MENU

A jó bor a lélekhez szól

2022.04.13.
Szabó Edit

Noha az andornaktályai Szuromi Családi Birtok húszéves múltra tekint vissza, boraik palackos értékesítése csak 2020-ban kezdődött el. Döntésük helyességét igazolja, hogy a pincészet bikavérje még abban az évben a mezőny legjobbjaként végzett az Egri borvidéki borversenyen. Az eddig megtett útról és a tervekről a vállalkozás borászát, Szuromi Mihályt kérdeztük…

Úgy hallottam, hogy egyetemista korodban több hónapot is eltöltöttél az Amerikai Egyesült Államokban. Valamelyik jó nevű borászatban dolgoztál?

Nem, bár biztosan hasznát vettem volna az ott tanultaknak. Diákmunkásként kerültem Amerikába 2001-ben, és egy tehetős vállalkozó magánbirtokán tevékenykedtem. Volt ott egy 18 lyukú golfpálya, ami rengeteg feladatot adott. Én fuvaroztam helyre a golfautókat, és én szedtem össze esténként a golflabdákat is a területről.

Elég jó borravalókat kaptam, nem is nagyon akartam hazajönni, de lejárt a vízumom, és a Világkereskedelmi Központot ért támadás után esélyem sem volt hosszabbítást kapni. Visszanézve nem is baj, évet halasztottam az egyetemen, ideje volt visszatérni a tanulmányaimhoz.

Melyik egyetemre jártál?

A Gödöllői Agrártudományi Egyetemen kaptam diplomát mint gazdasági agrármérnök, de utána a borász szakmát is kitanultam. Az egri Simon Pincészet 2003-as sauvignon blanc-ja terelt rá erre az útra. Előtte nem is nagyon gondoltam rá, de amikor azt a bort megkóstoltam, azonnal eldöntöttem, hogy mélyebben el kell merülnöm a borkészítés rejtelmeiben.

Már akkor is volt a családotoknak szőlőterülete?

Amikor Amerikából hazajöttem, két és fél hektárunk volt, és utána szép lassan vásároltuk meg a többit. Nem kivenni szeretünk, hanem beletenni, ami pénzt az ültetvény hozott, azt visszaforgattuk a vállalkozásba. Jelenleg 16 hektáron gazdálkodunk, de palackozott bort csak az utóbbi években kezdtünk készíteni: addig vagy a termést értékesítettük, vagy a folyóbort adtuk el attól függően, hogy melyikre volt nagyobb igény. Stabilitásra törekedtünk, és közben próbáltunk gyarapodni.

A család minden tagja a borászatban dolgozik?

Szinte mindenki. Az öcsém, Péter a szőlészünk. Ő is kertészmérnök, nagyon széles látókörű, kiváló szakember. A tudását Új-Zélandon és Kaliforniában gazdagította, szerintem az ország három legjobb szőlészének egyike. Apukám a jolly joker, javarészt a szőlőben van, de ha kell, a pincében is besegít, ahol pedig mi tartjuk a frontot a párommal.

A vállalkozásotok tehát a kétezres évek elején indult, de húsz évet kellett várni az első palackozott borra. Mi érlelte meg az elhatározást?

A világjárvány. A 2018-as boraink ott pihentek a hordóban, és mivel bezártak a vendéglátóhelyek, rájöttem, hogy esélyünk sincs eladni a készletet. Időnk volt, hát 19-re lapot húzva elkezdtünk palackozni, és összeraktunk egy 12 tételből álló borsort.

A palackokra azonban címke is kellett. Hogyan született meg az arculat?

Viszokai Krisztián, a világszerte Mr. Zero néven ismert graffitiművész nagyon kedves barátom. Folyton járja a világot, de a járvány miatt ő is itthon ragadt, és jelezte, hogy szívesen segít, amiben tud. Ő öntötte formába az arculattal kapcsolatos elképzeléseinket.

Azt mondtad, hogy jelenleg 16 hektár szőlőterület tartozik a pincészethez. Hol találhatóak ezek az ültetvények?

Tíz szőlőfajtát termelünk három település kilenc dűlőjében. Az andornaktályai pincénk ajtajától egyik sincs távolabb, mint 3 kilométer.

Melyek a pincészet legnagyobb becsben tartott szőlőfajtái?

Akárhová mész a világban, minden borász a helyi fajtából készült borára a legbüszkébb. Ezért tűztük mi a kékfrankost és a turánt a pincészet zászlajára. Gondolom, a kékfrankost nem kell magyarázni, a turánt viszont kevesebben termesztik, pedig egri nemesítésű fajta. Nálunk két hektáron terem, szeretjük, jó tapasztalataink vannak vele.

Elismerem, megosztó a bor, mert illatos, virágos, ibolyás, néha parfümös is, de mi mindig szárazra erjesztjük, és ha teljes érésben szüreteljük, lágy, kerek, bársonyos bort ad. Ráadásul a turán szőlőnek nemcsak a héjában, hanem a húsában is van színanyag, amelyben a szervezetre jótékonyan ható polifenolok és antioxidánsok megbújnak.

A bikavéretek 2020-ban az Egri borvidék legjobb bikavér bora lett. Ez nem kis teljesítmény, hiszen mindenki arra törekszik, hogy ebből az emblematikus házasításból a lehető legjobbat töltse palackba. Mi adja a ti borotok különlegességét?

Szerintem minden tételünk egyedi, nem csak a bikavérünk, és ez annak köszönhető, hogy soha nem ipari tömegterméket szeretnénk előállítani, hanem olyan bort, ami a lélekhez szól. Érdekes, hogy kezdetben bikavérrel nem is akartunk foglalkozni, de aztán rájöttem, hogy ha én nem készítem el, akkor senki sem fogja helyettem azon a színvonalon letenni az asztalra, ahogyan én szeretném.

Szerinted milyen a jó bikavér?

Jó ivású, harmonikus, kerek, hosszú, az íze betölti a szájat, és azonnal akarunk belőle még egy pohárral. Az se baj, ha megfizethető árú. Az én bikavér házasításomat öt szőlőfajta alkotja. A kékfrankos az alap, amiben elég erősek vagyunk, és mellette merlot, cabernet franc, blauburger és egy kis pinot noir kerül a cuvée-be. A bikavér fontos egri üzenet, több száz éves hagyománya van, megérdemli, hogy komolyan foglalkozzunk vele.

Melyik borotok áll még hasonlóan közel hozzád?

A Kis szűz és az öreg róka nevű fehér cuvée. A „kis szűz” a Gesztenyési-dűlő rajnai rizlingjének szűztermése, amely mellé egy igazi, tapasztalt „vén rókát”, egy 1972-es telepítésű, ásványos ottonel muskotályt házasítottunk. Egyébként nem teszünk különbséget idős és fiatal ültetvények között, mindegyiket egyforma alázattal gondozzuk, és arra törekszünk, hogy a szőlő íze visszaköszönjön a borban.

Az andornaktályai pincétek valóságos föld alatti labirintus, több ággal, zegzugokkal, elé pedig kényelmes teraszt építettetek. Fogadsz ott látogatókat?

Igen, de szigorúan csak előre bejelentkezés alapján. Kizárólag a borra koncentrálva, állva, étel nélkül kóstolunk, nem szeretném, ha a pincénkbe vacsorázni járnának az emberek. Az a hely olyan, mint egy szülőszoba. Erősen gondolkodom rajta, hogy teljesen elzárom a kíváncsi tekintetek elől, és a kóstolásra keresünk más megoldást. Szeretem a vendégeket, tisztelem a vásárlóinkat, de számomra a bor a legfontosabb.

Mi motivál téged a borkészítésben, milyen célokat tűztél ki magad elé?

Maradandó borokat szeretnék készíteni, és örülnék, ha a szőlő- és borkultúra megmaradna a gyerekeinknek, az unokáinknak, hogy ők örömmel végezhessék ezt a munkát. Eger gyönyörű, itt évszázadokkal ezelőtt világraszóló tetteket vittek véghez az emberek, jó lenne, ha méltó utódokként öregbítenénk tovább a város és a borvidék hírnevét.

További cikkek

Az Érsek Istállója

2024.10.04.

Már mutattunk pár képet a csodásan felújított Érsekudvarról és a Pátriárka Étteremről, ami az Egri Bikavér Ünnepi Napok vacsoraest és Grand Kóstolófesztivál programjainak ad helyet október 18-án és 19-én. Node ennek a barokk épületegyüttesnek a története sem mindennapi – megér egy posztot.

El tudjátok képzelni, hogy ezt a hatalmas boltozott csarnokot az 1770-es évek végétől 100 évig az egri püspököket, majd érsekeket és vendégekeit szállító hintók elé fogott paripák és egyéb gyönyörű lovak élvezhették? Ez volt ugyanis Eszterházy Károly, a líceumot is építtető, műgyűjtő érsek istállója.
Kapcsolódtak hozzá kocsiszínek és hintógarázsok. Amikor a hintókból kiszálltak a vendégek az érseki palota kapualjában, a kocsisok ide, az Érsekudvarba hajtottak át és pihentek meg. A Pátriárka étteremmel szembeni épületben lakott a palota személyzete. Nagy élet volt itt a 19. században. A 20. században az egyházmegyei gyűjtemény és levéltár, a Pátriárka helyén kegytárgybolt és más kisebb boltok, oktató helyiségek működtek. A parkosított udvar a szökőkúttal pedig kiváló randi helyszín volt. Majd sokáig zárva voltak a hatalmas vaskapuk, csendben várva a felébredést, ami ebben az évben jött el 6 évnyi felújítás után.

érsek udvar anno
Érsekudvar anno
érsekudvar_bartus jános
Érsekudvar felújítás után

A bor mindvégig jelen volt itt. A Pátriárka éttermet hatalmas pince tartja. Az érseki pincerendszer pedig a belváros jelentős része alatt kacskaringózik. A kommunista, majd szocialista időszakban pedig az érseki palotát az állam a borforgalmi vállalat használhatta.

Az Egri Bikavér Vacsoraesten és a Grand Kóstoló Fesztiválon járjátok be az Érsekudvart, borozzatok a szökőkútnál, fedezzétek fel a Pátriárka éttermet és feltétlenül simítsátok meg a csodás oszlopokat. Ünnepi alkalomhoz illő kiállítással és díszítéssel is készülünk.

TOVÁBB

FELHÍVÁS: Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva

2024.09.16.

Az Egri Bikavér Ünnepi Napok gasztronómiai rendezvény sorozat mindent átfogó program eleme, az Ízek Viadala I Főzőverseny Egri Bikavérre hangolva, amellyel az éttermekbe járó közönséget szeretnénk bevonni a kóstolgatásba heteken keresztül A kampány célja az Egri Bikavér és a helyi gasztronómia összekovácsolása, népszerűsítése, közösségi élmény nyújtása, vendégszám növelése az éttermekben, cukrászdákban.

Felhívás egri és térségbeli éttermek részére

Egy misszióra invitáljuk városunk és a közeli éttermek séfjeit, hogy találjanak ki Egri Bikavérek mellé illő fogásokat, a bort akár alkotóelemként is felhasználva. Az Ízek Viadala verseny során a résztvevő éttermek a benevezett fogással vállalják, hogy a kiválasztott Egri Bikavér jegyeivel teljes összhangban lévő ételt neveznek.

Kik pályázhatnak?

  • éttermek
  • cukrászdák

A nevezés és részvétel ingyenes!

Kategóriák:

  • előétel (hideg vagy meleg)
  • főétel (húsos vagy húsmentes)
  • desszert (tányérdesszert, torta, szelet sütemény, diétás vagy nem diétás kivitelben)

Akár mindhárom kategórában is lehet nevezni!

Hogyan történik az értékelés?
A pontok felét a szakmai zsűri adja, a másik felét a vendégek.

A szakmai zsűri:

  • Kautzky Armand, egri születésű Jászai Mari-díjas színművész, szinkronszínész, aki maga is otthonosan mozog a konyhában, szerepelt a MasterChef VIP televíziós műsorban
  • Stiller Tamás kreatív séf, médiaszemélyiség

A szakmai értékelésben pontokat jelent:

  • minél több helyi termék felhasználása, megjelenítése (1 pont)
  • szezonalitás figyelembevétele (1 pont)
  • az Egri Bikavér kreatív felhasználása az ételben (ötletesség, technológia, újszerű megközelítés) (1 pont)
  • az ételhez illeszthető legyen az Egri Bikavér (1 pont)
  • alapkövetelmény az ízletes szép étel (1-6 pont)

Összesen megszerezhető pontszám: 10 pont

Közönségszavazás menete: az érdeklődő vendégek egy menetlevél alapján látogathatják meg az érintett éttermeket, cukrászdákat, kóstolhatják a nevezett ételeket, majd szavazhatnak az alábbi kategóriákra:

  • legjobb előétel
  • legjobb főétel
  • legjobb desszert

A vendégek három egyszerű tényező alapján fognak szavazni: étel (ízélmény és külalak) 1-4 pont, éttermi hangulat 1-3 pont, kiszolgálás minősége 1-3 pont.
Nemcsak az étel versenyez, hanem az étterem is.
Összesen szerezhető pont: 10 pont

Az ízek Viadala I Séfek Versenyén maximálisan szerezhető pontszám: 20 pont

Nevezési határidő: 2024. szeptember 22., az alábbi linken található űrlap online kitöltésével.

Amennyiben a beadott étel összeállításán változtatnának, azt október 1-ig tehetik meg. Figyelem: csak egy összetevőt lehet kicserélni , teljesen új étellel nem lehet újrajelentkezni. A változtatást elegendő e-mailben megküldeni a linken található e-mail címre.

Közönségszavazás: október 1-18-ig, ez idő alatt az érdeklődők végigjárják a pályázott éttermeket és szavaznak a weboldalon keresztül.

NTŐ és szakmai kóstolás: október 19. 11:00-16:00
Eredményhirdetés: október 19., 19:00 Pátriárka Étterem (Eger, Érsekudvar)

Szeretettel várjuk a jelentkezéseket és finomabbnál finomabb fogásokat!

Üdvözlettel,
Egri Borvidék

TOVÁBB

Gárdonyi Géza, a mai gasztro blogger

2024.09.16.

Az egri gasztronómia története legalább olyan hosszú időre nyúlik vissza, mint a város alatti alagutak, pincék hossza.
Városunk ételeit legfőképpen a palócok táplálkozása határozta meg. Így Egerben és a környéken gyakran különböző kásák, lisztből készült ételek kerültek az asztalra. A burgonyát előszeretettel használták fel, egyik kedvencük volt – amit a mai napig imádunk – a macok, vagy másnéven a tócsni, de a krumplis lepény és a krumplilángos is gyakran szerepelt a menün. A legkedveltebb húsételeket disznóból készítették, amihez tökéletesen párosították az egri vörös borokat.

A törökök nem csak egy meseszép Török fürdőt és Minaretet hagytak ránk, hanem a gasztronómiánkba is újításokat csempésztek be. Általuk került először az egri asztalra rizs és az abból készült piláf és gyuvecs is, valamint a fűszerek bátrabb használata is ehhez az időszakhoz köthető. Meghatározó karácsonyi ételünket, a töltött káposztát is a törökök hatására ismerte meg a lakosság.
Később, a 18. század végétől az amerikai élelmiszerek kúsztak be az egriek hétköznapjaiba. A kukorica, a bab, a paprika, paradicsom és az ezekből készült ételek ekkor váltak igazán meghatározóvá.
Gasztronómiai időutazásunk végül a bécsi lenyomatoknál ér véget. A 19. századtól vált elterjedté a sertészsírban sütés, a hagyma dinsztelése és ezáltal a sokunk által kedvelt pörköltek is, melyeket a legjobban a Bikavérekkel imádunk kombinálni.

Régi egri receptek, amik sosem mennek ki a divatból!

Az egriek étkezéseiben a levesnek mindig helye volt. A húsleves minden magyar háztartás kiemelt étele, eláruljuk, hogy az egri húsleves hogyan is készül pontosan.

Hozzávalók: 1 kg csont, 40 dkg marhacomb , só, 2 db sárgarépa, 1 db petrezselyemgyökér, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 cikk zeller, 1 db paradicsom, 1 db zöldpaprika, 1 cikk karalábé, 1 csipet bors, 10 dkg eperlevéltészta, 3 szál petrezselyem

Elkészítés:

  1. Az egri húsleves elkészítéséhez vizet forralunk, és beletesszük a csontokat. Ha ismét forr a víz, leszűrjük, és hideg vízzel átmossuk a csontokat és a húst. Megsózzuk, és feltesszük főni 1 l vízben. Ha forrni kezd, takarékon főzzük tovább.
  2. 1 óra főzés után hozzáadjuk a meghámozott, feldarabolt zöldségeket, és megborsozzuk. Addig főzzük, amíg a hús és a zöldségek megpuhulnak.
  3. Lehúzzuk a fazekat a tűzről, és állni hagyjuk 15 percig. A levest leszűrjük, és egy tálba merjük. Ezután beletesszük a zöldségeket és a feldarabolt húst.
  4. Az eperlevéltésztát sós vízben megfőzzük, leszűrjük. A levest a tésztával és frissen vágott petrezselyemmel megszórva kínáljuk.

Az egri gömbpalacsinta az a desszert, amit mindenkinek meg kell kóstolnia egyszer az életben! A palacsinta mindig jó választás, rétegezve pedig mindent felül múl. Mutatjuk is a receptet:

Hozzávalók:

  • A palacsintához: 20 dkg liszt, 2 db tojás, 2.5dl tej, 2.5dl ásványvíz , 1teáskanál cukor, 1 csipet só, 4 evőkanál olaj
  • A töltelékhez: 4 dkg mazsola, 1.5dl tej, 15 dkg darált dió, 10 dkg cukor, 1evőkanál rum
  • A gömbhöz: 2 liter tej, 1 csipet só, 5 dkg puha vaj
  • A mártáshoz: 4 evőkanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 db tojás, 1evőkanál liszt, 2 dkg vaj

Elkészítés:

  1. Az alapanyagokat keverjük össze, majd süssük ki a palacsintákat.
  2. A töltelékhez a mazsolát lassú tűzön főzzük fel a tejben. Adjuk hozzá a diót, a cukrot és a rumot.
  3. A gömbhöz egy nagy fazékban forraljuk fel a tejet egy csipet sóval, 3 ek-nyi kivételével. A palacsintákat a töltelékkel megkenve rétegezzük egymásra. A legfelsőt ne kenjük meg.
  4. Egy nagy konyharuhát vizezzünk be, majd kenjük meg a vajjal. Rakjuk rá palacsintatortát. A konyharuha sarkait kössük össze, akasszuk egy fakanálra. Lógassuk bele a tejbe, és főzzük készre 15 perc alatt.
  5. A tejből, amiben a palacsinta főtt, készítsük a mártást. A harmadához adjuk hozzá a kétféle cukrot. A tojássárgáját a liszttel, az olvasztott vajjal és a félretett tejjel keverjük simára. Öntsük a forró tejhez. A kemény habbá vert tojásfehérjét forgassuk bele a mártásba.
  6. A palacsintagömböt felszeletelve, a mártással leöntve kínáljuk.

Gárdonyi, aki nem csak az egri borokért rajongott

Ha Gárdonyi Géza napjainkban élne, a polihisztor címet bátran viselhetné. Remek író, titkosírást kódoló, hobbi kertész és gasztro blogger. Híres alkotásában, az Ida regényében több lapon is olvashatunk különböző ételekről, ami a való életben Gárdonyi kedvencei között szerepeltek. Nagyon szerette a halleveseket, a borjúcsülköt, a túrós csuszát és a palacsintát (az egri biztosan az ő szívét is rabul ejtette).

Gasztro bloggerünk ezeket a fogásokat szívesen fogyasztotta az egri borokkal, hiszen már akkor is tudták, egy finom bor és egy finom étel igazi élménnyé tud válni!

TOVÁBB