MENU

A jó bor a lélekhez szól

2022.04.13.
Szabó Edit

Noha az andornaktályai Szuromi Családi Birtok húszéves múltra tekint vissza, boraik palackos értékesítése csak 2020-ban kezdődött el. Döntésük helyességét igazolja, hogy a pincészet bikavérje még abban az évben a mezőny legjobbjaként végzett az Egri borvidéki borversenyen. Az eddig megtett útról és a tervekről a vállalkozás borászát, Szuromi Mihályt kérdeztük…

Úgy hallottam, hogy egyetemista korodban több hónapot is eltöltöttél az Amerikai Egyesült Államokban. Valamelyik jó nevű borászatban dolgoztál?

Nem, bár biztosan hasznát vettem volna az ott tanultaknak. Diákmunkásként kerültem Amerikába 2001-ben, és egy tehetős vállalkozó magánbirtokán tevékenykedtem. Volt ott egy 18 lyukú golfpálya, ami rengeteg feladatot adott. Én fuvaroztam helyre a golfautókat, és én szedtem össze esténként a golflabdákat is a területről.

Elég jó borravalókat kaptam, nem is nagyon akartam hazajönni, de lejárt a vízumom, és a Világkereskedelmi Központot ért támadás után esélyem sem volt hosszabbítást kapni. Visszanézve nem is baj, évet halasztottam az egyetemen, ideje volt visszatérni a tanulmányaimhoz.

Melyik egyetemre jártál?

A Gödöllői Agrártudományi Egyetemen kaptam diplomát mint gazdasági agrármérnök, de utána a borász szakmát is kitanultam. Az egri Simon Pincészet 2003-as sauvignon blanc-ja terelt rá erre az útra. Előtte nem is nagyon gondoltam rá, de amikor azt a bort megkóstoltam, azonnal eldöntöttem, hogy mélyebben el kell merülnöm a borkészítés rejtelmeiben.

Már akkor is volt a családotoknak szőlőterülete?

Amikor Amerikából hazajöttem, két és fél hektárunk volt, és utána szép lassan vásároltuk meg a többit. Nem kivenni szeretünk, hanem beletenni, ami pénzt az ültetvény hozott, azt visszaforgattuk a vállalkozásba. Jelenleg 16 hektáron gazdálkodunk, de palackozott bort csak az utóbbi években kezdtünk készíteni: addig vagy a termést értékesítettük, vagy a folyóbort adtuk el attól függően, hogy melyikre volt nagyobb igény. Stabilitásra törekedtünk, és közben próbáltunk gyarapodni.

A család minden tagja a borászatban dolgozik?

Szinte mindenki. Az öcsém, Péter a szőlészünk. Ő is kertészmérnök, nagyon széles látókörű, kiváló szakember. A tudását Új-Zélandon és Kaliforniában gazdagította, szerintem az ország három legjobb szőlészének egyike. Apukám a jolly joker, javarészt a szőlőben van, de ha kell, a pincében is besegít, ahol pedig mi tartjuk a frontot a párommal.

A vállalkozásotok tehát a kétezres évek elején indult, de húsz évet kellett várni az első palackozott borra. Mi érlelte meg az elhatározást?

A világjárvány. A 2018-as boraink ott pihentek a hordóban, és mivel bezártak a vendéglátóhelyek, rájöttem, hogy esélyünk sincs eladni a készletet. Időnk volt, hát 19-re lapot húzva elkezdtünk palackozni, és összeraktunk egy 12 tételből álló borsort.

A palackokra azonban címke is kellett. Hogyan született meg az arculat?

Viszokai Krisztián, a világszerte Mr. Zero néven ismert graffitiművész nagyon kedves barátom. Folyton járja a világot, de a járvány miatt ő is itthon ragadt, és jelezte, hogy szívesen segít, amiben tud. Ő öntötte formába az arculattal kapcsolatos elképzeléseinket.

Azt mondtad, hogy jelenleg 16 hektár szőlőterület tartozik a pincészethez. Hol találhatóak ezek az ültetvények?

Tíz szőlőfajtát termelünk három település kilenc dűlőjében. Az andornaktályai pincénk ajtajától egyik sincs távolabb, mint 3 kilométer.

Melyek a pincészet legnagyobb becsben tartott szőlőfajtái?

Akárhová mész a világban, minden borász a helyi fajtából készült borára a legbüszkébb. Ezért tűztük mi a kékfrankost és a turánt a pincészet zászlajára. Gondolom, a kékfrankost nem kell magyarázni, a turánt viszont kevesebben termesztik, pedig egri nemesítésű fajta. Nálunk két hektáron terem, szeretjük, jó tapasztalataink vannak vele.

Elismerem, megosztó a bor, mert illatos, virágos, ibolyás, néha parfümös is, de mi mindig szárazra erjesztjük, és ha teljes érésben szüreteljük, lágy, kerek, bársonyos bort ad. Ráadásul a turán szőlőnek nemcsak a héjában, hanem a húsában is van színanyag, amelyben a szervezetre jótékonyan ható polifenolok és antioxidánsok megbújnak.

A bikavéretek 2020-ban az Egri borvidék legjobb bikavér bora lett. Ez nem kis teljesítmény, hiszen mindenki arra törekszik, hogy ebből az emblematikus házasításból a lehető legjobbat töltse palackba. Mi adja a ti borotok különlegességét?

Szerintem minden tételünk egyedi, nem csak a bikavérünk, és ez annak köszönhető, hogy soha nem ipari tömegterméket szeretnénk előállítani, hanem olyan bort, ami a lélekhez szól. Érdekes, hogy kezdetben bikavérrel nem is akartunk foglalkozni, de aztán rájöttem, hogy ha én nem készítem el, akkor senki sem fogja helyettem azon a színvonalon letenni az asztalra, ahogyan én szeretném.

Szerinted milyen a jó bikavér?

Jó ivású, harmonikus, kerek, hosszú, az íze betölti a szájat, és azonnal akarunk belőle még egy pohárral. Az se baj, ha megfizethető árú. Az én bikavér házasításomat öt szőlőfajta alkotja. A kékfrankos az alap, amiben elég erősek vagyunk, és mellette merlot, cabernet franc, blauburger és egy kis pinot noir kerül a cuvée-be. A bikavér fontos egri üzenet, több száz éves hagyománya van, megérdemli, hogy komolyan foglalkozzunk vele.

Melyik borotok áll még hasonlóan közel hozzád?

A Kis szűz és az öreg róka nevű fehér cuvée. A „kis szűz” a Gesztenyési-dűlő rajnai rizlingjének szűztermése, amely mellé egy igazi, tapasztalt „vén rókát”, egy 1972-es telepítésű, ásványos ottonel muskotályt házasítottunk. Egyébként nem teszünk különbséget idős és fiatal ültetvények között, mindegyiket egyforma alázattal gondozzuk, és arra törekszünk, hogy a szőlő íze visszaköszönjön a borban.

Az andornaktályai pincétek valóságos föld alatti labirintus, több ággal, zegzugokkal, elé pedig kényelmes teraszt építettetek. Fogadsz ott látogatókat?

Igen, de szigorúan csak előre bejelentkezés alapján. Kizárólag a borra koncentrálva, állva, étel nélkül kóstolunk, nem szeretném, ha a pincénkbe vacsorázni járnának az emberek. Az a hely olyan, mint egy szülőszoba. Erősen gondolkodom rajta, hogy teljesen elzárom a kíváncsi tekintetek elől, és a kóstolásra keresünk más megoldást. Szeretem a vendégeket, tisztelem a vásárlóinkat, de számomra a bor a legfontosabb.

Mi motivál téged a borkészítésben, milyen célokat tűztél ki magad elé?

Maradandó borokat szeretnék készíteni, és örülnék, ha a szőlő- és borkultúra megmaradna a gyerekeinknek, az unokáinknak, hogy ők örömmel végezhessék ezt a munkát. Eger gyönyörű, itt évszázadokkal ezelőtt világraszóló tetteket vittek véghez az emberek, jó lenne, ha méltó utódokként öregbítenénk tovább a város és a borvidék hírnevét.

További cikkek

Gasztrokörút Eger | Reggeli

2024.03.25.

Egerben Május 1-én indul a Gasztrokörút Eger kampány, együttműködésben a Visit Egerrel, amely keretén belül amellett, hogy végig járhatod a város nevezetességeit, olyan helyeket is ajánlunk, ahol nagyon finomakat kóstolhatsz.

Érdemes minél több vendéglátó helyre betérned, mert ha minimum 5 helyre becsekkolsz május 1. és október 31. között, akkor garantált ajándékot kapsz a Tourinform irodájában.

Ehhez a kulináris és történelmi kalandozáshoz készítettünk egy városfelfedező útitervet.

A reggeli a nap legkedveltebb étkezése lett

Reggeliző I.

Manooka kávézóban a világos pörkölésű kávék, a mennyei chai latte és a bagelek mellett több finomság közül is válogathatsz. A hely specialitása, a bababarát kialakítás, így a legkisebbek is szuperül érezhetik magukat, amíg a szülők megreggeliznek.

Ha a Manooka kávézót választod, megismerheted Eger rejtett belső udvarait, kalandozhatsz a zegzugos utcákon. Legyél figyelmes, ugyanis a kis átjárók meseszép freskókkal díszített tömbbelsőket rejtenek.

Reggeliző II.

Kávésdoboz Coffee Bar & Deli célkitűzése az, hogy amikor betérsz hozzájuk, megtapasztalhasd az élet apró örömeit. Kézműves finomságokkal, friss, helyben készült pékáruval várják a vendégeket. A kávézóban megkóstolhatod és meg is vásárolhatod az egri kávépörkölő (Coffee Líceum) különlegességeit is.

A finom reggeli után, irány a Kossuth Lajos utca, ahol szintén elrejtett kincsekre bukkanhatsz. A Kávésdoboztól 2 perc sétányira találhatóak a Fazola kapuk és a Sportmúzeum. A rokokó stílusú Fazola kapuk számtalan szimbólumot foglalnak magukba ezért jó játék ötlet lehet, hogy ki mennyi jelképet tud felfedezni a vasszerkezeten.

A játék után betekintést nyerhetsz a nagybetűs versenyzők életébe is. A Sportmúzeum 3 emeleten és 12 termen keresztül vezet minket a helyi és az egyetemes sporttörténelem fejezetein keresztül.

Reggeliző III.

Ha reggel egy nagy adag frissességre vágysz, akkor a Dopamin Juice&Spirit Barban a helyed, ahol szezonális gyümölcsökből, zöldségekből készült turmixokat, juiceokat és ételeket kóstolhatsz meg. A Dopamin este is nyitva van, Imi, a Bar lelke ínycsiklandozó koktélokat készít, így érdemes ekkor is betérni.

Eger központi helyszíne, az ikonikus Dobó tér könnyedén megközelíthető a reggeliző helyszíntől, ahol megtekintheted a Minorita templomot, valamint a tér mellett készíthetsz egy jó képet az Eger felirat előtt.

TOVÁBB

14 éves az Egri Csillag

2024.03.12.
Hagyomány. Egri Csillag Fellövés.
Minden év március 15-én ünnepeljük az Egri Csillag fehérbor megszületését.
2010-ben került palackba az első évjárat. Koccints ezen a napon Egri Csillaggal és találkozzunk hamarosan az Egri Csillag Weekenden Egerben.
 

A névválasztás nem véletlen, hiszen Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye közel áll történelmileg is a városhoz, a vidékhez. Eger sokszínű termővidék, amely egyaránt képes komoly vörös- és fehérborokat készíteni, a 16. században még döntően fehérszőlők voltak a vidéken.

Olvasd el röviden, amit az Egri Csillagról tudni érdemes:
Az Egri Csillag egy speciális házasítás, száraz fehérbor, amelyben a termőhely Eger, vagy dűlőnév használata esetén a dűlő jellege jelenik meg. A bor legalább fele részben Kárpát-medencei fajtákból kell hogy legyen házasítva és a muskotályos fajták aránya nem haladja meg a borban a 20%-ot.
Az Egri Csillag borok zöldes fehér színárnyalattól a zöldessárga, sárga színárnyalatig terjedő megjelenéssel rendelkező fehér borok. A komplexitás az egyik legfontosabb jellemzője, ami a házasításból ered. Elvárásunk hogy nem lehet meghatározó karaktere egyetlen szőlőfajta borjellege sem. A classicus minőségi szint esetében friss üde jellegű, gyümölcsillatokat és/vagy virágillatokat magában hordozó, intenzív gyümölcs ízekkel rendelkező száraz, reduktív fehérbor, amelynek a fahordós érlelés jellege nem lehet uralkodó jegye. Céljaink szerint ez a bor a mindennapok jó bora.
A superior borok esetében gazdag, telt ízű, gyümölcsillatokat és/vagy virágillatokat magában hordozó, fejlettebb, érettebb, esetenként fahordós jegyekkel bíró intenzív, komplex száraz fehérborokról beszélhetünk, amely az ünnepek bora.
A Grand Superoir Egri Csillag testes, gazdag, telt száraz fehérbor. Az érett szőlőtermés és az érlelés következtében kifejezetten érett illatokkal és ízekkel bíró, íztelt, hosszú ízű bor, melynek fahordós érlelésből származó jegyei is lehetnek, emellett mineralitással, dűlő jelleggel is rendelkezhet. Ezek a borok a nagy egri fehér borok.
 
Koccints Március 15-én Egri Csillaggal és találkozzunk hamarosan az Egri Csillag Weekenden Egerben.
TOVÁBB

EGRI BOR ÉS KALÓRIA

2024.03.10.

A kalória az ételek és italok energiatartalmának mérésére szolgáló egység. Fontos tényező az egészséges táplálkozásban, mert azt mutatja meg, hogy az adott étel mennyi energiát nyújt a szervezet számára. A kalóriabevitelt egyensúlyban tudjuk tartani megfelelő mennyiségű fizikai tevékenységgel, hogy megelőzzük a súlyproblémákat és támogassuk az egészséges életmódot. 

Mitől függ a bor kalóriatartalma?

Az nem meglepő, hogy a borban is található kalória. Egy pohár bor akár 92-300 kalóriát is tartalmazhat, ez átlagosan 120-150 kalóriát jelent. A bor kalóriatartalma függ a borfajtától, a cukor- és alkoholtartalmától, valamint az abból származó energiaértéktől. A kalóriatartalom a bor cukor- és alkoholtartalmával nő, így az édes borok általában, több kalóriát tartalmaznak a száraz boroknál. A bor fajtájtát vizsgálva, sok esetben a fehér és rozé borokban kevesebb a kalória, mint a vörösborokban. Egy másik fontos tényező az is, hogy hány százalék alkoholtartalommal rendelkezik a bor, mivel az alkohol is jelentős kalóriatartalommal bír. 

Így számold ki egy bor kalóriatartalmát!

Az alkohol nagyon magas kalória tartalmú grammonként. A kalóriadúsabb borok általában a magasabb alkoholtartalommal rendelkeznek, egy grammban 7 kcal található. A szénhidrátokat vizsgálva a bor esetében cukorról beszélünk, ez grammonként 4 kcal jelent. E két tényező befolyásolja leginkább a borokban található kalóriák számát. 

0,75l x 1000 = 750 ml 

Palack grammba átszámítva: 750ml x 0,8 ml/g (alkohol fajsúlya) = 600 g

Pohár/palack (gramm) x Alkohol % x 7 = alkohol kalóriatartalma

Cukortartalom x pohár/palack (liter) x 4 = szénhidrát (cukor) kalóriatartalma

Alkohol kalória + Szénhidrát kalória = összes kalória

Néhány példán keresztül tekintsünk meg, hogy az Egri Borvidék neves borászatainak különböző borai körülbelül mennyi kalóriát tartalmaznak. A számítások kimutatják, hogy egy palackban (0,75l) hány kalória található.

Ostoros Családi Pincészet

Birtok Egri Csillag 2023 (Száraz)
Alkoholtartalom: 12,07 % Alkohol kalóriatartalma: 506,94 kcal
Cukortartalom: 2,8 g/l  Cukor kalóriatartalma: 8,4 kcal
Össz. kcal: 515,34 kcal

Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok 

Egri Csillag 2023 (Száraz)
Alkoholtartalom: 12,34 % Alkohol kalóriatartalma: 518,28 kcal
Cukortartalom: 2,3 g/l  Cukor kalóriatartalma: 6,9 kcal
Össz. kcal: 525,18 kcal

Demeter Borászat 

Egri Csillag 2020  (Száraz) 
Alkoholtartalom: 13 % Alkohol kalóriatartalma: 546 kcal
Cukortartalom: 1,1 g/l  Cukor kalóriatartalma: 3,3 kcal
Össz. kcal: 549,3 kcal

Böjt Borászat 

Egri Csillag Superior 2022 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13 % Alkohol kalóriatartalma: 546 kcal
Cukortartalom: 4,3 g/l  Cukor kalóriatartalma: 12,9 kcal
Össz. kcal: 558,9 kcal

Bukolyi Marcell Wine Farm

KÖVES Egri Csillag Grand Superior 2022 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,31 % Alkohol kalóriatartalma: 559,02 kcal
Cukortartalom: 4,4 g/l  Cukor kalóriatartalma: 13,2 kcal
Össz. kcal: 572,22 kcal

Tarjányi Pince  

Egri Csillag Superior 2014 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,5 % Alkohol kalóriatartalma: 567 kcal
Cukortartalom:  3,2 g/l  Cukor kalóriatartalma: 9,6 kcal
Össz. kcal: 576,6 kcal

Havas & Tímár Pincészet

Egri Bikavér 2019 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,5 % Alkohol kalóriatartalma: 567 kcal
Cukortartalom: 1,2 g/l  Cukor kalóriatartalma: 3,6 kcal
Össz. kcal: 570,6 kcal

Szuromi Családi Birtok 

Egri Bikavér 2017 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,52 % Alkohol kalóriatartalma: 567,84 kcal
Cukortartalom: 1,5 g/l  Cukor kalóriatartalma: 4,5 kcal
Össz. kcal: 572,34 kcal

Gál Tibor Pincészet 

Síkhegy Bikavér 2017 (Száraz)
Alkoholtartalom: 13,84 % Alkohol kalóriatartalma: 581,28 kcal
Cukortartalom: 1,9 g/l  Cukor kalóriatartalma: 5,7 kcal
Össz. kcal: 586,98 kcal

St. Andrea Szőlőbirtok 

Agapé Nagy-Eged-hegy Dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2017 (Száraz) 
Alkoholtartalom: 15,19 % Alkohol kalóriatartalma: 637,98 kcal
Cukortartalom: 0 g/l  Cukor kalóriatartalma: 0 kcal
Össz. kcal: 637,98 kcal

Mivel egyezik meg a kalória mértéke?

Ostoros Családi Pincészet:
Birtok Egri Csillag 2023 (Száraz)
Össz. kcal: 515,34 kcal
Kettő db Hot-dog (266g)
Össz. kcal: 516 kcal
Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok
Egri Csillag 2023 (száraz)
Össz. kcal: 525,18 kcal
Egy tábla Milka tejcsokoládé
Össz kcal: 529 kcal
Demeter Borászat
Egri Csillag 2020 (Száraz)
Össz. kcal: 549,3 kcal
Egy Sajtos Mc Royal
Össz. kcal: 552 kcal
Böjt Borászat
Egri Csillag Superior 2022 (Száraz)
Össz. kcal: 558,9 kcal
150 g-os Pizzás csiga
Össz. kcal: 540 kcal
Bukolyi Marcell Wine Farm
KÖVES Egri Csillag Grand Superior 2022
Össz. kcal: 572,22 kcal
240 g Áfonya dzsem
Össz. kcal: 583 kcal
Tarjányi Pince
Egri Csillag Superior 2014 (Száraz)
Össz. kcal: 576,6 kcal
237 gramm Rántott sertéskaraj
Össz kcal: 576 kcal
Havas & Tímár Pincészet
Egri Bikavér 2019 (Száraz)
Össz. kcal: 570,6 kcal
170 g Gumicukor
Össz kcal: 571 kcal
Szuromi Családi Birtok
Egri Bikavér 2017
Össz. kcal: 572,34 kcal
Hét gombóc vanília fagylalt
Össz kcal: 580 kcal
Gál Tibor Pincészet
Síkhegy Bikavér 2017 (Száraz)
Össz. kcal: 586,98 kcal
200g-os Gyros pitában joghurtos öntettel
Össz kcal: 590 kcal
St. Andrea Szőlőbirtok
Agapé Nagy-Eged-hegy Dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2017 (Száraz)
Össz. kcal: 637,98 kcal
Két és fél csomag Lays sajtos chips
Össz. kcal: 600 kcal

Fontos figyelni az egészséges életmódra és a mértéktartásra, így a borfogyasztásban is fontos szem előtt tartani a kalória bevitelt, persze ez nem azt jelenti, hogy mindig alacsony kalória tartalmú bort kell fogyasztanunk, de nem árt tisztában lenni a kalóriatartalommal. Törekedjünk arra, hogy az egészséges életmód és a jó íz egyensúlyban legyen a mindennapjainkban. Mert mi az élet bor nélkül? És hogy az egészséges életmódra törekedőknek is jusson belőle, aki többet fogyaszt: sportoljon, hogy elégethesse a bevitt kalóriákat!

TOVÁBB