomhoz illő kiállítással és díszítéssel is készülünk.